• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  102258
 • up
  USD
  4.5836
 • up
  EURO
  5.3954
 • up
  GBP
  6.1425
 • up
  Altın
  190.236
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 22.03.2014 - 09:29 Yorum : 0

YGS sınavı ne zaman, saat kaçta, sınavla ilgili son durum, 2014 YGS sınavı

Yarın, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş sınavı (YGS) yapılıyor.

YGS sınavı ne zaman, saat kaçta, sınavla ilgili son durum, 2014 YGS sınavı

YGS ne zaman yapılacak? YGS sınav konuları neler? YGS sınavı nedir? YGS sınav yerleri öğrenme. ÖSYM sınav sonucunu ne zaman açıklar? Detaylar haberimizde.. Yarın, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş sınavı (YGS) yapılıyor.YGS ne zaman yapılacak? YGS sınav konuları neler? YGS sınavı nedir? YGS sınav yerleri öğrenme. ÖSYM sınav sonucunu ne zaman açıklar? Detaylar haberimizde.. Bu yıl sınavlara girecek gençler rekor kırdı. Tam 2 milyon 86 bin 87 genç üniversiteli olmak için bu sınavlarda yarışacak. Gençlere Türkçe, Temel Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 ayrı testten toplam 160 soru yöneltilecek. Her testte 40 soru yer alacak.
Bu sınavda 6 farklı puan türünden 140 ve üzerinde puan alan adaylar YGS'nin ilk barajını aşmış olacak. Bu gençler açıköğretim ve önlisans programlarını tercih edebilecek. 140 barajını aşamayanlar eğer mesleki ve teknik lise mezunu değilse tercih yapma hakkına sahip olmayacak.

YGS'deki 6 puan türünden birinde 180 ve üzerinde puan alan adaylar ise önümüzdeki haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılabilecek. Yükseköğretim kurumlarının lisans programları için gerçekleştirilecek 5 oturumlu bu sınavlarda da 12 puan türünden birinde 180 ve üzerinde puan alanlar tercih hakkına sahip olacak.

16 net YGS barajını aştıracak, 32 net LYS'ye götürecek

Yükseköğretime Geçiş sınavı'nda (YGS) iki tane baraj puanı bulunuyor. 140 ve 180 baraj puanları. sınav sonucunda yapılacak puan hesaplamasında adayların YGS'nin 6 puan türünden birinde bu puan barajlarını aşması gerekecek. Her puan türünde puanların en küçüğü 100, en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak.

Her biri 40'ar sorudan oluşan Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testlerinden ortalama 4'er net olmak üzere toplam 16 nete çıkarabilen YGS'nin ilk barajı 140 puanı aşacak. Önümüzdeki haziran ayında girilecek Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) da 32 net çıkaran katılabilecek. Bunun için de 4 testten ortalama 8'er net çıkarmak gerekiyor.

YGS'de gençlerin gösterdikleri başarı her yıl giderek düşüyor. Geçen yıl soruların yüzde 10'unu yapamayan yani 16 net çıkararak 140 baraj puanını aşamayanların sayısı 245 bin 465 oldu. Oysa 2010 yılında bu barajı aşamayanların sayısı yalnızca 84 bin 537'ydi.

sınavın ikinci barajı 180 puanı geçemeyenler yani soruların yüzde 20'sini doğru yanıtlayarak 32 nete ulaşamayanların sayısı da geçen yıl 572 bin 151 olmuştu. Oysa bu sayı da 2010 yılında 254 bin 46'ydı. Bu sayı 4 yılda ikiye katlandı.

Sıfır alan yani puanı hesaplanamayan gençlerin sayısı da 2010 yılında 14 bin 156'ydı, geçen yıl sayı 61 bin 36 oldu.

YGS'den 6 farklı puan çıkacak

Yükseköğretime Geçiş sınavı'nda (YGS) 6 farklı puan türü çıkacak. Bu puanlar ve hangi lisas programlarının tercih edilebileceğine bakalım:

YGS-1 ve 2: Matematiğin yüzde 40, fen sorularının yüzde 30 olmak üzere bu soruların yüzde 70 etkili olduğu sayısal ağırlı puan türleri. Adaylarda Türkçe ve sosyal soruları belirleyici olacak. YGS-1 puan türüyle Aktüerya, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Güverte, Uçak Elektrik, Elektronik gibi bölümler, YGS-2 ile Hemşirelik, Odyoloji, Fizyoterapi, Ebelik, Beslenme ve Diyetetik, Tütün Eksperliği, Acil Yardım ve Afet Yönetimi gibi programlar tercih edilecek.

YGS-3 ve 4: Sözel puan türleri. Toplum puanın yüzde 70'i Türkçe ve sosyal sorularından oluşacak. Adayları yapacakları sayısal sorular öne geçirecek. YGS-3 ile sadece Gazi Üniversitesi Rekreasyon Yönetimi bölümü öğrenci alacak. YGS-4'le Zihin, Özel Eğitim ve Görme Engelliler ile İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlikleri, Halkla İlişkiler ve Reklam gibi bölümler tercih edilebilir.

YGS-5 ve YGS-6: Hem matematik hem Türkçe sorulardan oluşacak puan türleri. Sosyal ve fen soruları adayları öne geçirecek. Matematik soruları Türkçe kadar etkili. YGS-5'le Okul Öncesi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Rekreasyon, Moda Tasarımı YGS-6 ile Bankacılık ve Finans, Turizm İşletmeciliği, Pazarlama, Muhasebe gibi bölümler tercih edilecek.

SAAT 09.00'DE YERİNİZDE OLUN: sınav saaat 10.00'da başlayacak, 160 dakika sürecek. sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır olmalısınız. Oluşabilecek trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurun.

BUGÜN SALONUNUZU GÖREBİLİRSİNİZ: Adayların, sınava girecekleri yerler bugün 10.00-15.00 saatleri arasında açık olacak. İsterseniz gidip, gödebilirsiniz.

SALONA GİRDİĞİNİZDE NE YAPACAKSINIZ?: Adaylar salona 2014-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaportları kontrol edilerek alınacak, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacak. Yerine oturan kimlik belgelerini sırasının üzerine koyacak. Görevliler kimlik kontrolü yapacak ve sınav kurallarını açıklayacak. Sonra üzerinde adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı bulunan cevap kağıtları ile içinde iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete bulunan kutular dağıtılacak. Adaylar cevap kağıtlarındaki gerekli yerleri doldurunca adaylarca doldurulduktan sonra soru kitapçıkları dağıtılacak.

SAYFALARI KONTROL EDİN: Soru kitapçığınızı eksik sayfa açısından kontrol edin. Kitapçığın kapağı üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı, salon no ile sıra no bilgilerini doldurup, soru kitapçık numarasını cevap kağıdındaki "Soru Kitapçık Numarası'' alanına yazıp kodlayacaksınız.

KAREKOD BU YIL DA VAR: Cevap kağıdı üzerine soru kitapçığı numarasının doğru ve eksiksiz kodlanmasından aday sorumlu. Salon görevlileri, adayın soru kitapçığı üzerinde yer alan soru kitapçığı karekod etiketini, salon aday yoklama listesinde bu kitapçığı kullanan adayın adının yer aldığı bölüme yapıştıracak. Karekod uygulaması da geçen yıl kopyaya karşı uygulanan yöntemdi.

İLK 120 VE SON 15 DAKİKA YASAK: sınav başladıktan ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmek ya da sınavda tuvalete gitmek yasak. Salondan çıkan bir daha geri gelemez.

SINAVDA BUNLARI YAPMAYIN: Birbirinizle konuşmak, kopya çekmek ya da vermek, görevlilere soru sormak, müssedde kağıt kullanmak, soru ve yanıtları başka kağıda geçirmek, birbirinden kalem, silgi istemek sınavınızın geçersiz sayılmasına neden olacak.

SAATLERDEKİ KAMERALAR İZLEYECEK: sınav sonunda soru kitapçıkları toplanacak ve ÖSYM'de tek tek incelenecek. Soru kitapçığının bir sayfası bile eksik çıkan, ayrıca sınava giriş belgesini teslim etmeyen adayların sınavı geçersiz sayılacak. sınav bina ve salonları ÖSYM'nin kurduğu kameralarla izlenecek. Ayrıca geçen yıl başlayan salonlardaki dijital saatlere konan kameralarda kayıt yapacak. Bu uygulama ilk kez geçen yıl 18 bin salonda yapılmıştı.

TESTLER TEK KİTAPÇIKTA: YGS testleri, tek kitapçıkta olacak. Her soru kitapçığı matbaada poşetlenecek. Soru kitapçıklarını salonda görevliler poşet içinde açılmadan rastgele dağıtacak. Poşetleri aday açacak. Her soru kitapçığının numarası farklı olacak. Sorular tüm adaylar için aynı ancak soru dağılımı ve yanıt seçeneklerinin sıralanışı farklı olacak. Her adayın cevap anahtarı farklılaşacak,

VAZGEÇTİĞİNİZİ İYİCE SİLİN: Cevap kağıtlarına her adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı basılı olacak. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Soru kitapçığındaki numarayı cevap kağıdına kodlayın. Bunu yapmazsanız ya da hatalı yaparsanız cevap kağıdı optik okuyucuda okunamayacak. Soruların tümü çoktan seçmeli. Her biri için 5 ayrı seçenek var. Seçeneği yuvarlak dışına taşırmadan işaretleyin. Eğer bir şıktan vazgeçerseniz iyice silin. Çünkü optik okuyucu iyi silinmemiş işareti de okuyabilir.

SINAVDAN ÇIKARKEN: sınav sonunda cevap kağıdı ve soru kitapçığını görevliye teslim edin. ÖSYM'ye ulaşmayan sınav evrakından aday sorumlu. Sınava giriş belgesi, soru kitapçığı veya cevap kağıdı eksik çıkarsa sınav geçersiz sayılacak. İsterseniz salon görevlilerinin, cevap kağıtları ile soru kitapçıklarını paketlemelerini izleyebilirsiniz.

DİKKAT! BUNLAR YOKSA SINAVA GİREMEZSİNİZ

- YGS SINAVA GİRİŞ BELGESİ

 

- NÜFUS CÜZDANI YA DA PASAPORT

 

- SON 6 AYDA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAF

 

SU GETİREBİLİRSİNİZ

sınav salonuna yalnızca şeffaf şişe içinde su getirebilirsiniz. Kalem, silgi, kalemtıraş ile şekerleme ve peçeteyi ÖSYM verecek. sınav salonlarında saat de olacak. Sınava saatle girmeniz yasak.

23 Mart'ta sessizlik isteniyor

ÖSYM, Yüksek Seçim Kurulu'na yazı göndererek, YGS'nin yapılacağı 08.00-13.00 saatleri arasında seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmamasının sağlanmasını istedi.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber
Reklamı Geç