• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1329
 • down
  USD
  7.8115
 • down
  EURO
  9.3377
 • down
  GBP
  10.4218
 • down
  Altın
  450.327
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 06.05.2019 - 12:26 Yorum : 0

Cilt Tipiniz Nedir? Nasıl Anlarsınız?

İnsan cildi yapısı ve işlevi açısından birbirine çok benzer. Fakat buna rağmen her cilt kişiye özeldir. Sizlerde hangi cilde sahip olduğunuzu merak ediyorsanız yazımızı okuduktan sonra "karma cilt mi kuru cilt mi? normal mi, lekeli mi hassas cilt mi?" sorularınıza cevaplar bulabileceksiniz. Hazırsanız cilt tipinizi bulmaya başlayacak önemli bilgileri ilginize sunuyoruz. İyi okumalar..

Cilt Tipiniz Nedir? Nasıl Anlarsınız?

Yapısı ve işlevleri açısından herkesin cildi benzerlikler gösterir, ama yine de her cilt başkadır. Genellikle üç cilt tipinden söz edilir: Normal veya karışık cilt, yağlı cilt ve kuru cilt. Bu üç değişik durumun bir kişide görülmesine çok ender rastlanır. Ama karma biçimleri söz konusudur ve mevsimlere ve yaşa göre cildin özelliklerinde değişimler görülebilir. Hatta biz beş cilt tipinden bahsetmek istiyoruz. 

Cilt tipiniz nedir? Cilt tipi nasıl belirlenir?

Normal Ve Karışık Cilt 

Normal cilt düzgün ve yumuşaktır, donuk bir parlaklığa ve sağlıklı bir görünüme sahiptir. Karışık ciltte, yanaklar kuru ve daha çok alın, burun ve çene bölgeleri yağlıdır. Ama bu durum, normal ciltte de görülebildiği için, normal cilt sınıfına girer.

Yağlı Cilt 

İri gözenekli ve sivilcelenmeye yatkındır. Yıkandıktan kısa süre sonra yine parlak bir görünüm kazanır ve kremlendikten uzun bir süre sonrasına kadar yağlı kalır. Sivilceli cilt, yağlı cildin kız kardeşidir: Sivilceler, yağ yapımında bir aksaklığın belirtisidir.

Cilt tipiniz nedir? Cilt tipi nasıl belirlenir?

Kuru Cilt 

Bazen sert ve pulludur, göz ve ağız çevresinde genç yaşlarda kırışıklıklar oluşmaya başlar. Kuru cildin bakımında yanlışlıklar yapılabilir. Temizlendikten sonra gerilir ve yağlı kremler çok çabuk emilir.

Lekeli Cilt

Gerektiğinden fazla sebum üretme eğiliminde olan Lekeli ciltler siyah noktalar ve lekeler belirir. Cilt bakıldığında iri ve gözenekli, parlak kusur geliştirme eğilimindedir.

Hassas Cilt

Kuru havaya, UV ışını dediğimiz güneş ışınlarına karşı daha fazla tepki veren cilt türüdür hassas cilt. Eğer cilt dengesini yitirirse, gergin, kaşıntılı ve kuru hissedilir ve kızarıklık gelişir. Hassas ciltler çevresel etkilere duyarlıdır, gergindir ve kaşınır çoğunlukla ise kızarıktır.

Eğer cildinizin hangi sınıfa girdiğine karar veremiyorsanız, bir kozmetik uzmanına başvurmanız doğru olur. Böylece, uygulayacağınız reçetelerde ve bakım yöntemlerinde yanılgıya düşmemiş olursunuz.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber