2022-08-04 16:45:00 | Son Güncelleme : 2022-08-04 16:54:57

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN? 2022 Aşure Günü orucu ne zaman tutulur, anlamı nedir?

Aşure Günü, Muharrem ayının başlamasıyla birlikte en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Hicri takvime göre belirlenen ve genellikle Muharrem ayı içerisinde olan Aşuren Günü, bolluk ve bereket günü olarak biliniyor. Hicri yılın ilk günü olan Muharrem ayında tutulan oruçlar ve dağıtılan aşureler ile kutlanan Aşure Günü için “Aşure Günü ne zaman, hangi gün?”, “Aşure Günü orucu ne zaman tutulur?” soruları sorulmaya başladı.

Tarihte, insanlık ve İslam tarihi için önem arz eden bazı olayların Muharrem ayının 10. gününe denk düşmesi, Muharrem Ayı ve Aşure Günü ile ilgili birçok hikayenin olmasına neden olmuştur.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Tarihte, insanlık ve İslam tarihi için önem arz eden bazı olayların Muharrem ayının 10. gününe denk düşmesi, Muharrem Ayı ve Aşure Günü ile ilgili birçok hikayenin olmasına neden olmuştur.

Muharrem ayının başlamasıyla birlikte, Hicri takvime göre belirlenen ve her yıl Muharrem ayı içerisinde kutlanan Aşure Günü üzerine araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Bolluk ve bereket günü olarak bilinen ve genellikle aşure dağıtılarak kutlanan bu günde nasıl ibadet edilir, oruç ne zaman tutulur konuları merak ediliyor. Peki Aşure Günü ne zaman? Aşure Günü’nde oruç tutulur mu, nasıl tutulur? Aşure Günü orucu için nasıl niyet edilir? Detaylar haberimizde…

AŞURE GÜNÜ NEDİR?

Aşure Günü ya da Aşura Günü, hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. gününde kutlanan gündür. İslam inancına göre bu günde çok sayıda önemli olayın meydana geldiğine inanılır. Muharrem ayı aynı zamanda oruç ibadetinin de yapıldığı aylardan biridir. Peygamberlerin hayatına dair pek çok önemli hadisenin yaşandığına inanılan bu günün bolluk ve bereket günü olduğuna inanılır.

AŞURE GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Muharrem ayı içerisinde önemli günlerden biri olarak kabul edilen Aşure Günü, ismini Arapça ‘on’ anlamına gelen ‘aşera’ kelimesinden almaktadır. Tarihte, insanlık ve İslam tarihi için önem arz eden bazı olayların bu tarihe denk düşmesi, Muharrem Ayı ve Aşure Günü ile ilgili birçok hikayenin olmasına neden olmuştur. Rivayete göre Hz. İbrahim aşure günü dünyaya gelmiş, Hz. Musa ve kavmi Firavun’un zulmünden bu günde kurtulmuş, Hz. Nuh’un gemisi Cûdi Dağı’na bu günde oturmuştur. Bu gibi olayların bu tarihe denk düşmesi, Aşure Günü’nün bir mutluluk ve kutlama günü olarak kabul edilmesine neden olmuştur.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN 2022?

Her yıl Muharrem ayının 10. gününde kutlanmakta olan Aşure Günü, Hicri takvime göre belirlenmektedir. Bu yıl Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayı 30 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak. Aşure Günü de Muharrem ayının 10. günü olan 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk düşecek.

AŞURE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU, NE ZAMAN TUTULUR?

Mübarek gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde özel bir ibadet türü bulunmamaktadır. Sahih kaynaklarda Muharrem ayına özel bir namaz da bulunmamaktadır. Fakat bu gün ve gecelerde kaza namazı kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak, anlamak, zikir ve salavat ile meşgul olmak, uygun görülmektedir. Fakat Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak mekruh olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayının yalnız onuncu günü oruç tutmak, yalnız cumartesi günleri oruç tutmak ve Nevruz ile Mihrican günlerinde oruç tutmak ya da bütün sene her gün oruç tutmak ve konuşmamak şartı ile oruç tutmak mekruh sayılmaktadır.