• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  99292
 • up
  USD
  6.1768
 • up
  EURO
  7.2717
 • up
  GBP
  8.1374
 • up
  Altın
  238.672
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Google Plus
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
14.11.2017 - 12:26 | Son Güncelleme: 14.11.2017 - 12:47

Yıldırım: ABD'ye açık açık söyledik

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Yıldırım, ABD ziyareti ilgili, "ABD Başkan Yardımcısı Pence ile yaptığımız görüşmede ülkemizin hassas olduğu konuları ele aldık. FETÖ ve PYD ile ilgili beklentilerimizi açık açık söyledik." dedi.

Yıldırım: ABD'ye açık açık söyledik

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar başlıklar şu şekilde;

IRAK-İRAN SINIRINDAKİ 7.3'LÜK DEPREM

Deprem bölgesine ilk ulaşan ekipler bizim ekiplerimiz olmuştur. Gereken her türlü desteği sağlamak üzere deprem bölgesine ekiplerimiz ulaşmıştır. Kış mevsiminin yaklaşması da dikkate alınarak 3 bin çadır, 3 bin ısıtıcı depremzedelere dağıtılmıştır. Bu vesileyle dost ve kardeş Irak ve İran halkının acılarını paylaşıyoruz. Ayrıca dün Antalya'da yoğun bir yağış ve fırtına meydana geldi. Ekiplerimiz hemen müdahale etti. Antalya halkına geçmiş olsun diyoruz. En büyük tesellimiz can kaybının olmaması.

ABD'DEKİ KRİTİK TEMASLAR: FETÖ ELEBAŞININ İADESİNİ İSTEDİK

ABD Başkan Yardımcısı Pence ile yaptığımız görüşmede ülkemizin hassas olduğu konuları ele aldık. FETÖ ve PYD ile ilgili beklentilerimizi açık açık söyledik. FETÖ elebaşının tutuklanarak Türkiye'ye iade edilmesini talep ettik. PKK'nın Suriye şubesi gibi çalışan YPG terer örgütü DEAŞ ile mücadelede elde ettiği silahları amcaları olan PKK'ya verdiğini söyledik. PKK ile etkin mücadele için anlık istihbarat değişimi ve örgütün finansal kaynaklarının dondurulması beklentimizi ilettik. ABD ile ilişkilerimizi germek gibi bir niyetimiz yok. ABD ile vize krizinin ardında normale dönmesini ümit ediyoruz.

250 şehidimiz var daha ne delili soruyorsunuz Bunlar Türk-ABD müttefikliğine yakışmıyor. ABD ile ilişkilerimiz germek ve daha da kötüleştirmek gibi bir niyetimiz yok.

"ATATÜRK'Ü HALA TEKELLERİNDE GÖRMEYE DEVAM EDİYORLAR"

Birileri tüm Türkiye'nin ortak değeri olan Atatürk'ü hala tekellerinde görmeye devam ediyor, bazı medya çevreleri de buna çanak tutarak ayrıştırma yapıyor. ABD ziyaretimiz sırasında 10 Kasım'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü münasebetiyle bir anma toplantısı gerçekleştirdik. Burada şaşkınlıkla takip ettik ki, birileri tüm Türkiye'nin ortak değeri olan Atatürk'ü hala tekellerinde görmeye devam ediyor. Bazı medya çevreleri de toplumda bir ayrışmayı körüklemeye çalışıyor. Akıl almaz ifadeler var. AK Parti Anıtkabir'de, AK Partililer Anıtkabir'de.

"ATATÜRKÇÜLÜK LAFLA OLMAZ"

Bre ahmaklar, AK Parti kurulduğu günden beri Anıtkabir'e gidiyor, 10 Kasım törenlerine de katılıyor. AK Parti'nin hiç kimseye Atatürkçülüğünü kanıtlamaya ihtiyacı yoktur. Atatürk hiçbir siyasi kurum ya da kuruluşun tekelinde değildir. Atatürkçülük lafla olmaz.

"ATATÜRK BU ÜLKENİN ORTAK DEĞERİDİR"

Büyük eserleri milletin hizmetine sunarsan Türkiye'nin milli savunma sanayisini yerli ve milli hale getirirsen, tankını, topunu, tüfeğini, uçağını, İHA'sını, SİHA'sını üretirsen, dünyanın en büyük havaimanını yaparsan, Atatürkçülük budur. Türkiye için eser üretmektir. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin ortak değeridir. Toplumu bu konu üzerinden ayrıştırmak Atatürkçülük değildir, vatanseverlik hiç değildir.

"ARZUMUZ KÖRFEZ ÜLKELERİ ARASINDA BARIŞIN SÜREKLİ OLMASI"

Irak'taki yaşa dışı referandum sonrası neler olduğunu biliyorsunuz. Türkiye'nin uyarılarının ne kadar da önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış, Kuzey Irak'ın oldubitti macerası görüşmüştür. Siyasi dalgalanmalar ve Suudi Arabistan özelinde gelişmeler de dikkat çekicidir. Gelişmelerin yeni bir siyasi krize yol açmamasını, bütün tarafların bu yönde tutum sergilemelerini, bölgemizde yeni bir sorun alanı olmamasını ümit ediyoruz. Arzumuz ve gayretimiz, bölgemizde, Körfez ülkeleri arasında huzurun, barışın sürekli olmasıdır.

DÜN CUMHURBAŞKANIMIZ, SAYIN PUTİN İLE BİR ARAYA GELDİ

Yanı başımızda 15. yılına giren Irak, 7. yılına giren Suriye meselesinde de etkin çaba gösteriyoruz. Dün Cumhurbaşkanımız, sayın Putin ile bir araya geldi. İkili ve bölgesel konular ele alındı. Burada Astana sürecinden Cenevre sürecine geçiş ve buradaki kalıcı barış süreci, Suriye'deki toprak bütünlüğü konularında kapsamlı görüşmeler yapıldı. Amacımız ve hedefimiz bölgede acıların son bulması ve milyonlarca göçmenin tekrar yurtlarına dönmeleridir.

KUZEY KIBRIS'TAKİ SEÇİM KARARI

Kuzey Kıbrıs'ta erken seçim kararı alındı. Buradan bu kararın Kuzey Kıbrıs ve orada yaşayan kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

RAKKA'DA DEAŞ'LILARIN SERBEST BIRAKILMASI

Rakka'da DEAŞ'lıları temizlemek yerine Rakka'daki DEAŞ'lıları silahları ile birlikte çıkmaları için destek olmuşlar. 50 TIR'ında 10 tanesi her türlü ağır silahlarla yüklü vaziyette, konvoy oluşturarak Rakka'nın kuzeyinden DEAŞ terör örgütü üyelerini çıkarmışlar. Biz ne dedik Amerika'ya, bir terör örgütü ile başka bir terör örgütünü yok etmek için mücadele devletlerin yapacağı bir iş değildir. Oradan çıkan silahları ile serbest bırakılan DEAŞ mensupları, başta Türkiye olmak üzere, Avrupa, Amerika, dünyanın her tarafından kim bilir yeni, masum insanların katline sebep olacaklar. Bunların çarpışmadan anladıkları, bela benim başımdan gitsin de nereye giderse gitsin. Terör örgütlerine karşı devletlerin işbirliği önemlidir.

"TÜRKİYE BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKTI"

DEAŞ'lılar silahları ile gittiler, YPG, PKK yerleşti. Bu mu akıllı politikanız. Bu mu stratejik işbirliği. Türkiye bir kez daha haklı çıktı. Bizim amacımız haklı çıkmak değil, bölgeyi bu terör belasından kurtarmak. Ne zaman DEAŞ teröristleri gelecek ve eylem yapacak. Şimdi orada kıstırdığınız terör örgütlerini bıraktınız, tek tek bulup dünyanın değişik yerlerinde etkisiz hale getireceğiz. Bütün bunların bedelini bölgedeki insanlar ödüyor. Türkiye ödüyor. Türkiye'nin Suriye'ye 911 kilometre sınırı var.

İSMAİL KAHRAMAN'IN YENİDEN ADAYLIĞI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ikinci dönem için de aday oldu AK Parti olarak İsmail beyin yanındayız. Başarılar diliyoruz hayırlı uğurlu olsun.

.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber
Reklamı Geç