Tgrt Haber
04 Ekim 2023 17:00 - Güncelleme : 04 Ekim 2023 17:00

Buzdolabı temizleme nasıl yapılır? Buzdolabı en iyi ne ile temizlenir?

Buzdolabı temizliği, son derece önemli bir konudur. Bu temizlik, içerisinde saklanılan sebze ve meyvelere sirayet eder. Eğer buzdolabınız temiz ise yemekleriniz de bir o kadar lezzetli olur. Buzdolabı temizliği, mutfak temizliğinin en kritik noktalarından biridir. Peki “Buzdolabı temizleme nasıl yapılır? Buzdolabı en iyi ne ile temizlenir?” İşte detaylar!

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Buzdolabı temizleme nasıl yapılır? Buzdolabı en iyi ne ile temizlenir?
Buzdolabı, Buzdolabı Temizliği, Temizlik, Karbonat

Buzdolabı temizliğini pek çok insan farklı yollar ile yapmaktadır. Buzdolabını hem pratik hem de herhangi bir deterjan kullanmadan yani doğal bir şekilde temizlemek isteyen kişiler” Buzdolabı temizleme nasıl yapılır? Buzdolabı en iyi ne ile temizlenir?” şeklinde sordukları sorulara cevap aramaktadır. İşte buzdolabı temizliğine dair araştırılan ayrıntılar…

BUZDOLABI TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle buzdolabının fişini çekin,
  • Çürümüş varsa önce bu malzemeleri boşaltın,
  • Rafları yavaşça yerinden çıkarın,
  • En dip köşelere kadar ulaşın,
  • Sirkeli su ile ön temizlik yapabilirsiniz,
  • Karbonatlı su ile ferahlık elde edebilirsiniz,
  • Son olarak da buzdolabını kurumaya bırakabilirsiniz.

Buzdolabı temizleme nasıl yapılır? Buzdolabı en iyi ne ile temizlenir?

BUZDOLABI EN İYİ NE İLE TEMİZLENİR?

Buzdolabı temizliğinde sıra öenmlidir. Buzdolabını temizlerken sünger ya da yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Metal temizleme süngerleri, buzdolabının çizilmesini sağlar. Buzdolabını kokusuz ve sıvı deterjan ile temizleyin. Bunun dışında evde kendi deterjanınızı da hazırlayabilirsiniz.

İlk olarak buzdolabının içini temizlemek ile başlayın. Buzdolabının içi için; Küçük bir kovaya su doldurun. Üzerine 2 yemek kaşığı karbonat ile 4 yemek kaşığı sirke koyun ve karıştırın. Bu karışımı sünger yardımı ile kullanabilir, buzdolabının içini temizleyebilirsiniz.

Sıra dondurucuya geldiğinde ise; Fısfıs şişelerinin içine 1 yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı sirke ekleyerek güzelce çalkalayın. Bu karışımı dondurucunun her köşesine sıkın ve sünger ile temizleyin.

Buzdolabının lastiklerini ise; Buzdolabının açılıp kapanmasına yardımcı olan lastik kısımları da zamanla yağlanıp, kirlenebilir. Bu kirlerden kurtulmak için, bir diş fırçasını ıslatın ve üzerine karbonat dökünüz. Lastikleri diş fırçası ile ovarak temizleyin.

Buzdolabının dışına sıra geldiğinde ise; Buzdolabının dışını da sıvı deterjanla silebilirsiniz. Ama bu aşamada süngerin yumuşak bölümünü kullanmaya özen gösterin. Deterjanla sildikten sonra nemli temiz bir bezle tekrar silin. Sonra ise kuru bez ile kurulayın.

MADEN SUYU İLE BUZDOLABI TEMİZLENİR Mİ?

Bir kovanın içine koyduğunuz ılık suya bir çay bardağı kadar sirke, karbonat ve maden suyu ilave ederek karıştırın. Hazırlanılan bu karışımı buzdolabınızın iç kapılarını, sebze kısmını ve buzdolabınızın dış kapısını temizlerken gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...