Tarih : 05.09.2021 - 16:28 Yorum : 0

Cam filmi cezası ne kadar? Cam filmi soyma yöntemleri

Araç sahipleri tarafından araba camlarına yapıştırılan ve dışarıdan bakıldığında içerisinin görülmesini engelleyen cam filmi konusunu sıklıkla araştırıyor. Arabasında cam filmi bulunan vatandaşlar ''Cam filmi cezası ne kadar 2021? Cam filmi yasak mı? Araba cam filmi nasıl soyulur?'' sorusunun yanıtını arıyor.

Cam filmi cezası ne kadar? Cam filmi soyma yöntemleri

Cam filmi yasağı ile ilgili sürekli değişikliğe gidilmesi araç sahiplerinin kafasından soru işareti oluşmasına neden oldu. Araç sahipleri güneş ışığını, şıklık veya arabanın içinin görünmemesi için cam filmi tercih ediyor. Peki cam filmi olan araç vizeden, muayeneden geçer mi? Ön cam filmi yasak mı, serbest mi? Cam filmi cezası itirazı nasıl yapılır? İşte cam filmi hakkında bilmeniz gerekenler

CAM FİLMİ YASAK MI?

Araç içerisinin görülmemesi çeşitli güvenlik sorunlarına neden olması bakımından tehlikeli kabul ediliyor. 2019 yılında açıklanan karar ile arabalar başta olmak üzere tüm araçların ön camına hiçbir şekilde siyah cam filmi takılmayacağı ifade edildi. Ancak Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik cam filmi kararına değişiklik yapıldı. Belirli standartları sağlayan araç sahipleri cam filmi taktırabiliyor. Takılan cam filmi görüşü engelleyecek şekilde olmamalıdır. Bu konuda araçların ön camı istisnadır. Yönetmelikte ön camlara hangi oranda olursa olsun cam filmi taktırmanın yasak olduğu belirtilmiştir. Cam filmi sadece yan camlara ve arka cama taktırabilir.

CAM FİLMİ CEZASI NE KADAR?

Cam filmi yasağına uymayan sürücülere para cezası işlemi uygulanır. Avrupa Birliği Standartları kapsamında araçlarına görüşü engelleyecek seviyede cam filmi taktıran araç sahiplerine uygulanacak olan para cezaları Resmi Gazete’de netleşmiştir. Buna göre cam filmi cezası 2021 yılı için 314 TL olarak belirlenmiştir. Araç sahipleri erken ödeme yapmaları durumunda cam filmi cezası 235,50 TL’ye düşer.

HANGİ CAM FİLMİ NUMARALARI SERBEST?

Arabasına cam filmi taktırmak isteyenler ''Cam filminden hangi numaralar serbest?'' sorusuna odaklandı. Fabrika çıkışı cam filmine sahip araçlarda r43 cam filmi bulunuyor. Eğer aracı alırken camında R43 cam filmi bulunuyorsa bu durum serbesttir. Ancak cam filmi sonradan taktırılacaksa belirli bir kalınlıkta olmalıdır. Kurala göre cam filmi ışığın en az %70’ini geçirmesi gerekir. Bu yüzden araç sahipleri sadece 1 numara cam filmi ve 2 numara cam filmi taktırabilir. 1 numara cam filmi ışığı yüzde 85 geçirirken, 2 numara ise yüzde 70 oranında yani sınırda geçirir.

CAM FİLMİ OLAN ARAÇ MUAYENEDEN GEÇER Mİ?

Aracından cam filmi bulunanlar ''Cam filmi olan araç vizeden ve muayeneden geçer mi?'' sorusunun cevabını merak ediyor.

Standartlara uygun R43 veya 1 ve 2 numara araç cam filmi varsa ve aracın ön camında herhangi bir cam filmi yoksa araç muayeneden geçer. Bunun dışında yer alan cam filmleri ağır kusur sayılır.

CAM FİLMİ SOYMA YÖNTEMLERİ

Aracından ağır kusur sayılacak cam filmi bulunanlar ''Cam filmi nasıl soyulur?'' yanıtını yoğun bir şekilde araştırıyor. İşte cam filmi soyma yöntemleri:

  • Cam filmi kenar kısmından tırnak kullanılarak ya da falçata kullanılarak kaldırılmaya çalışılır. Kaldırılan kısmından tutulan film yavaş ve dikkatli bir şekilde çekilerek camdan sökülür.
  • İnatçı filmleri sökmek için kullanılan bir yöntem de buhar makinesidir. Film kenarından kaldırılarak film ve cam arasına sıcak buhar uygulanması filmin sökülmesine yardımcı olur.
  • Film camdan sökülemiyorsa bu kez filmin ısıtılıp yumuşatılır. Fön makinesi kullanılabilir. Fön makinesi ile iyice yumuşatılan film camdan rahatlıkla çıkar.
  • Filmler söküldükten sonra cam sabunlu su ile silinmeli, camda kalan yapıştırıcı artıkları da önce kredi kartı gibi sert bir malzemeyle, leke çıkmıyorsa da jiletle dikkatlice kazınarak çıkartılır.

Cam filmi yasak mı? Cam filmi cezası ne kadar? Cam filmi olan araç muayeneden geçer mi? sorularını cevapladık. Siz de cam filmi ile ilgili sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

Etiketler : Trafik Egm
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber