Tarih : 24.11.2021 - 11:29 Yorum : 0

Alpagu nedir, ne anlama gelir? Alpagu Han kimdir, tarihte var mı?

Alpagu, ATV ekranlarında yayınlanmakta olan Destan dizisinde bulunan Alpagu Han karakteri ile dikkat çeken isimler arasına girdi. Alpagu Han’ın kim olduğunu merak eden vatandaşlar, alpagunun kelime anlamını da sıklıkla aratmaya başladı. Google üzerinden yapılan aramalarda “Alpagu nedir, ne anlama gelir?”, “Alpagu Han kimdir, tarihte var mı?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Alpagu nedir, ne anlama gelir? Alpagu Han kimdir, tarihte var mı?

Destan dizisi, dün akşam yayınlanan ilk bölümüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İzleyiciler diziyi beğenmekle birlikte, dizide yer alan karakterleri ve tarihteki yerlerini de merak etmeye başladı. Alpagu Han bu isimlerin arasında en dikkat çeken karakter olarak, gündemde yerini aldı. Alpagu Han’ın tarihteki yerini merak eden vatandaşlar, bu ismin anlamı üzerine de araştırmalar yapmaya başladı. Peki Alpagu nedir, ne anlama gelir? Alpagu Han kimdir, tarihte var mı? İşte detaylar…

ALPAGU NE ANLAMA GELİR?

Alpagu, Türkçe kökenli bir isimdir. Tek başına düşmana saldıran yiğit anlamına gelen Alpagu isminin farklı anlamları da bulunmaktadır. Eski Türklerde bir rütbe adı ve yine eski Türklerde bir kurt adı olan Alpagu ismi, gözü pek, kudret sahibi ve cesur anlamlarını taşımaktadır.

ALPAGU HAN KİMDİR, TARİHTE VAR MI?

Gök Hanlığı’nın kutunu göklerden alan Ulu Kağan’ı Batuga’nın babası Alpagu Han hakkında tarihi kaynaklarda net bir bilgi bulunmamaktadır. Osta Asya’nın 8. Yüzyıl döneminin anlatılmakta olduğu Destan dizisinde ünlü ve başarılı oyuncu Selim Bayraktar’ın canlandırmakta olduğu Alpagu Han’ın tarihteki hangi tarihi karakteri temsil ettiği, ilerleyen bölümlerde belli olacak.

Yönetmen koltuğunda Emir Khaliladeh’in oturduğu ve başrollerini Ebru Şahin ve Edip Tepeli’nin paylaştığı Destan diziş, dün akşam ATV ekranlarında izleyiciyle buluştu. İlk bölümüyle büyük beğeni toplayan dizi, 8. Yüzyıl Orta Asya’sını anlatıyor. Senaryosunu Nehir Erdem ve Ayşe Ferda Eryılmaz’ın üstlendiği, karakterleriyle ve hikayesiyle beğeni toplayan dizinin gelecek bölümleri de merakla bekleniyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber