2022-05-18 16:54:59 | Son Güncelleme : 2022-05-18 17:25:56

Coşkun Sabah kimdir? İbo Show’un konuğu Coşkun Sabah kaç yaşında, nereli? İşte ünlü müzisyenin biyografisi

Coşkun Sabah, bu akşam Star TV ekranlarında yayınlanacak olan İbo Show’un konukları arasında yer alan isimlerden biri olarak, gündemdeki yerini aldı. Müzik camiasının sevilen ismi Coşkun Sabah’ın biyografisi, program öncesi araştırılmaya başladı. Peki Coşkun Sabah kaç yaşında, nereli? Coşkun Sabah evli mi? İşte tüm merak edilenler…

Çok sayıda bestenin sahibi olan Coşkun Sabah, aynı zamanda elektro ud kavramını müzik camiasına kazandıran isimdir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Çok sayıda bestenin sahibi olan Coşkun Sabah, aynı zamanda elektro ud kavramını müzik camiasına kazandıran isimdir.

Star TV ekranlarında yayınlanan İbo Show’un bu akşamki konukları arasında, müzik dünyasının sevilen ismi Coşkun Sabah yer alıyor. Sesi ve şarkılarıyla tüm zamanların en beğenilen müzisyenleri arasında yer alan Coşkun Sabah, renkli kişiliği ve başarılı müzik hayatıyla dikkat çekiyor. Ünlü sanatçının kaç yaşında ve nereli olduğunun yanı sıra özel hayatı ve müzik kariyeri de sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte müzik dünyasının sevilen ismi Coşkun Sabah biyografisi ve hakkında tüm merak edilenler…

COŞKUN SABAH KİMDİR?

16 Ekim 1952 tarihinde Diyarbakır’da doğan Coşkun Sabah, aslen Diyarbakırlıdır. Roza ve Tekin Sabah çiftinin oğlu olarak dünyaya gelen ve Süryani asıllı olan ünlü sanatçı, çok sayıda hit olmuş şarkının bestecisidir. 1980’li yılların sonu ve 1990’ların başında büyük bir çıkış yakalamış olan Coşkun Sabah, TSM-Pop ve fantezi müzik arasında bir tarz yakalayarak, ‘Coşkun Sabah tarzı’nın sahibi olmuş ve müziklerini bu tarzda piyasaya sürmüştür. Son dönemlerin en önemli ud virtüözlerinden biri olan Sabah’ın, 1990 yılında piyasaya çıkmış olan ‘Beni Unutma-Sana Aşığım’ isimli albümü 3 milyon satış yakalamış ve Türkiye’de tüm zamanların en çok satan albümleri arasında yerini almıştır.

MÜZİK KARİYERİ

Altın çağlarını yaşamış olduğu dönemlerde, işletmeciliğini kendisinin yaptığı ‘Sjes’ isimli mekanda sahne alan Coşkun Sabah’ın, ‘Anılar’ isimli şarkısı, tüm zamanların en sevilen parçaları arasında yer almaktadır. Kış aylarında İstanbul’da sahne alan, yaz aylarında ise yeni besteler yapmak için Türkbükü Bodrum’daki evine kapanan ünlü sanatçı, aranjör Taşkın Sabah’ınkardeşidir. Aynı zamanda Avustralya’da yaşayan, keman ve ud sanatçısı olan Bülent Sabah’ın da ağabeyidir.

Coşkun Sabah, 1997 yılında tasarlamış olduğu elektro ud ile sahne performansını artırmış ve elektro udunun da patentini almadığı için pişmanlık duymaktadır. Elektro ud ile sahnede daha aktif hareket edebilmekte ve artık hep bu udla sahneye çıkmakta olan Coşkun Sabah, müziğin yanı sıra ‘Bir Pazar Günü’, ‘Ceza’, ‘Benimsin’ ve ‘Anılar’ isimli sinema filmlerinde de oyunculuk yapmıştır. Ünlü müzisyen, evli ve iki kız babasıdır.