Tgrt Haber
25 Kasım 2023 17:00 - Güncelleme : 25 Kasım 2023 17:00

Cane Corso sahibini ısırır mı? Cane Corso bakımı zor mu?

Cane Corso ırkı köpeklere dair hayvan severler özellikle büyük köpek sevenler pek çok soru sormaktadır. Cane Corso’nun kökeni İtalya'nın güneyidir. Cane Corso güçlü ve cesur bir köpeklerdir. Bu ırklar, Roma İmparatorluğu döneminde savaş köpeği olarak kullanılmıştır. Peki “Cane Corso sahibini ısırır mı? Cane Corso bakımı zor mu? Cane Corso Türkiye’de yasak mı?” İşte merak edilenler!

Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER
Cane Corso sahibini ısırır mı? Cane Corso bakımı zor mu?
Cane Corso, Cane Corso Irkı

Cane Corso ırkı köpekler, düşük bakım gereksinimlerine sahiptir. Kürkü kısa olduğu için de haftada bir kez fırçalanması yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak da tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi, kulaklarının iyi bir şekilde temizlenmesi ve dişlerinin fırçalanması gerekir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapması ve zihinsel olarak meşgul edilmesi son derece önem arz eder. Peki “Cane Corso sahibini ısırır mı? Cane Corso bakımı zor mu?” İşte araştırılan detaylar…

Cane Corso sahibini ısırır mı? Cane Corso bakımı zor mu?

CANE CORSO BAKIMI ZOR MU?

Düzenli olarak veteriner kontrolleri ve aşıları sağlığı açısından oldukça önemlidir. Cane Corso, koruyucu, büyük ve bir o kadar da güçlü köpek ırkıdır. Bakımı zor bir köpek olarak bilinmez, fakat sahibinin enerji, zaman ve dikkat edilmesi gereken bir köpek olduğu göz ardı etmemelidir.

CANE CORSO VAHŞİ BİR KÖPEK Mİ?

Yabancılardan hoşlanmayan bu cins iyi eğitildiği zaman harika bir bekçi köpeği olabilir. Sadıktır ve dünyadaki en güçlü köpek olarak bilinmektedir. Ancak eğitimi esnasında saldırgan bir şekilde yetiştirilirse büyük tehlikeli olabilirler. Evcilleştirilmesi, iyi ve doğru bir eğitim alması gerekir.

CANE CORSO APARTMAN DAİRESİNDE YAŞAYABİLİR Mİ?

Cane Corso sessizliği ile bilinen bir köpek ırkıdır. Bir apartman dairesinde yaşamak için ideal köpeklerden bir tanesidir. Cane Corso genel olarak çok sessiz bir köpek ırkıdır. Cane Corso çok fazla da havlamaz. Havlamaları sadece beslenme sürecinde ve etraflarındaki olağan dışı hareketleri fark ettikleri zaman duyulur.

CANE CORSO BESLEMEK TÜRKİYE’DE YASAK MI?

Cane Corso kaslı ve estetik görüntüleri ile köpek sahiplenmeyi düşünen pek çok kişinin tercih ettiği bir ırktır. Atik yapısı ile her ana harekete hazır olan bu köpekler bahçede beslemeye uygunlar. Orta boyutlu olmalarına rağmen oldukça güçlü hayvanlardır. İtalya menşeili Cane Corso Türkiye’de yasak değildir. Güçlü yapısı, bazen gösterdiği saldırgan hareketlerinden dolayı bazı kişiler tarafından Türkiye’de beslenmesi yasak olan köpekler arasında olduğu düşünülüyor ama Cane Corso yasak listesinde bulunmaz.

TÜRKİYE’DE BESLENMESİ YASAK OLAN KÖPEKLER?

Türkiye’de beslenmesi yasak olan köpek ırkları vardır. İşte o ırklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • American Bulldog
  • Bandog
  • Dogo Argentino
  • Pitbull Terrier
  • Presa Canario
  • Japanese Tosa
  • Fila Brasileiro
  • Napoliten Mastiff
  • Wolfdog
  • Boerboel

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...