Tgrt Haber
24 Şubat 2024 11:38 - Güncelleme : 24 Şubat 2024 11:46

Bir yılda kaç kandil var? 1 senede kaç tane kandil gecesi vardır?

Bir yılda kaç kandil var? | Kandil günleri İslam dünyasında büyük öneme sahiptir. İbadetlerin edildiği, duaların okunduğu kandil günleri, vatandaşın sevinçle beklediği günler arasında yer almaktadır. Merak edilenler arasında ise bir yılda kaç tane kandil olduğu yer aldı. Peki, 1 senede kaç tane kandil gecesi vardır? İşte 2024 dini günler takvimi...

Editör: Sumru Tarhan / Kaynak: TGRT Haber
Bir yılda kaç kandil var? 1 senede kaç tane kandil gecesi vardır?
Kandil,İslam

Müslüman aleminde en mühim günler arasında yer alan kandil günlerinin bir yılda kaç tane olduğu merak konusu oldu. Bir yılda kaç tane kandil olduğu hakkında merak edilenler en sık aratılanlar arasında yer aldı. 2024 yılı dini günler takvimi haberimizdedir. 

BİR YILDA KAÇ TANE KANDİL VAR?

İslam dininde 5 kandil bulunuyor. Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi, Mevlit Kandili ve Regaip Kandili vardır.

2024 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ!

2024 yılında kandil günlerinin denk geldiği tarihler şöyle:

Regaip Kandili, 11 Ocak 2024 tarihine denk gelirken Miraç Kandili, 6 Şubat'a denk gelir. 2024 yılında Berat Kandili 24 Şubat Cumartesi günü olurken Kadir Gecesi 5 Nisan'dır. Mevlit Kandili ise 14 Eylül'dedir. 

Bir yılda kaç kandil var? 1 senede kaç tane kandil gecesi vardır? - 1. Resim

BERAT KANDİLİ KUR'AN'DA GEÇİYOR MU?

Kandil geceleri, dinimizde kıymet verdiğimiz gecelerdendir. Allahü Teâlâ, kullarına acıdığı için bazı belirli gecelere kıymet vermiş ve bu gecelerde yapılan ibadetlerin ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının fazla ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. (Seadet-i Ebediyye)

İmam-ı Gazali hazretleri şöyle buyurmuş:
Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz. (İhya)

24 ŞUBAT CUMARTESİ NE KANDİLİ?

Berat Kandili 2024 senesinde 24 Şubat Cumartesi gününe denk geliyor Buna göre bugün Berat kandili idrak edilecektir.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...