2022-01-10 10:55:00

Çalışan Gazeteciler Günü neden kutlanıyor? 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları ve sözleri

“Çalışan Gazeteciler Günü neden kutlanıyor?” sorusu, her yıl 10 Ocak’ın gelmesiyle birlikte en sık sorulan sorular arasında yerini alıyor. 1961 yılı Resmi Gazetesi’nde yayımlanan 212 sayılı kanun ile birlikte ilan edilen Çalışan Gazeteciler Günü’nde bu mesleği icra eden yakınlarının gününü kutlamak isteyen vatandaşlar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları ve sözleri üzerine yoğun bir araştırma yapmaya başladı.

Çalışan Gazeteciler Günü neden kutlanıyor? 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları ve sözleri
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

1961 yılı Resmi Gazetesi’nde yayınlanan 212 sayılı kanun ile birlikte ilan edilen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, her yıl kutlanmaya devam ediyor. 60 yılı aşkın süredir kutlanmakta olan ve Türk Gazetecileri için büyük bir önem arz eden bu günde, gazeteci yakınlarının ve sevdiklerinin gününü kutlamak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları ve sözlerini sorgulatıyor. İşte kısa, uzun ve anlamlı Çalışan Gazeteciler Günü sözleri ve mesajları…

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ TARİHÇESİ

4 Ocak 1961 yılı Resmi Gazetesi’nde yayınlanmış olan 212 sayılı kanun ile birlikte ilan edilen ve Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak bilinen bu gün, basın çalışanlarının bazı hak ve yasal güvencelere sahip olması adına düzenlenmiştir. Yapılan düzenlenme ile iş sözleşmelerinin yazılı olarak gerçekleştirilmesi sağlanmış, ilgili sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi sosyal ve yasal hakların tanınması istenmiştir.

Basın çalışanları için düzenlenmiş olan bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen ve 9 kişiden oluşan bazı gazete patronları, 212 sayılı yasaya ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına dair 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia etmişler ve ortak bir bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapatacaklarını duyurmuştur. Bu olay “Dokuz patron olayı” olarak anılmış ve gazeteciler, bu boykot sürecinde “Basın” isimli bir gazete yayımlamaya başlamışlardır. 11 Ocak günü yayına başlayan “Basın” gazetesi, üç gün süren boykot boyunca düzenli olarak yayınlanmaya devam etti. 1971 yılında meydana gelen askeri müdahalenin ardından ülke genelinde gazetecilerin bazı haklarını geri alması üzerine kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Bayramı”, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ SÖZLERİ

Gazetecilerin bazı haklarını geri alması ve yasal güvencelere bağlanmış olması için her yıl kutlanmakta olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, bu mesleği icra eden sevdiklerinin özel gününü kutlamak isteyen vatandaşlar için Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları ve sözlerini derledik:

 • Gazeteciler kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır. (M. Kemal Atatürk)
 • Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. (M. Kemal Atatürk)
 • Milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacak olan' yazılı ve görsel basın çalışanlarımıza işlerinde kolaylıklar diliyorum. (M. Kemal Atatürk)
 • İyi bir gazete, kendisiyle konuşan ulustur. (Özdemir Asaf)
 • Yirminci yüzyılın en önemli kuruluşu gazetedir. (Ziya Gökalp)
 • Gazetesiz bir hükümet idaresine, hükümetsiz bir gazete idaresini tercih ederim. (Jefferson)
 • Gazeteleri gazeteciler yazar, ancak okuyucular yazdırır. (Benjamin Franklin)

 • Bizi idare edenler, hükümetler ve gazetelerdir. (Wendel Phillips)
 • Gazetecilik, okuyucularının tarihe tanıklık etmesini sağlar; kurgu okuyucularına yaşamak için bir fırsat verir. (John Hersey)
 • Gazetecilik birilerinin yazılmasını istemediği şeyleri yazmaktır. Geri kalan her şey halkla ilişkilerdir! (G.Orwell)
 • Gazetecilikte gerçeği söylemek ve şeytanı utandırmaktan daha yüksek bir yasa olamaz. (Walter Lippmann)
 • Üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur. (Napoleon)

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI

 • Kamuoyunu doğru ve hızlı şekilde bilgilendiren, ilkeli ve dürüst gazeteciliği kendine ilke edinmiş değerli basın mensuplarımızın Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun.
 • Gerçeğin ışığında yol almamızı sağlayan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.
 • Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.
 • Tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
 • Gece gündüz çalışan, demokrasinin yanında saf tutan, millet için yazan, emek veren tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım.
 • Doğru, tarafsız, kalemini hak, hakikat ve adaletten ayırmayan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.
 • Haber peşinde koşan, doğru haberin aktarılması için gece gündüz demeden emek veren tüm gazetecilerin "10 Ocak Gazeteciler Gününü" kutlarım.

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN’DAN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili günün anlam ve önemini vurgulayan bir mesaj yayımladı. Altun, ilgili mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Basın ve ifade hürriyeti çerçevesinin korunması, daha önce olduğu gibi bundan sonra da önceliğimiz olmaya devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak mesleki ilkelerden ve demokratik değerlerden ödün vermeyen, görevlerini hassasiyet ve saygınlıkla icra eden, böylece medyaya güveni ve sektörün kalitesini de artıran basın mensuplarının destekçisi olmayı sürdüreceğiz”

Güçlü bir demokrasi için önemli bir yeri bulunan basının, vatandaşın doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Fahrettin Altun, mesajına şu sözlerle devam etti:

“Basın sektöründe emek harcayan, hakikatin savunuculuğunu ve temsilciliğini yaparak demokrasiyi güçlendiren gazeteciler de bu yönüyle önemli bir görev üstlenmektedir. Medya mensupları, ülkemizde de bireylerin ve toplumun Anayasa ile güvence altına alınan Haber alma hürriyetinin ve hakkının stratejik bir ayağını teşkil etmektedir. Topluma sağlıklı, eksiksiz ve gerçekliği teyit edilmiş bilgiler sunmaya özen gösteren ve sadece hakikatin peşinde koşan gazeteciler, mesleğin saygınlığını da korumakta ve yükseltmektedir.”

Etiketler