2019-08-01 13:21:27

Ayakkabı Genişletme / Ayakkabıyı Boydan Büyütme / Ayakkabıyı Bir Numara Büyütme

Çok severek ve beğenerek aldığınız yeni ayakkabı ayağınızı mı sıkıyor? Ayağınızı sıkan ayakkabıların canınızı çok yaktığını biliyoruz. Hani bir taraftan yeni ayakkabıyı giyme istediğinizi bir taraftan giyilince ayağı sıkan ayakkabı yüzünden acı çekmenize neden olan sıkan ayakkabı olayını kâbus olmaktan çıkartabilirsiniz. Bu makalede: “Ayakkabı genişletme, ayakkabıyı boydan büyütme, ayakkabıyı yandan genişletme, ayakkabıyı bir numara büyütme” nasıl yapılır tüm detaylar makalemizde bulabilirsiniz.

Ayakkabı Genişletme / Ayakkabıyı Boydan Büyütme / Ayakkabıyı Bir Numara Büyütme
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Çok severek aldığınız ve iadesi mümkün olmayan şirin ve tatlı ayakkabınız ayağınızı sıkıyorsa bunun çözümünü evde çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Yani, yapacağınız basit birkaç çözümlemeyle dar ve sıkan ayakkabılarınızı rahat ve konforlu bir şekilde eskitebilirsiniz. Hem konforu, hem de ayak sağlığınızı koruyacak önemli bilgileri gelin hep birlikte öğrenelim.

Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Ayakkabının ön kısmını genişletme: Ayak parmaklarınızın ön kısmını sıkan ayakkabıların ön kısmının genişletilmesini çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

İlk olarak ıslak bir havluyu ayakkabınızın iç kısmından ön kısmına doğru parmaklarınızla ittirin. Havlunun ayakkabının ön kısmına iyice oturduğundan emin olduktan sonra havlu ayakkabının içerisindeyken ayakkabıyı bir köşeye koyun ve 1 gün boyunca havlu ile birlikte bu şekilde bırakın. Ayakkabınızı ön tarafı genişlemiş bir şekilde rahatlıkla giyip işinize veya gezmeye gidebilirsiniz.

Ayakkabının boyunu uzatma: Ayakkabının içine sığacak şekilde yontulmuş bir odun parçasını yerleştirin kalan boşluğa da baskı uygulayarak başka bir parça koyarak sıkı bir şekilde durmasını sağlayın. Ayakkabıyı bir gün bu şekilde bekletin. Ayakkabının boyunun uzadığını fark edeceksiniz.

Buzdolabı yöntemi

Bu yöntemde ihtiyacınız olan malzemeler; buzdolabı poşeti ve biraz su. Buzdolabı poşetinin içerisine yarıya kadar su koyun. Daha sonra poşetin içerisine ayakkabılarınızı yerleştirin. Daha sonra buzluktan çıkardığınız ayakkabıları çözülmesi için oda sıcaklığına alıp bekletin. Çözüldükten sonra kuruttuğunuz ayakkabılarınızın gevşediğini göreceksiniz.

Gazete kâğıdı yöntemi

Gazete kâğıdı ve sirke yöntemi ile dar ve sıkan ayakkabılarınızı kısa sürede gevşetebilirsiniz. İlk olarak gazete kâğıtlarını sirke ile ıslatın. Daha sonra gazete kâğıtlarının fazla suyunu alın. Daha sonra sirke ile ıslattığınız gazete kâğıtlarını buruşturup ayakkabınızın içerisinde bir gün boyunca bekletin. Gazete kâğıtlarına sıktığınız sirkedeki asit ayakkabılarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Patates yöntemi

Bir adet patatesin kabuklarını soyarak ayakkabılarınızın sıkan ve dar gelen yerlerine patatesleri iyice yerleştirin. Bir gece patatesleri ayakkabınızın içerisine bekletin. Ertesi sabah gevşediğine şahit olacaksınız.

Ayak alıştırma yöntemi

Bazen en basit metotlar, en iyi olanlardır. Hiç kimse, ayağına tam oturmayan ayakkabılarla dışarı çıkma riskine girmek istemez. Yeni ayakkabıları öncelikle evin içerisinde giymek, yapıldıkları kumaşın ya da derinin rahatlamasını, dolayısıyla dışarı çıktığınızda ayaklarınızı çok daha konforlu hissetmenizi sağlar.

Sprey yöntemi

Ayakkabı derilerini gevşetmek ve esnetmek için üretilen sprey yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kalın çorap yöntemi

Çok basit bir yöntem olan çorap yönteminde işin sırrı çorabın kalın olmasındadır. Kalın çorapla giydiğiniz topuklu ayakkabınızı şekle sokmak için bir süre evin içinde yürüyün.

Saç kurutma makinası ile ısıtma yöntemi

Bir çift kalın çorabı giydikten sonra ayakkabılarınızı ayağınıza giyin. Saç kurutma makinesi ile ayakkabıyı 5 dakika boyunca ısınmasını sağlayın bir taraftan da ayakkabı derisini gevşetmek için parmaklarınızı kasın, esnetin. Ayağınızda ayakkabı soğuyana kadar ayakkabıyı ayağınızda bekletin. Bu yöntemle ayaklarınız ayakkabıya daha rahat girecektir.

Dar ayakkabıyı genişletmek ve uzatmak için ayakkabı tamircisine gidin

Aldığınız yeni ayakkabının dar veya kısa olması yüzünden giyilememesi, iade edilememesi durumunda tüm çareleri denediyseniz ve sonuç elde edemediyseniz yapılacak en güzel şey profesyonel almaktır. Bunun için ayakkabı tamircisi, ayakkabılarınızın uzunluğuna ve genişliğine göre esnetme makinasında size uygun hale getirebilecektir.

Etiketler