22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-18 12:33:28

Bedelli askerlik yerleri belli oldu mu, sevk işlemleri nasıl yapılır? MSB bedelli askerlik yeri sorgulama!

Bedelli askerlik celp dönemleri yerleri için nefesler tutuldu. Şubat ayı askerlik yerleri için bekleyen adaylar ‘’Celp dönemi askerlik yerleri belli oldu mu? Bedelli askerlik yerleri açıklandı mı?’’ Sorularına odaklandı. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü bedelli askerlik yerleri sorgulama hakkında duyuru yaptı.

Bedelli askerlik yerleri belli oldu mu, sevk işlemleri nasıl yapılır? MSB bedelli askerlik yeri sorgulama!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2022 yılı bedelli askerlik ücretleri ardından Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacak askerlik yerleri merak konusu oldu. Bedelli askerlik yerleri ve 2022 şubat ayı bedelli askerlik seçim ve sınıflandırma sonuçları hakkında araştırmalar devam ediyor. Binlerce asker adayı, 2022 celp dönemleri ile bedelli askerlik, er ve yedek subay askerlik yerleri açıklanmasına odaklandı. İşte tüm detaylar… 

BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANDI MI? 

Yurt genelinde binlerce asker adayı Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan seçim ve sınıflandırma sonuçları için bekliyor. Geçtiğimiz aylarda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 2022 yılı bedelli askerlik ücretinin 55 bin 194 lira olduğunu açıkladı. Bedelli askerlik ücreti ardından gözler şimdi askerlik yerleri için yapılacak açıklamaya çevrildi. 

Askerlik yerleri 28 Ocak tarihinde e-Devlet üzerinden duyurulacak. Böylece yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er askerlik yeri belli olmuş olacak.

ASKERLİK YERİ NASIL ÖĞRENİLİR? 

Askerlik yeri sorgulama için bekleyen adaylar ‘’Bedelli askerlik yeri nasıl öğrenilir?’’ sorusuna odaklandı. Buna göre şubat ayı celp yerleri 28 Ocak Cuma e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacak. 

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü Şubat 2022 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili detayları paylaştı. 

BEDELLİ ASKERLİK SEVK İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR? 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bedelli askerlik sevk işlemleri duyurusu ile detaylar netleşmiş oldu. İşte askerlik sevk işlemleri:

Bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısı Genelkurmay Başkanlığı ile koordine edilerek Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilir. Bunların temel askerliklerini yapacakları birlikleri ile bu birliklerin kontenjanları Genelkurmay Başkanlığınca 31 Aralık tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığına bildirilir.

İstekli sayısının bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısından fazla olması halinde yararlandırılacak olanlar Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen tarihlerde sınıflandırma kurulunca kura çekimi ve sınıflandırma işlemleri bir sonraki yılın ocak ayı içerisinde belirlenir. İstekli sayısının bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısından az olması halinde kuraya tabi tutulmaksızın tüm istekliler bedelli askerlik hizmetinden yararlandırılır.

Yükümlülerin kuvvet komutanlıklarına tahsisi, sınıflandırılması ve temel askerlik eğitimini alacakları birlik komutanlıklarına dağıtımı, kuraya tabi tutma işlemleri sınıflandırma kurulunca yapılır.

Yükümlülerin bedelli askerlikle ilgili celp ve sevk dönemi değişiklik talepleri, o yıl içerisindeki başka bir celp döneminde temel askerlik eğitimini tamamlamak istemesi şartıyla Askeralma Genel Müdürlüğünce değerlendirilir.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanma hakkı elde edenlerin Askeralma Yönetmeliğinin 59’uncu maddesinde belirtilen mazeret halleri;

 • Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü,
 • Kendisinin herhangi bir sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,
 • Eşi veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarından birinin sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,
 • Sevkten önce veya sonraki on beş gün içinde eşinin veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarının ölümü,
 • Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde kendisi veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarından birinin evlenmesi,
 • Sevkten önceki veya sonraki iki ay içerisinde çocuğunun doğması halleri hariç ertelemeleri yapılmaz.

BEDELLİ ASKERLİK SEVK DÖNEMİ İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN!

ASKERLİK SEVK İŞLEMLERİNDE PCR TESTİ VE COVİD-19 ÖNLEMLERİ 

Bedelli askerlik yerleri 28 Ocak Cuma günü e-Devlet üzerinden açıklanacak Binlerce aday sevk işlemleri sırası izleyeceği adımları merak ediyor. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü yükümlülerin izleyeceği Covid-19 önlemlerini de açıkladı. Buna göre askerlik yeri belli olan adaylar: 

 • e-Devlet’ten “Covid-19” anketini dolduracaklar,
 • Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “Covid-19” testlerini yaptıracaklar,
 • Test sonucu negatif çıkanlar aynı gün içerisinde e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarından sevk belgelerini alacaklar,
 • Test sonucu pozitif çıkanlar veya temaslı listesinde yer alanlar ile test tarihinden itibaren iki günlük süre içinde sevk evrakını almayanlar ve test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaklar,
 • Ancak; sevk tarihi içerisinde test yaptırmasına rağmen sevk tarihinden sonraki bir gün içerisinde test sonucunun negatif olduğu tespit edilen yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edilecekler,
 • Test sonucu, Covid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecekler,
 • Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,
 • Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır.

Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR? 

Bedelli askerlik yerleri gündeme gelirken ücretler de merak edildi. Türkiye'de askerlik süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak uygulanır. Buna göre 2022 Ocak ve Haziran ayı bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 TL olarak belirlendi. Bedelli askerlik ücretlerindeki değişim, her yıl TKS bünyesinde en düşük maaşı alan asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlenir.

Etiketler