2022-04-29 10:13:30 | Son Güncelleme : 2022-04-29 10:19:04

Kurban Bayramı ne zaman? 2022 Kurban Bayramı hangi ayda? Bayramda kaç gün tatil yapılacak?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala, Kurban Bayramı tarihi de en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Bu yıl Kurban bayramının hangi ayda, hangi günlere denk düştüğünü araştıran vatandaşlar, diğer taraftan bayram tatilinin kaç gün süreceği de sorgulandı. 2022 Dini Günler Takvimi’ne göre Kurban Bayramı’nın hangi günlere denk düştüğü üzerine yapılan araştırmalarda, “Kurban Bayramı tarihi 2022 hangi gün?”, “Kurban Bayramı’nda kaç gün tatil olacak?” sorularına cevap aranmaya başladı.

2022 Dini Günler Takvimi’ne göre bu yıl Kurban Bayramı Temmuz ayı içerisinde idrak edilecek.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
2022 Dini Günler Takvimi’ne göre bu yıl Kurban Bayramı Temmuz ayı içerisinde idrak edilecek.

Kurban Bayramı’nın hangi günlere denk geleceği merak edilmeye başladı. Ramazan Bayramı’na yaklaştığımız bu günlerde, 2022 Dini Günler Takvimi’nde diğer dini bayramların hangi günler idrak edileceğini sorgulayan vatandaşlar, Kurban Bayramı’nın hangi ayda, hangi günlere denk düşeceğinin yanı sıra bayram tatilinin kaç gün olacağını da araştırıyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman? 2022 Kurban Bayramı hangi ayda idrak edilecek? Bayram tatili kaç gün sürecek? Tüm detaylar haberimizde…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak olan Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala bu yıl Kurban Bayramı’nın hangi ayda idrak edileceği de merak edilmeye başladı. Her sene kurban keserek ibadetlerini yerine getiren vatandaşlar, bu yıl da kurbanlıkları hangi tarihlerde almaları gerektiğini, bayramın hangi günlere denk düşeceğini sorguluyor. 2022 Dini Günler Takvimi’ne göre bu yıl Kurban Bayramı Temmuz ayı içerisinde idrak edilecek. Kurban Bayramı tarihleri ise aşağıdaki gibidir:

  • 1.Gün 9 Temmuz 2022 Cumartesi
  • 2.Gün 10 Temmuz 2022 Pazar
  • 3.Gün 11 Temmuz 2022 Pazartesi
  • 4.Gün 12 Temmuz 2022 Salı

 

KURBAN BAYRAMI’NDA KAÇ GÜN TATİL YAPILACAK?

Her yıl bayram günlerinden önceki ya da sonraki günlerin de dahil edilerek oluşturulduğu resmi tatiller için bu yıl da yoğun bir bekleyiş bulunuyor. Bayramlarda sevdiklerini ve akrabalarını ziyaret etmek, tatil yapmak isteyen vatandaşlar, Kurban bayramı tatilinin kaç gün süreceğini sorgulamaya şimdiden başladı. 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı, 12 Temmuz 2022 Salı günü sona erecek. Salı gününden sonra gelen diğer günlerin resmi tatil kapsamına dahil edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Kurban kelimesi, dini bir terim olarak Allah’a yakınlaşmaya yardımcı olan tüm her şey anlamına gelmektedir. Allah’ın rızasına erişmek için ibadet etmek amacıyla, belirli şartları taşımakta olan hayvanı usulüne göre kesmeyi ve bu amaç ile kesilen hayvanı ifade etmektedir. Kurban bayramında kesilen kurbanlara udhiyye, hacda kesilmekte olan kurbanlara ise hedy denilmektedir. Kurban kesiminden, akıl sağlığı yerinde olan, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan ve hür olan müminler sorumludur.

İlahi rızayı kazanmak amacıyla kurbanını kesmekle yükümlü olan müminler, Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta ve maddi açıdan yetersiz olan kimselere yardımda bulunmaktadır. Kurban kesme ibadetinin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakarlıkta bulunma anlayışı yatmaktadır. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde tüm varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunu göstermektedir.

Etiketler