• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  90787
 • up
  USD
  5.879
 • down
  EURO
  6.5887
 • down
  GBP
  7.401
 • up
  Altın
  254.429
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 14.09.2018 - 21:25 Yorum : 0

Trump'tan yeni talimat! 200 milyar dolarlık...

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne yönelik yeni gümrük tarifelerinin uygulamaya başlanması talimatını verdi.

Trump'tan yeni talimat! 200 milyar dolarlık...

Bloomberg'in ismini açıklamadığı dört ayrı kaynağa dayandırdığı  haberine göre, Trump ticaret ve ekonomi ekibinden, Çin'e yönelik son gümrük  vergilerini hayata geçirmelerini istedi.

Haberde, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Bakanı Wilbur Ross  ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'ın perşembe sabahı Başkan Trump ile bir  araya geldikleri ve Çin'e yönelik yeni hamleleri görüştükleri kaydedildi.

Trump'ın 200 milyar dolarlık  Çin menşeli ürüne yönelik planlanan  tarifelerin hayata geçirilmesi talimatını söz konusu toplantıda verdiği  belirtilirken, konuya ilişkin resmi açıklamanın daha önce açıklanan ürün  listesine yönelik geri bildirimler doğrultusunda yapılması beklenen revizyonlar  nedeniyle geciktiği iddia edildi.

ABD YÖNETİMİ ÇİN'İ DÜN YENİDEN MÜZAKERELERE DAVET ETTİ

Öte yandan, Beyaz Saray Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, dün  yaptığı açıklamada, Hazine Bakanı Mnuchin'in üst düzey Çinli yetkililere  müzakereler için yeni bir davet gönderdiğini teyit etmişti.

Trump'ın bu davete rağmen yeni tarifelerin uygulamaya geçirilmesi  yönünde talimat vermesinde, "ABD yönetiminin Çin'le anlaşmak için baskı altında  olduğuna" yönelik haberlerin rol oynamış olabileceği belirtiliyor.

Amerikan basını, Mnuchin'in Çin ile başarısız geçen son müzakerelerin  ardından yeni bir davette bulunmasını, "Trump yönetimi kasım ayında yapılacak  seçimler öncesinde Çin'le ticaret savaşını bitirmek istiyor." şeklinde  yorumlamıştı.

Trump, bu haberler üzerine Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Biz Çin'le  anlaşmak için hiçbir baskı altında değiliz  ama onlar bizimle anlaşmak için baskı  altındalar. Bizim piyasalarımız yükselirken, onlarınki çöküyor." ifadelerini  kullanmıştı.

5 BİN ÇİN ÜRÜNÜNÜ İLGİLENDİRİYOR

Trump yönetimi, deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve  kimyasal minerallerden sebze-meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine  kadar 5 bin farklı ürünün yer aldığı 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün  listesini 10 Temmuz'da açıklamıştı.

Söz konusu listedeki ürünlere gümrük vergisi getirilmesinin Amerikan  şirketlerini nasıl etkileyeceğini anlamaya yönelik 60 günlük geri bildirim süresi  6 Eylül Perşembe günü sona ermişti.

ABD Ticaret Temsilciliği, yeni tarifelerin tabi tutulacağı ürünler  hakkında iş dünyasından geri bildirimler doğrultusunda değişiklikler yapabiliyor.

Etiketler : trump
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber