Tgrt Haber

Çok sıkan ayakkabı nasıl açılır? Ayakkabı bir numara nasıl büyütülür? Sıkan ayakkabı için pratik çözümler…

03 Kasım 2023 16:52 - Güncelleme : 03 Kasım 2023 16:52
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Satın alınan ayakkabılar özellikle denemeden alınan ayakkabılar ayağınızı önden ya da arkadan sıkabilir. Bu durum ayak sağlığını da olumsuz etkiler. Vücudumuzu taşıyan ayakların rahat olması ve istenildiği gibi hareket edilebilmesi için alınan ayakkabıların ayağa oturması önem arz etmektedir. Peki “Çok sıkan ayakkabı nasıl açılır? Ayakkabı bir numara nasıl büyütülür?” İşte sıkan ayakkabılar için aranan çözümler!

Çok sıkan ayakkabı nasıl açılır? Ayakkabı bir numara nasıl büyütülür? Sıkan ayakkabı için pratik çözümler…
Dar Ve Sıkan Ayakkabı, Sıkan Ayakkabı Genişletme

Ayak numarasına göre alınan bazı ayakkabılar ayağı sıkabilir. Ayakkabının modeli de eğer sevildiyse ve geri verilmek istenmiyor ise vatandaşlar, sıkan ayakkabı nasıl açılır ya da ayakkabı bir numara nasıl büyütülür? Şeklinde sorular sormaktadır. Sıkan ayakkabılar, ayak sağlığı açısından kullanılmamalıdır. Peki “Sıkan ayakkabılar en kolay nasıl açılır?” İşte Sıkan ayakkabı için pratik çözümler…

AYAKKABI BİR NUMARA NASIL BÜYÜTÜLÜR?

Satın alınan ayakkabılar ayak ölçülerinize göre olmayabilir, dar gelebilir ya da kilo aldığınız için ayağınız ayakkabıya sığmayabilir. Yeni alınan ayakkabı ayağınıza dar geliyor ise ayakkabı numarası büyütme yoluna gidebilirsiniz. Ayağınıza uygun olan bazı genişletme yöntemleri vardır. Gün içinde ayakta bulunurken ya da yürürken hareket kabiliyetinizi sınırlandıran ayakkabılarınızı genişletmek için şu yöntemlere başvurabilirsiniz;

Ayaklarınıza dar gelen ayakkabılarınızı eğer varsa içinde bulunuyor ise kir ve çamur tozdan arındırın. Ayakkabı bakımı için hijyeni için nemli bir bez yardımı ile ayakkabılarınızı temizlemelisiniz. Dondurucu için dayanıklı olduğunu düşündüğünüz, ağzı kilitli torbalardan 2 tane alın ve içine su doldurun. Sonra ise bu torbaların ağzını iyice kapatınız.

Şimdi bu iki torbayı ayakkabılarına iyice, her yerine sığacak şekilde yerleştirin ve ayakkabıları da tekrar bir poşete koyun. Bu yöntem dondurucunun ve oradaki besinlerin kirlenmesini önleyecektir.  Torbadaki su tamamen donuncaya kadar ayakkabını dondurucuda bırakın. Torbadaki su donarken bu sırada ayakkabılar da aynı oranda genişleyecektir. Ayakkabılar çıkarıldığı zaman da yarım saat kadar bir süre boyunca oda ısısında beklettiniz ve sonra kullanınız.

Diğer bir yöntem ise, ayak numarasına uygun kalıbı ayakkabıya yerleştirebilirsiniz. Tek yapılması gereken bu kalıbı dar gelen ayakkabının içerisine tam olarak yerleştirmek ve sonrada 1 ya da 2 gün bu şekilde bekletmektir.

Bu yöntemlerin dışında ayakkabınızı genişletmek için ayakkabı genişleten sprey köpük de tercih edilebilir. Bu yöntem deri ayakkabıları genişletmek için kullanılmaktadır. Online ayakkabı platformlarında bu sprey köpüğü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Son yöntem ise hem çok basit hem de ayakkabılarda koku bırakmayacak bir yöntem. Gazete kağıtlarını herhangi bir sirke ile iyice ıslatınız. Fazla solan sirkeyi, gazeteyi sıkarak akıtınız. Daha sonra bu gazete kağıdını parçalarını sıkı sıkı ayakkabılarının tüm iç bölmesine iyice koyunuz ve ayakkabılarını bu şekilde 1 gün boyunca bekletiniz.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.