• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98455
 • down
  USD
  5.3279
 • down
  EURO
  6.0542
 • down
  GBP
  6.8782
 • down
  Altın
  219.53
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 14.01.2018 - 11:43 Yorum : 0

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki SİHA sayısı artacak

Son dönemde envanterine giren yerli üretim insansız hava araçlarıyla (İHA) terörle mücadeledeki etkinliğini artıran Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK), 14 silahlı İHA ile 140 mini İHA'nın yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki SİHA sayısı artacak

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yeni dönemde Türkiye'nin,  savunma sanayisinde ileri teknoloji ve özgün tasarım anlamında küresel oyuncu  haline gelmesi hedefleniyor. Buna yönelik devam eden ANKA ve taktik İHA projeleri  kapsamında 14, döner kanatlı İHA projeleri çerçevesinde ise 140 mini İHA'nın  teslimatı yapılacak.

Emniyet güçlerine bomba imha kabiliyetinin arttırılması amacıyla  çeşitli özelliklerde 61 bomba imha robotu teslim edilecek. 90 kilometre menzilli  Kasırga K+ ve 280 kilometre menzilli BORA güdümlü füze ve silah sistemi kafile  teslimatlarına yıl içinde devam edilecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının operasyon ihtiyaçları kapsamında  çeşitli özelliklerde 2 bin 485 güdüm kiti ve bombanın teslimatı tamamlanacak.

Geliştirme faaliyetleri tamamlanarak seri üretimine geçilen füzelerden  olan L-UMTAS, UMTAS ve MAM teslimatları da sürecek. Bu kapsamda 405 L-UMTAS, 139  UMTAS ve 713 MAM füzesi envantere alınacak.

''Güvenlik güçlerinin "havadaki gözü"

Geride kalan yılda İHA'lar ile insanlı keşif uçakları (İKU) terörle  mücadelede etkin şekilde kullanıldı. İHA'ların havada kaldığı süre 2017'de bir  önceki yıla göre yaklaşık 14 kat artarak bin 180'den 15 bin 786 saate  yükseldi.

Güvenlik güçlerinin adeta "havadaki gözü" olan yerli ve milli  teknoloji ürünü İHA ve İKU'larla yapılan keşiflerin ardından terör unsurlarına  SİHA'larla bomba yağdırıldı.

Geçen yıl, 64'ü SİHA'larla olmak üzere 405 terörist İHA'ların  kullanıldığı operasyonlarda etkisiz hale getirildi. SİHA'ların yer aldığı  operasyonlarda teröristlerin kullandığı 183 sığınak ve barınak kullanılamaz hale  getirildi.

25 saat aralıksız görev

Taktik İHA sistemleri (Bayraktar), 25 saate kadar havada kalabiliyor,  100 kilogram yük taşıma kapasitesiyle dikkati çekiyor. Görüş hattı dahilinde 150  kilometre menzilde görev yapabilen taktik İHA sistemleri, üzerinde taşıdığı  sensörlerle gece ve gündüz başarıyla görev yürütüyor.

Elde ettiği görüntüyü harekat merkezlerine gecikmesiz aktarabilme,  mühimmat taşıyabilme, kendi mühimmatıyla hedeflere taarruz edebilme özellikleri  öne çıkan taktik İHA sistemleri, gerektiğinde dost muharip uçaklara da lazerle  hedef işaretlemesi yapabilme yeteneğine sahip.

Tüm gün havada kalabilen operatif İHA sistemleri (ANKA) ise 200  kilogram yük taşıma kapasitesine ve uydu kontrol kabiliyetine sahip.

Bu sistemler, görüş hattı dahilinde 150 kilometre menzilde, uydu  kontrolüyle kullanılan uydunun kapsama alanı dahilinde mesafe sınırlaması  olmaksızın görev yapabiliyor.

Etiketler : siha
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber