2022-01-11 17:03:01

Ankara’ya sarı kodlu uyarı geldi: Başkent’e kar ne zamana yağacak? Meteoroloji tarih verdi!

“Ankara’ya kar ne zaman yağacak?” sorusu, son günlerde hava sıcaklıklarının düşeceğine yönelik çıkan haberlerin ardından sıklıkla sorulmaya başladı. Mevsim normallerinin 4-10 derece üstünde seyreden hava sıcaklıkları, Salı gününden itibaren düşmeye başlayacak. Sıcaklığın düşmesiyle birlikte kar yağışı beklentisi de artmaya başladı. Meteoroloji bazı iller için sarı kodlu uyarıda bulundu. Ankara da bu iller arasında yer alıyor. Peki Başkent’e ne zaman kar yağacak? Meteoroloji Ankara’da kar yağışı için hangi tarihi verdi? İşte detaylar…

Ankara’ya sarı kodlu uyarı geldi: Başkent’e kar ne zamana yağacak? Meteoroloji tarih verdi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesinin ardından Meteoroloji Salı gününden itibaren bu sıcaklıkların yerini mevsim normallerine bırakacağını bildirdi. Havaların yeniden soğumasıyla birlikte bazı illerde kar yağışı olacağını bildiren Meteoroloji, Ankara için de sarı kodlu uyarıda bulundu. Başkentliler, çıkan haberlerin ardından internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda “Ankara’ya kar ne zaman yağacak?”, Meteoroloji Ankara’da kar yağışı için hangi tarihi verdi?” sorularına cevap aramaya başladı.

ANKARA’YA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Karadeniz üzerinden gelmekte olan soğuk hava ile sıcaklıklar da yerini mevsim normallerine bırakacak. Mevsim normallerine dönen hava sıcaklıklarının ardından yağışlı havalar da kendini göstermeye başlayacak. Yurdun büyük bir kısmını etkileyecek olan yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak yağış etkisini gösterecekken, Anadolu ve Toroslarda ise karla karışık yağmur ve kar aktif olacak.

Meteorolojiden gelen bilgilere göre önümüzdeki günlerde üç büyükşehir için yağış beklentisi mevcut. İstanbul’da en yüksek sıcaklık 4 derece olacakken Çarşamba ve Perşembe günlerinde kar yağışı bekleniyor. Meteorolojinin sarı kodlu uyarı verdiği Ankara’da ise kar yağışları Çarşamba günü etkisini göstermeye başlayacak. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olacak kar yağışının Perşembe günü yurdu terk edeceği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

METEOROLOJİDEN KAR YAĞIŞI İÇİN NET TARİH!

Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava dalgası ile düşecek olan hava sıcaklıkları, etkisini kar yağışlarıyla birlikte göstermeye başlayacak. Özellikle İstanbul ve Ankara için beklenen kar yağışlarının Doğu Anadolu Bölgesi’ni de etkisi altına alacak. Meteorolojinin oluşacak hava şartlarına bağlı olarak sarı kodlu uyarıda bulunduğu Ankara’da Çarşamba günü etkisini göstermeye başlayacak olan kar yağışı, Perşembe günü son bulacak.

Kar yağışlarıyla ilgili verilen bilgilerin ardından Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) alarma geçerek ek tedbirler aldı. AKOM Genel Müdürü Serkan Tütüncü, “7 binin üzerinde personel ve bin 500’ün üzerinde araç, iş makinesi hazır. 7/24 vardiya düzenine geçilecek ve çalışmalarımızı merkezimiz üzerinden gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

METEOROLOJİDE SARI UYARI NE ANLAMA GELİR?

Son yaptığı uyarılarla üç büyükşehir için kar yağışı sinyali veren Meteoroloji bazı iller için de sarı kodlu uyarıda bulundu. Aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu listede Artvin, Rize, Bayburt, Tokat, Gümüşhane, Mersin, Sivas, Osmaniye ve Trabzon da yer alıyor. Meteorolojinin yapmış olduğu açıklamaların ardından vatandaşlar sarı kodlu uyarının ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. Meteorolojide sarı uyarı, hava durumunun potansiyel tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir. Tahmin edilen meteorolojik hadisenin olağandışı olmadığını ifade etmekle birlikte oluşabilecek meteorolojik şartlardan etkilenebilecek durumlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini ifade etmektedir.

Etiketler