Tgrt Haber

10 KASIM TATİL Mİ? Okullarda, iş yerlerinde 10 Kasım 2023 için hazırlıklar başladı! İşte resmi tatil tarihleri

06 Kasım 2023 12:28 - Güncelleme : 06 Kasım 2023 12:31
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber

10 Kasım tatil mi? Resmi tatil günleri içerisinde 10 Kasım'ın olup olmadığı gündemdeki yerini koruyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının yıl dönümü için öğrenciler başta olmak üzere iş dünyasının resmi tatilin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kafası karışık. Peki, 10 Kasım 2023 okullarda, iş yerinde tatil mi? İşte tüm detaylar. 

10 KASIM TATİL Mİ? Okullarda, iş yerlerinde 10 Kasım 2023 için hazırlıklar başladı! İşte resmi tatil tarihleri
Bayram, Tatil, 10 Kasım, Atatürk

10 Kasım tatil mi? 10 Kasım'da ülkenin dört bir yanında Atatürk'ü anma etkinlikleri düzenleniyor ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının yıl dönümü her sene büyük bir önem taşıyor. Bu yıl 10 Kasım cuma gününe denk geldiği için, vatandaşlar araştırmalarını yoğunlaştırdı. Bu özel gün için, ülkenin dört bir yanında resmi bir tatil olarak kutlanıp kutlanmadığı konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Peki, 10 Kasım tatil mi? 10 Kasım 2023 resmi tatil mi, okullarda tatil var mı?

10 KASIM TATİL Mİ? 

Mynet.com'da yer alan habere göre, 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü resmi tatil değildir.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan çalışma ve iş takviminde 10-16 Kasım tarihleri arasından Atatürk haftası sebebiyle çeşitli etkinler düzenlenecek.

10 KASIM'DA OKULLAR TATİL Mİ?

10 Kasım'ın resmi tatil olmaması sebebiyle 10 Kasım günü okullar ve kamu kuruluşları açık olacak

RESMİ TATİL TARİHLERİ

1923 yılında Cumhuriyetin ilân edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır :

23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır. Bugün ana ve ilkokullar düzeyinde törenler yapılır.

19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.

30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

Dini bayramlar şunlardır :

Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür.

Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür.

C) 1 Ocak günü yılbaşı tatilidir.

D) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında ana ve ilkokullar ile törenlere iştirak eden kurumlar tatil edilir.

Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.

Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır. 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.