Tgrt Haber
24 Şubat 2024 12:03 - Güncelleme : 24 Şubat 2024 12:10

Berat Kandili Kur'an'da var mı? Kandiller dinimizde var mı? İslamiyette kandil!

Dinimizde kandil var mı, yok mu merak ediliyor. Müslüman alemin en önemli günlerinden biri olan kandillere dair merak edilenler arasında ise Berat Kandili Kur'an'da var mı? Kandiller dinimizde var mı? soruları yer aldı. İşte İslamiyet dininde kandiller hakkında bilgiler...

Editör: Sumru Tarhan / Kaynak: TGRT Haber
Berat Kandili Kur'an'da var mı? Kandiller dinimizde var mı? İslamiyette kandil!
,Kandil

Dinimizde kandil var mı sorusu araştırılıyor. 24 Şubat Cumartesi gününün Berat Kandili'ne denk gelmesinin üzerine vatandaşlar Kur'an'da kandil var mı araştırmakta. İslamiyet dininde kandillerin önemi hakkında detaylar haberimizdedir...

BERAT KANDİLİ KUR'AN'DA VAR MI?

Berat gecesi, şaban ayının on beşinci gecesidir. Buna göre on dördüncü günü ile on beşinci günü arasındaki gecedir. 

Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe, ret olmaz. Fıtır Bayramı'nın ve Kurban Bayramı'nın birinci geceleri, şabanın on beşinci Berat gecesi ve Arefe gecesi.)

(Cebrail aleyhisselam bana geldi. Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece, şabanın onbeşinci gecesidir dedi. Bu geceyi ihya edenleri, Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri, alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez.)

(Berat gecesini ganimet, fırsat biliniz! Çünkü belli bir gecedir. Şabanın onbeşinci gecesidir. Kadir gecesi, çok büyük ise de, hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece, çok ibadet yapınız. Yoksa, kıyamet günü pişman olursunuz!)

Berat Kandili Kur'an'da var mı? Kandiller dinimizde var mı? İslamiyette kandil! - 1. Resim

DİNİMİZDE KANDİLLER VAR MIDIR?

Kandiller dinimizde vardır. Kandilleri Peygamber efendimiz bildirdi.

Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. (Seadet-i Ebediyye)

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz. (İhya)

Berat Kandili Kur'an'da var mı? Kandiller dinimizde var mı? İslamiyette kandil! - 2. Resim

24 ŞUBAT 2024 HANGİ KANDİL?

24 Şubat Cumartesi günü Berat Kandili'dir. Bugün Berat Kandili idrak edilecek.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...