2022-08-19 07:40:00 | Son Güncelleme : 2022-08-19 08:26:16

CUMA MESAJLARI 2022 YENİ: En Güzel, Anlamlı, Uzun, Kısa, Değişik, Ayetli, Yazılı ve Resimli Hayırlı Cuma Mesajları!

Cuma günlerinin İslam dünyası için anlamı  farklıdır. Bu günün önemi Kur-an'i Kerim'deki Cuma Suresi ve birçok sahih hadis kitabında belirtilmiştir. Müslümanların bayram edasıyla idrak ettiği Cuma günleri, camilerde cemaatle birlikte cuma namazı kılınır ve cuma hutbelerine kulak verilir. Önemi Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde anlatılan Cuma günleri özelinde Müslümanlar  birbirlerine cuma mesajları iletirler. En güzel, uzun, kısa, anlamlı, yazılı, sözlü, ve resimli hayırlı cumalar mesajı gönderen müminler böylelikle sevdikleriyle hem gönül bağını koparmazlar hem de sevap kazanırlar. Ayrıca bu hususi günde en çok başvurulan kişilerin başında da Ozan Birgül gelir. Ozan Birgül'ün hazırladığı Cuma mesajları gün içerisinde sıklıkla dolaşım halindedir. Fakat bu önemli günde yapılan iyiliklerin sevabı daha çok olurken yapılan kötülüklerin günahı da bir o kadar daha büyük olur. Uzakları yakın etmek, Mübarek Cuma günü sevdiklerine en güzel, en yeni, değişik, kısa, uzun, ayetli, hadisli, sözlü, yazılı ve resimli cuma gecesi tebrik mesajlarını iletmeyi arzulayanlar Cuma Mesajları 2022 haberimizde tüm mesajları bulabilirler!

En yeni, en güzel, en anlamı ve resimli cuma mesajları 2022
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
En yeni, en güzel, en anlamı ve resimli cuma mesajları 2022

Cuma günü İslam alemi için manası derin bir gündür.  Bu mübarek günün önemi Kur'an-i Kerim'deki Cuma Suresi ve birçok sahih hadis kitabında anlatılmıştır. Mü'minlerin ayrı bir bakış açısıyla yaklaştığı cuma gününde, cemaat camiilerde buluşur, cuma namazı kılar ve hocanın tilavet ettiği hutbeyi can kulağıyla dinler. Hayırlı Cumalar! Cumanız Mübarek Olsun! mesajları başta olmak üzere müslümanlar sevdiklerine en güzel, en anlamlı ve resimli cuma mesajları iletirler. Siz de bir cuma günü sevdiklerinizle uzakları yakın etmeyi, gönül köprüsü kurmayı isterseniz bu haberimizde hazırladığımız uzun, kısa, ayetli, hadisli, anlamlı ve en yeni cuma mesajlarından yararlanabilirsiniz!

EN YENİ CUMA MESAJLARI 2022

İrem bahçelerinin gülleri yüzünüze, bülbüllerin nameleri dilinize, Allah'ın aşkı kalibinize ve bu özel günün bereketi üzerinize olsun.

Allahımızın emir kulum duyurusuyla müşerref olanlardan olmamız arzusuyla... Cumalar mübarek olsun!

Gönüller inançla, kalpler huzurla buluşsun. Mutluluk herkesle olsun. Ne oluşturulan bağlar kopsun ne de arkadaşlıklar bozulsun. Cumanız Mübarek Olsun…

Allahım! kalbimin tesbihine ümit boncukları dizdin tane tane. Her çekişte af istiyorum ve senin merhametine sığınıyorum. Sen affedicisin affetmeyi seversin. Bizleri de af et! Dua İle Hayırlı Cumalar…

Allah'ım bu hususi günde bizleri şefaat isteyenlerden, sevmeyi idrak edenlerden, Allah'ım sen bizi cennette dolaşanlardan eyle! Hayırlı Cumalar.

Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Şüphesiz en faydalı iman, nerede olursan ol, Allâhü Teâlâ’nın seninle birlikte olduğunu (seni görüp gözettiğini) bilmendir.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat) Cuma’nın fazileti bereketi üzerimize olsun…

Koruyan, kollayan ve bağışlayan Rabbin ismiyle “Her çeşit hamd ve övgü, kuluna Kitab’ı koyan ve onda hiçbir hatayı bulundurmayan Allah’a özgüdür.” (Kehf, 18/1) Dualarınızın kabul olması dileğiyle. Cumanız mübarek olsun!

Haykırdığın her dua hastalığına şifa, derdine deva, gözüne fer, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine mutluluk getirsin. Hayırlı Cumalar.
Allah'ım; istikamette olana "Selâmet" müşkül olana "Afiyet" sıkıntı içinde olana "Metanet" Nasip Eyle.. Hayırlı cumalar.

Rabbim belanının vuku bulduğu bu günlerde bütün dünyaya deva ve sabır ihsan eyle. Bizleri tekrardan Cuma saflarında buluşturmayı nasip eyle. Bütün İslam evrenine hayırlı cumalar.

İsteyerek hakkı batıla bulaştırmayın. Hakkı saklamayın. Cumanız mübarek olsun!

Bu mübarek gün  hem parasal hem de manevi manada ferahlık, kalbiniz güzel olsun. Sizi yasa, kedere sürükleyecek ne kadar art niyet bulunuyorsa sizden her zaman ırak olsun. Rab nihayemizi hayretsin. Kurtuluşa erenlerden eylesin. Melekler daima duacınız olsun. Kalbiniz temiz, imanımız çok olsun. Peygamberimiz Hazreti Muhammed, şefaatçimiz olsun. Cumamız mübarek olsun.

Rabbim dilimizden ve kalbimizden ismini alıkoyma. Bizlere senin sevdiklerinin içerisinde yer almayı ve yüzünü görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar…

“Günlerinizin en hayırlısı cuma günüdür. Bu nedenle o gün bana çokça salâtü selâm getiriniz; çünkü sizin salâtü selamlarınız bana sunulur.”

Hiç kimse kendisi için saklanan müjde ve saadeti bilemez(Secde S. 17.Ayet) Allahın müjdeleri nasip olsun hepimize. Hayırlı cumalar.

Ey Allahım! Hanemizin bolluğu, dilimizden duayı, yüreğimizden senin ve Resulünün aşkını eksik etme. Dualarımızı kabul, yaşamımızı feyizli kıl. Amin. Hayırlı cumalar.

Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Fakirleri kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sâyesinde Allah’dan yardım görüp ve rızıklandığınızdan şüpheniz olmasın.” (Ebû Dâvûd, Cihâd 70)

Rabb'im! Sen bağışlayıcısın, Kerim’sin, affı seversin, beni affet. (Tirmizî, Deavât, 84.) Hayırlı cumalar…

Rabb'im, habibin Muhammed Mustafa’ya, sevdiklerine ve arkadaşlarına rahmet eyle ve onların katındaki saygısı adına dualarımızı kabul et. Amin, cumamız mübarek olsun.

Rabb'im belanın kol gezdiği şu günlerde bütün insanlara şifa ve huzur ihsan eyle. Bizleri tekrardan Cuma namazlarında cem etmeyi nasip eyle. Tüm İslam alemine hayırlı cumalar.

EN ANLAMLI CUMA MESAJLARI

“Evinize gelen bir kediye, camınıza konan bir kuşa sırtınızı dönmeyin. Hatırlayın ki bu dünya bizler kadar onların da. Cumanız mübarek olsun”

Rabb'im! Dinimizden dolayı bizi kötülüğe itmeye uğraşanlara olanak verme. Bizleri İslam yolundan ayırma. (amin) Hayırlı Nurlu Cumalar.

Cemalimizi iyileştirdiğin gibi moralimizi de güzelleştir. İnancımızı körükle ve bizleri Senin ışığından ayırma..! Amin. Hayırlı Cumalar.

Rabbim ışığıyla, müslümanları selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (sav) şefaati üzerinize olsun. Hayırlı Cumalar…

Duaların ret edilmeyeceği bu mübarek günde Allahım dualarımızı kabul etsin. Bizleri rahmetinden esirgeme güzel Allahım.

Bu Cuma gününün fazileti kapsamında, rahmeti geçmişinize, bolluğunu hanenize, ışığı ahiretimize, sıcaklığı evimize dolsun.

Tüm hazinelerin anahtarlarına sahip olan Rabb'im. Hakkımızda en güzel kapıyı arala. Hayırlı cumalar dilerim.

Rabb'im, bu faziletli cuma günü özelinde milletimizi terör illetinden koru!Cumanız mübarek olsun...

Güneş doğran her gün Rabb'in bizlere sunduğu bir cennetin tezahürüdür. Her şey inançlı bir tevbeye bakar. Cumanız mübarek olsun...

Ey Allahımız! Günlerimizi ilerleyen günlere hazırla ve yaşamımızı bolluğa ve mağfur kıl! Hayırlı cumalar...

Bütün müslümanların Cuması mübarek olsun… Rsb herkese şifa Cuma Mesajları versin, bu güzel gününüz mutlulukla taçlansın inşallah…

Ağırlığı sevgi, ana maddesi saygı, kuvveti barış, hediyesi hoşgörü olan mübarek dinimizin sunduğu haftanın özel günü olan Cumanızı kutlarım…

Ey gece ve gündüzün maliki.. Nasıl ki gücünle geceyi gündüzle örtüyorsan; bizim de yanlışlarımızı, hatalarımızı rahmetinle ört.. Hayırlı cumalar!

“Her derde deva Rabbim, senin için mümkün olmayan yoktur. Bu faziletli cuma gününde bizi mucizelerinden mahrum etme”

Ey Allahım! Hanemizden bolluğu, dilimizden duayı, kalbimizden senin ve Resulünün sevgisini eksik etme. Dualarımızı onayla, ömrümüzü ferli kıl. Amin. Hayırlı cumalar.

"Rabbim! isteyerek veya istemeyerek yaptığımız hatalarımızı, günahlarımızı affet. Bizlere Merhamet buyur. Şüpheisiz ki sen merhametlilerin en merhametlisisin."

"Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür..." (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!

Yaşamına yaşam katılsın, kalbine meltem saçılsın. Bu faziletli günde melekler dört yanını kapsasın…Derdine deva olsun, gönlüne iman dolsun..! Hayırlı Cumalar.

Rabb`,m! Akşama eriştiğimiz gibi sabaha, sabah eriştiğimiz gibi de akşama ulaşmayı nasip eyle. Şifamız koru ve hastalara deva ver. Hayırlı bereketli cumalar dilerim.

Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir. (Müslim, Cuma, 15) Hayırlı Cumalar.

“Gönlünde, aklında hafızasında hiçbir ayet bulunmayan kimse tahrip olmuş bir hane gibidir.” (Tirmizi, Fezailül Kur’an 18) Hayırlı Cumalar…

Gönüller imanla, yürekler huzurla dolsun mutluluklar hepimizin olsun ne kurulan bağlar kopsun, nede arkadaşlar unutulsun Cumanız Mübarek Olsun.

Cuma günü ölen müslümanlara şehit sevabı verilir ve kabir azabından muhafaza edilir.’ Cumamız Mubarek olsun inşallah.

Yaptığın her dua derdine şifre, sağlığına deva, gözüne ışık, yüreğine huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı cumalar dilerim.

Iraklardan bir ser hediyeli bir sonbahar gününde. Yürekler bir olsun mekanlar kimin umurunda. Kardeşlik sevgi hissetmektir arada, yollar ve zaman olsada. Hayırlı cumalar dilerim.

Evvel yollar aşılır hakka gitmek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et RAB için. cumanız mübarek olsun

UZUN VE KISA CUMA MESAJLARI 2022

Semadan ne geldi de yeryüzü istemedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu evrene kim geldi de gitmedi. Hangi sıkıntı hangi problem giderilmedi. Rabb'in rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yakardı da o dinlemedi. Kim Rabbim söyledi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum söylemiyle müşerref olanlardan olmamız dileğiyle...Hayırlı Cumalar!

Rabbim Sen benim Rabbimsin; Senden başka ilah yoktur. Beni Sen yarattın; ben senin kulunum ve kuvvetim olduğunca Sana olan ahdime ve vaadime bağlıyım. İşlediklerimin (şerlerin) şerrinden sana sığınırım. Üzerimdeki nimetlerini söyler ; günahlarımıda ikrar ederim. Beni bağışla. Çünkü günahları affeden sadece Sensin. Cumamız kutlu olsun. Hayırlı Nurlu Cumalar...

Ya Allah; sana yapılan duları, sana açılan kalpleri, sana secde eden boyunları, sana yakaran dilleri, ne olur boş çevirme. Hayırlı cumalar.

Allahım, fayda getirmeyen bilgiden, korkmayan yürekten, işitilmeyen duadan, doymak bilmeyen nefisten, açlıktan ki o şer bir dosttur hıyanettenki o ne kötü sırdaştır tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, kocamaktan, ezel-i ömre döndürülmekten, şeytan fitnesinden şerrinden, kabir azabından, yaşamın ve terkedişin fitnesinden Sana sığınırım.

Ya Allahım! Bu faziletli cuma günün hatrına hürmetine biz aciz kulların ne derdi varsa, ne problemi varsa; dertlilere deva, hastalara şifa, borçlu kullarına edalar nasip et Ya Rabbim. Biz kulların dualarını kabul et. Amin. Hayırlı nurlu cumalar.

Büyük Rabb'im bu mübarek Cuma-ı şerif hatrına yaşamın onurlusunu, rızkın bolluğunu, bedenini sağlıklısını, ahlakın güzelini, evladın adaplısını nasip ve müesser eylesin.

Bazı müslümanlar ireme özlemle hayat bulur. Bazı müminler de vardır ki cennet onları hasretle bekler. Cennetin hasrete beklediği müminlerden olmak duasıyla, hayırlı cumalar.

"Ey Rabbimiz! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibâdet usûllerimizi göster, tevbemizi kabul et. Zîrâ, tevbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olan ancak Sen"sin." (Bakara, 128) Alemlerin efendisine selatu selam(a.s.m) ile … Hayırlı Cumalarr Dua ie…

Bizi arkadaşlarına arkadaş, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle! İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibadetini doğru yapan, doğru tartışanlardan eyle Ya Rabbim. Amin. Hayırlı Cumalar dilerim.

Söylediğin ve sakladğıın bütün adlarını ve Kur"an-ı Kerim"i, kalbimizin baharı, yüreğimizin nuru, problemin ilacı yap Hayırlı Cumalar

Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi sahimiz var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne.

Beşer; Geçmişin özlemcisi, Geleceğin Özlemcisi, hayat bulduğu Anın Şikayetçisidir! Rabbim bizi şikayet değil Şükredenlerden eylesin. (Amin) Hayırlı Cumalar.

Günlerinizin en hayırlı cuma günüdür. Bu nedenle o gün bana çoksa Salavat u Selam getiriniz. Çünkü sizisin Salat u Selamlarınız bana sunulur. Selam ve Dua ile Hayırlı Cumlar!

Yeryüzünüm, semanın, mülkün ve her çeşit iyiliğin maliki, Ulu Mevlam’ın umudunuzu kaybettiğinizde sizin için yazdığı kaderin, düşlerinizden daha güzel olduğunu anımsatacağı, kalbinizce bir gün olsun inşallah. Hayırlı cumalar.

İslam gibi bir dinimiz, Hz. Muhammed (s.a.v) gibi bir peygamberimiz ve faziletli bir Cuma günümüz var. Allah(c.c) arkadaşı, cennetlik kullardan olup dinimize şükredip iman edenlerden yap bizleri Yarabbi. Herkese Hayırlı Cumalar olsun.

Allahım dilimizden ve kalbimizden isminden ayırma. Bizlere senin sevdiklerinin içerisinde olmayı ve yüzünü görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar…

Şayet sınav oluyorsanız, bu ALLAH’ın sizi unutmadığının habercisidir… Ellhamdülillah! Hayırlı Cumalar…

Ey nefsim! Şeytana yem olmak mı yoksa cennette gül olmak mı niyetin? Bırak yakamı secde edeyim. Sen huzura er, ben imanla öleyim. Rabbim hepimizi imanla ölen kullarından eylesin. Amin. Hayırlı nurlu cumalar.

İyilikler içinde Cuma günü ve gecesinde edilenden daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur. Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, "Selam size, bugün Cumadır" derler.

Ey Allahım! Şu ebedi merhamet ve rahmet deniznden bir damla da olsa, nasiplenmeyi hak eden kullarından eyle bizi. Amin. Hayırlı nurlu cumalar dilerim.

"Dün geçti yarın da henüz gelmedi. Dün için yapacak bir şey yok. Yarına sağ çıkacağımız belli değil. Bugün Cuma kıymetini bil.."Gözlerinizin sadece güzellikleri göreceği bir gün olsun. #hayırlıcumalar

İrem bahçelerinin gülleri yüzünüze, bülbüllerin nameleri dilinize, Allah'ın sevgisi gönlünüze ve bu güzel günün bereketi üzerinize olsun.

Evrende bir olan sende bin olsun, kainatta damla olan sende okyanus olsun. El açıp dua etiğin her şey bugün kabul olsun, amin! "Hayırlı Cumalar" dilerim.

Bizi yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Rabbin müminlerini affetmesi ümidiyle

EN GÜZEL CUMA MESAJLARI 2022

Rabb-im! Suçlarımın hepsini küçüğünü ve büyüğünü ilkini ve sonunu gizlisini ve bellisini affet. (Hadis-i Şerif/Müslim) Hayırlı cumalar.

İki yaşamı yok eden edenküfr-ü mutlaktan muhafaza etme, bu zamanda pek çok önemlidir. Bir parça meşakkat olsa da, şevk ve şükür ve sabırla karşılamalı. Hayırlı Nurlu Cumalar.

Şüphesiz biz dünyada olan şeyleri, onun üzerinde ziynet/süs yaptık. Böylece insanların hangisinin amel açısından daha iyi olduğunu denemek istedik. (Kehf-7) Hayırlı Nurlu Cumalar.

İnsanın bu evrene gönderilmesinin hikmeti ve amacı, Halk-ı Kainatı tanımak ve ona iman edip ibadet etmektir. Cumanız Mübarek olsun.

Öyle bir dua et ki; günahın tövbenin büyüklüğünden ağlasın…Şeytandan yaradana sığınki sefsin seni değil; sen nefsini yakasın. Hayırlı Cumalar.

Bütün müslüman dostlarımın Cuması mübarek olsun… Rabbim herkese şifa versin, bu güzel gününüz gülümsemelerle bitsin inşallah…

Yaşamımızın romanını yazan en ulu ve en güzel yazıcı olan Rabbim, kalbinizde bulunan güzellikleri alnımıza kader diye yazsın. Amin, hayırlı cumalar dilerim.

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun. [Tevbe-119] Hayırlı Cumalar!

Dua çiçeğini bilir misin, yeryüzünde sulanır, semada açarmış. Melekler kulunuzdan deyip Rabbimize sunarmış. Dualarda birleşmek arzusuyla Hayırlı Cumalar.

Bir yere bir kere gidersin, İkincisinde utanırsın… Ama Rabbine hergün gidersin Doyamazsın… Hayırlı Cumalar Dostlar…

Rabbim nesillerinizi zulme dur demek, zalime adaletin kudretini göstermek için hükümdar eylesin Cumamız Mübarek Olsun.
Kalbinizden geçenler yaşamınıza yazılsın. Herkese içindeki iyilik kadar iyi bir yaşam dilerim.

Yerin, göğün, mülkün ve her türlü iyiliğin sahibi, Yüce Mevlam’ın ümidinizi kaybettiğinizde sizin için yazdığı kaderin, hayallerinizden daha güzel olduğunu hatırlatacağı, gönlünüzce bir gün olsun inşallah. Hayırlı cumalar.

Kurumuş kütüğe bile nice çiçekler bahşeden Yüce Rabbim! Kuruyan yüreklerimizi de Rahmet yağmurlarınla yeşert. Hayırlı Cumalar…

Allahım, aşkınla tüm yüreklerle seninle buluşmayı ve sevdiklerimizle sonsuzlukta birleşmeyi nasip eyle, amin. Hayırlı Cumalar.

“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür…” (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!

Ümitsiz kalma! Yok deme. Umutları hayata geçiren, nedenleri ortaya koyan, olmazları olduran RAB var. O varsa her şey var. Hayırlı Cumalar…

RESİMLİ CUMA MESAJLARI

Rabb'in ışığıyla, müslümanları selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (s.a.v) şefaati üzerimize olsun. Hayırlı Cumalar.

Ey nefsim! Şeytana yem olmak mı yoksa cennette gül olmak mı niyetin? Bırak yakamı secde edeyim. Sen huzura er, ben imanla öleyim. Rabbim hepimizi imanla ölen kullarından eylesin. Amin. Hayırlı nurlu cumalar.

Rabb'im! Senden bu günün ve yarının bildiğim ve bilmediğim ne kadar hayır varsa hepsinden arzu ederim. Senden cenneti ve cennete buluşturacak söz ve amelleri isterim. Cumanız mübarek olsun.

En minik pozitifliği unutan, en devasanına de unutur. Allahım bizi vefalı insanlarla karşılaştırsın. (Amin) Hayırlı Cumalar.

Ey ALLAHIM! Sen umut edeni umutsuzluğa kapılmazsın. Sen Sen'den isteyeni geri çevirmezsin. Ey ismi Deva, Zikri şifa ve itaati zenginlik olan; sermayesi ümit ve silahı dua olan bu kullarına maddi manevi şifa ol. Sana yönelen kalplerimizi boş çevirme. (Amin) hayırlı cumalar...

Duâ sevgidir, Duâ sakinliktir, Duâ ümittir. Hayırlı Huzurlu Umutlu Aşk Dolu Hayırlı Cumalar Olsun...

Hınç, intikam olan yere aşk, ümitsizlik olan yere umut, eza olan yere mutluluklar dolsun taşsın inşallah. Hayırlı Nurlu Cumalar.

Semadan ne yağdı da yer kabul etmedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu Dünya'ya kim geldi de gitmedi. Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi. Allah'ın rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yalvardı da O işitmedi. Kim Rabbim dedi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle… Hayırlı cumalar.

Ey benim güzel allahım! Benim senden dilediklerimi değil; senin bende görmek istediklerini bahşet bana. Hayırlı Cumalar!
Allahım birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. (Amin) Hayırlı Cumalar...

Yüzümüzü güzelleştirdiğin gibi, Ahlakımızı da güzelleştir. İmanımızı tazele ve bizleri Senin yolundan ayırma..! Amin. Hayırlı Cumalar.

Evrende bir olan sende bin olsun, evrende damla olan sende derya olsun. El açıp dua etiğin her şey bugün kabul olsun, amin! "Hayırlı Cumalar" dilerim.

OZAN BİRGÜL CUMA MESAJLARI

Gelseydin Senle Gülseydim, Senin Yanında Savaşsaydım, Bir Hamza'da Ben olaydım, Şehit Yolunda Senle Olsaydım, Muhammed Nebi Canım Sevgili, Senle Beraber Yaşasaydık, Senin Yolunda Ölseydim, Cennette Komşun Ben Olsaydım, Olsaydın Son

Peygamberim, Sohbetini Dinleseydik, Namaz Kılıp Şükretseydik, Keşke Seni Gürseydik.

Dua sevgiliye yazılmış bir mektup gibidir. Zarfın içine yüreğini koyanın duası kabul edilir.

Allah doğruluktan ayırmasın, herkesin gönlüne kalbine göre versin.

Göz iki, kulak iki, ağzımız ise tektir. Çok, çok dinleyip, az söylemek gerekir.

Her saniye azalan bir ömrün aksine her nefeste artan bir imana sahip olmak ve Allah'ın affına erişebilmek duasıyla, hayırlı cumalar...

Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır. Hayırlı cumalar.

CUMA SURESİ OKUNUŞU

 1. Yusebbihu lillahi mâ fî-ssemâvâti vemâ fî-l-ardi-lmeliki-lkuddûsi-l’azîzi-lhakîm.

  2. Huve-lleżî be’aśe fî-l-ummiyyîne rasûlen minhum yetlû ‘aleyhim âyâtihi ve yuzekkîhim ve yu’allimuhumu-lkitâbe velhikmete ve-in kânû min kablu lefî dalâlin mubîn.

  3. Ve âḣarîne minhum lemmâ yelhakû bihim(t) ve huve-l’azîzu-lhakîm.

  4. Żâlike fadlu(A)llâhi yu/tîhi men yeşâ(u)(t) va(A)llâhu żû-lfadli-l’azîm

  5. Meśelu-lleżîne hummilû-ttevrâte śümme lem yahmilûhâ kemeśeli-lhimâri yahmilu esfârâ(an)(c) bi/se meśelu-lkavmi-lleżîne keżżebû bi-âyâti(A)llâh(i)(t) va(A)llâhu lâ yehdî-lkavme-zzâlimîn

  6. Kul yâ eyyuhâ-lleżîne hâdû in ze’amtum ennekum evliyâu li(A)llâhi min dûni-nnâsi fetemennevû-lmevte in kuntum sâdikîn

  7. Velâ yetemennevnehu ebeden bimâ kaddemet eydîhim(t) va(A)llâhu ‘alîmun bi-zzâlimîn

  8. Kul inne-lmevte-lleżî tefirrûne minhu fe-innehu mulâkîkum śümme turaddûne ilâ ‘âlimi-lġaybi ve-şşehâdeti feyunebbi-ukum bimâ kuntum ta’melûn

  9. Yâ eyyuhâ-lleżîne âmenû iżâ nûdiye lissalâti min yevmi-lcumu’ati fes’ev ilâ żikri(A)llâhi ve żerû-lbey’(a)(t) żâlikum ḣayrun lekum in kuntum ta’lemûn

  10. Fe-iżâ kudiyeti-ssalâtu fenteşirû fî-l-ardi vebteġû min fadli(A)llâhi veżkurû(A)llâhe keśîran le’allekum tuflihûn

  11. Ve-iżâ raev ticâraten ev lehven(i)nfaddû ileyhâ ve terakûke kâ-imâ(en)(t) kul mâ ‘inda(A)llâhi ḣayrun mine-llehvi ve mine-tticâra(ti)(t) va(A)llâhu ḣayru-rrâzikîn

CUMA SURESİ ANLAMI

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla

1. Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi, gerçek hükümdar, her noksandan temiz ve uzak, kudreti dâimâ üstün gelen, her hükmü ve işi hikmetli ve sağlam olan Allah’ı tesbih etmektedir.

2. O Allah ki, ümmîlere kendi içlerinden, onlara âyetlerini okuyacak, onları her türlü günah kirlerinden temizleyip arındıracak, onlara kitabı ve hikmeti öğretecek bir peygamber göndermiştir. Oysa onlar, daha önce apaçık bir şaşkınlık ve sapıklık içindeydiler.

3. Allah o Peygamber’i, henüz kendilerine katılmamış, ama daha sonra katılacak olan başkalarına da göndermiştir. O, kudreti dâimâ üstün gelen, her hükmü ve işi hikmetli ve sağlam olandır.

4. Peygamberlik, Allah’ın lutfudur; onu dilediğine verir. Gerçekten de Allah, pek büyük lutuf ve ihsân sahibidir.

5. Tevrat’ın hükümlerini uygulamakla yükümlü tutulan, fakat bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlerin hâli, ciltlerle kitap taşıyan eşeğe benzer. Allah’ın âyetlerini yalanlayan topluluğun hâli ne kötüdür! Allah zâlimler topluluğunu doğru yola erdirmez.

6. De ki: “Ey yahudiler! İnsanlar içinde yalnızca kendinizin Allah’ın dostları olduğunu sanıyorsanız ve bu iddianızda samimi iseniz, haydi ölümü arzu edin de görelim!”

7. Oysa onlar işledikleri günahlar yüzünden ölümü asla istemezler. Allah ise, o zâlimleri çok iyi bilmektedir.

8. De ki: “Kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, sonunda o, mutlaka gelip sizi bulacaktır. Sonra duyuların ötesinde olan şeyleri de, duyular sahasına giren her şeyi de çok iyi bilen Allah’ın huzuruna çıkarılacaksınız; O da size yaptıklarınızı tek tek haber verecektir.”

9. Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğunda hemen Allah’ı anmaya koşun; işi, alış verişi bırakın! Eğer bilirseniz sizin için hayırlı olan budur.


10. Namaz tamamlanınca artık yeryüzüne yayılabilir ve Allah’ın lutf u kereminden rızkınızı temine çalışabilirsiniz. Bununla birlikte Allah’ı çok çok zikredin ki iki cihanda da kurtuluşa eresiniz.

11. Onlar bir ticâret veya bir eğlence görünce hemen oraya akın edip, seni hutbede ayakta bırakıverdiler. De ki: “Allah’ın katındaki mükâfat, ticâretten de, eğlenceden de daha hayırlıdır!” Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.