Tgrt Haber

CUMA MESAJLARI 2023 YENİ: En Güzel, Anlamlı, Uzun, Kısa, Değişik, Ayetli, Yazılı ve Resimli Hayırlı Cuma Mesajları!

10 Kasım 2023 09:00 - Güncelleme : 10 Kasım 2023 09:00
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber

Cuma günlerinin İslam dünyası için anlamı  farklıdır. Bu günün önemi Kur-an'i Kerim'deki Cuma Suresi ve birçok sahih hadis kitabında belirtilmiştir. Müslümanların bayram edasıyla idrak ettiği Cuma günleri, camilerde cemaatle birlikte cuma namazı kılınır ve cuma hutbelerine kulak verilir. Önemi Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde anlatılan Cuma günleri özelinde Müslümanlar  birbirlerine cuma mesajları iletirler. En güzel, uzun, kısa, anlamlı, yazılı, sözlü, ve resimli hayırlı cumalar mesajı gönderen müminler böylelikle sevdikleriyle hem gönül bağını koparmazlar hem de sevap kazanırlar. Ayrıca bu hususi günde en çok başvurulan kişilerin başında da Ozan Birgül gelir. Ozan Birgül'ün hazırladığı Cuma mesajları gün içerisinde sıklıkla dolaşım halindedir. Fakat bu önemli günde yapılan iyiliklerin sevabı daha çok olurken yapılan kötülüklerin günahı da bir o kadar daha büyük olur. Uzakları yakın etmek, Mübarek Cuma günü sevdiklerine en güzel, en yeni, değişik, kısa, uzun, ayetli, hadisli, sözlü, yazılı ve resimli cuma gecesi tebrik mesajlarını iletmeyi arzulayanlar Cuma Mesajları 2023 haberimizde tüm mesajları bulabilirler!

En yeni, en güzel, en anlamı ve resimli cuma mesajları 2022
Cuma, Cuma Mesajları, Resimli Cuma Mesajları, Anlamlı Cuma Mesajları, En Güzel Cuma Mesajları, Cuma Mesajları 2023
En yeni, en güzel, en anlamı ve resimli cuma mesajları 2022

Cuma günü İslam alemi için manası derin bir gündür.  Bu mübarek günün önemi Kur'an-i Kerim'deki Cuma Suresi ve birçok sahih hadis kitabında anlatılmıştır. Mü'minlerin ayrı bir bakış açısıyla yaklaştığı cuma gününde, cemaat camiilerde buluşur, cuma namazı kılar ve hocanın tilavet ettiği hutbeyi can kulağıyla dinler. Hayırlı Cumalar! Cumanız Mübarek Olsun! mesajları başta olmak üzere müslümanlar sevdiklerine en güzel, en anlamlı ve resimli cuma mesajları iletirler. Siz de bir cuma günü sevdiklerinizle uzakları yakın etmeyi, gönül köprüsü kurmayı isterseniz bu haberimizde hazırladığımız uzun, kısa, ayetli, hadisli, anlamlı ve en yeni cuma mesajlarından yararlanabilirsiniz!

EN YENİ CUMA MESAJLARI 2023

İrem bahçelerinin gülleri yüzünüze, bülbüllerin nameleri dilinize, Allah'ın aşkı kalibinize ve bu özel günün bereketi üzerinize olsun.

AYETEL KURSİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Allahımızın emir kulum duyurusuyla müşerref olanlardan olmamız arzusuyla... Cumalar mübarek olsun!

Gönüller inançla, kalpler huzurla buluşsun. Mutluluk herkesle olsun. Ne oluşturulan bağlar kopsun ne de arkadaşlıklar bozulsun. Cumanız Mübarek Olsun…

Allahım! kalbimin tesbihine ümit boncukları dizdin tane tane. Her çekişte af istiyorum ve senin merhametine sığınıyorum. Sen affedicisin affetmeyi seversin. Bizleri de af et! Dua İle Hayırlı Cumalar…

Foto Galeri
Sevdiklerinize gönderebileceğiniz en güzel cuma mesajları: Yazılı, sözlü, farklı, uzun ve kısa....

Allah'ım bu hususi günde bizleri şefaat isteyenlerden, sevmeyi idrak edenlerden, Allah'ım sen bizi cennette dolaşanlardan eyle! Hayırlı Cumalar.

Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Şüphesiz en faydalı iman, nerede olursan ol, Allâhü Teâlâ’nın seninle birlikte olduğunu (seni görüp gözettiğini) bilmendir.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat) Cuma’nın fazileti bereketi üzerimize olsun…

Koruyan, kollayan ve bağışlayan Rabbin ismiyle “Her çeşit hamd ve övgü, kuluna Kitab’ı koyan ve onda hiçbir hatayı bulundurmayan Allah’a özgüdür.” (Kehf, 18/1) Dualarınızın kabul olması dileğiyle. Cumanız mübarek olsun!

Haykırdığın her dua hastalığına şifa, derdine deva, gözüne fer, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine mutluluk getirsin. Hayırlı Cumalar.
Allah'ım; istikamette olana "Selâmet" müşkül olana "Afiyet" sıkıntı içinde olana "Metanet" Nasip Eyle.. Hayırlı cumalar.

Rabbim belanının vuku bulduğu bu günlerde bütün dünyaya deva ve sabır ihsan eyle. Bizleri tekrardan Cuma saflarında buluşturmayı nasip eyle. Bütün İslam evrenine hayırlı cumalar.

İsteyerek hakkı batıla bulaştırmayın. Hakkı saklamayın. Cumanız mübarek olsun!

Bu mübarek gün  hem parasal hem de manevi manada ferahlık, kalbiniz güzel olsun. Sizi yasa, kedere sürükleyecek ne kadar art niyet bulunuyorsa sizden her zaman ırak olsun. Rab nihayemizi hayretsin. Kurtuluşa erenlerden eylesin. Melekler daima duacınız olsun. Kalbiniz temiz, imanımız çok olsun. Peygamberimiz Hazreti Muhammed, şefaatçimiz olsun. Cumamız mübarek olsun.

Rabbim dilimizden ve kalbimizden ismini alıkoyma. Bizlere senin sevdiklerinin içerisinde yer almayı ve yüzünü görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar…

“Günlerinizin en hayırlısı cuma günüdür. Bu nedenle o gün bana çokça salâtü selâm getiriniz; çünkü sizin salâtü selamlarınız bana sunulur.”

Hiç kimse kendisi için saklanan müjde ve saadeti bilemez(Secde S. 17.Ayet) Allahın müjdeleri nasip olsun hepimize. Hayırlı cumalar.

Ey Allahım! Hanemizin bolluğu, dilimizden duayı, yüreğimizden senin ve Resulünün aşkını eksik etme. Dualarımızı kabul, yaşamımızı feyizli kıl. Amin. Hayırlı cumalar.

Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Fakirleri kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sâyesinde Allah’dan yardım görüp ve rızıklandığınızdan şüpheniz olmasın.” (Ebû Dâvûd, Cihâd 70)

Rabb'im! Sen bağışlayıcısın, Kerim’sin, affı seversin, beni affet. (Tirmizî, Deavât, 84.) Hayırlı cumalar…

Rabb'im, habibin Muhammed Mustafa’ya, sevdiklerine ve arkadaşlarına rahmet eyle ve onların katındaki saygısı adına dualarımızı kabul et. Amin, cumamız mübarek olsun.

Rabb'im belanın kol gezdiği şu günlerde bütün insanlara şifa ve huzur ihsan eyle. Bizleri tekrardan Cuma namazlarında cem etmeyi nasip eyle. Tüm İslam alemine hayırlı cumalar.

EN ANLAMLI CUMA MESAJLARI

“Evinize gelen bir kediye, camınıza konan bir kuşa sırtınızı dönmeyin. Hatırlayın ki bu dünya bizler kadar onların da. Cumanız mübarek olsun”

Rabb'im! Dinimizden dolayı bizi kötülüğe itmeye uğraşanlara olanak verme. Bizleri İslam yolundan ayırma. (amin) Hayırlı Nurlu Cumalar.

Cemalimizi iyileştirdiğin gibi moralimizi de güzelleştir. İnancımızı körükle ve bizleri Senin ışığından ayırma..! Amin. Hayırlı Cumalar.

Rabbim ışığıyla, müslümanları selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (sav) şefaati üzerinize olsun. Hayırlı Cumalar…

Duaların ret edilmeyeceği bu mübarek günde Allahım dualarımızı kabul etsin. Bizleri rahmetinden esirgeme güzel Allahım.

Bu Cuma gününün fazileti kapsamında, rahmeti geçmişinize, bolluğunu hanenize, ışığı ahiretimize, sıcaklığı evimize dolsun.

Tüm hazinelerin anahtarlarına sahip olan Rabb'im. Hakkımızda en güzel kapıyı arala. Hayırlı cumalar dilerim.

Rabb'im, bu faziletli cuma günü özelinde milletimizi terör illetinden koru!Cumanız mübarek olsun...

Güneş doğran her gün Rabb'in bizlere sunduğu bir cennetin tezahürüdür. Her şey inançlı bir tevbeye bakar. Cumanız mübarek olsun...

Ey Allahımız! Günlerimizi ilerleyen günlere hazırla ve yaşamımızı bolluğa ve mağfur kıl! Hayırlı cumalar...

Bütün müslümanların Cuması mübarek olsun… Rsb herkese şifa Cuma Mesajları versin, bu güzel gününüz mutlulukla taçlansın inşallah…

Ağırlığı sevgi, ana maddesi saygı, kuvveti barış, hediyesi hoşgörü olan mübarek dinimizin sunduğu haftanın özel günü olan Cumanızı kutlarım…

Ey gece ve gündüzün maliki.. Nasıl ki gücünle geceyi gündüzle örtüyorsan; bizim de yanlışlarımızı, hatalarımızı rahmetinle ört.. Hayırlı cumalar!

“Her derde deva Rabbim, senin için mümkün olmayan yoktur. Bu faziletli cuma gününde bizi mucizelerinden mahrum etme”

Ey Allahım! Hanemizden bolluğu, dilimizden duayı, kalbimizden senin ve Resulünün sevgisini eksik etme. Dualarımızı onayla, ömrümüzü ferli kıl. Amin. Hayırlı cumalar.

"Rabbim! isteyerek veya istemeyerek yaptığımız hatalarımızı, günahlarımızı affet. Bizlere Merhamet buyur. Şüpheisiz ki sen merhametlilerin en merhametlisisin."

"Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür..." (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!

Yaşamına yaşam katılsın, kalbine meltem saçılsın. Bu faziletli günde melekler dört yanını kapsasın…Derdine deva olsun, gönlüne iman dolsun..! Hayırlı Cumalar.

Rabb`,m! Akşama eriştiğimiz gibi sabaha, sabah eriştiğimiz gibi de akşama ulaşmayı nasip eyle. Şifamız koru ve hastalara deva ver. Hayırlı bereketli cumalar dilerim.

Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir. (Müslim, Cuma, 15) Hayırlı Cumalar.

“Gönlünde, aklında hafızasında hiçbir ayet bulunmayan kimse tahrip olmuş bir hane gibidir.” (Tirmizi, Fezailül Kur’an 18) Hayırlı Cumalar…

Gönüller imanla, yürekler huzurla dolsun mutluluklar hepimizin olsun ne kurulan bağlar kopsun, nede arkadaşlar unutulsun Cumanız Mübarek Olsun.

Cuma günü ölen müslümanlara şehit sevabı verilir ve kabir azabından muhafaza edilir.’ Cumamız Mubarek olsun inşallah.

Yaptığın her dua derdine şifre, sağlığına deva, gözüne ışık, yüreğine huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı cumalar dilerim.

Iraklardan bir ser hediyeli bir sonbahar gününde. Yürekler bir olsun mekanlar kimin umurunda. Kardeşlik sevgi hissetmektir arada, yollar ve zaman olsada. Hayırlı cumalar dilerim.

Evvel yollar aşılır hakka gitmek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sende dua et RAB için. cumanız mübarek olsun

UZUN VE KISA CUMA MESAJLARI 2023

Semadan ne geldi de yeryüzü istemedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu evrene kim geldi de gitmedi. Hangi sıkıntı hangi problem giderilmedi. Rabb'in rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yakardı da o dinlemedi. Kim Rabbim söyledi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum söylemiyle müşerref olanlardan olmamız dileğiyle...Hayırlı Cumalar!

Rabbim Sen benim Rabbimsin; Senden başka ilah yoktur. Beni Sen yarattın; ben senin kulunum ve kuvvetim olduğunca Sana olan ahdime ve vaadime bağlıyım. İşlediklerimin (şerlerin) şerrinden sana sığınırım. Üzerimdeki nimetlerini söyler ; günahlarımıda ikrar ederim. Beni bağışla. Çünkü günahları affeden sadece Sensin. Cumamız kutlu olsun. Hayırlı Nurlu Cumalar...

Ya Allah; sana yapılan duları, sana açılan kalpleri, sana secde eden boyunları, sana yakaran dilleri, ne olur boş çevirme. Hayırlı cumalar.

Allahım, fayda getirmeyen bilgiden, korkmayan yürekten, işitilmeyen duadan, doymak bilmeyen nefisten, açlıktan ki o şer bir dosttur hıyanettenki o ne kötü sırdaştır tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, kocamaktan, ezel-i ömre döndürülmekten, şeytan fitnesinden şerrinden, kabir azabından, yaşamın ve terkedişin fitnesinden Sana sığınırım.

Ya Allahım! Bu faziletli cuma günün hatrına hürmetine biz aciz kulların ne derdi varsa, ne problemi varsa; dertlilere deva, hastalara şifa, borçlu kullarına edalar nasip et Ya Rabbim. Biz kulların dualarını kabul et. Amin. Hayırlı nurlu cumalar.

Büyük Rabb'im bu mübarek Cuma-ı şerif hatrına yaşamın onurlusunu, rızkın bolluğunu, bedenini sağlıklısını, ahlakın güzelini, evladın adaplısını nasip ve müesser eylesin.

Bazı müslümanlar ireme özlemle hayat bulur. Bazı müminler de vardır ki cennet onları hasretle bekler. Cennetin hasrete beklediği müminlerden olmak duasıyla, hayırlı cumalar.

"Ey Rabbimiz! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibâdet usûllerimizi göster, tevbemizi kabul et. Zîrâ, tevbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olan ancak Sen"sin." (Bakara, 128) Alemlerin efendisine selatu selam(a.s.m) ile … Hayırlı Cumalarr Dua ie…

Bizi arkadaşlarına arkadaş, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle! İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibadetini doğru yapan, doğru tartışanlardan eyle Ya Rabbim. Amin. Hayırlı Cumalar dilerim.

Söylediğin ve sakladğıın bütün adlarını ve Kur"an-ı Kerim"i, kalbimizin baharı, yüreğimizin nuru, problemin ilacı yap Hayırlı Cumalar

Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi sahimiz var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne.

Beşer; Geçmişin özlemcisi, Geleceğin Özlemcisi, hayat bulduğu Anın Şikayetçisidir! Rabbim bizi şikayet değil Şükredenlerden eylesin. (Amin) Hayırlı Cumalar.

Günlerinizin en hayırlı cuma günüdür. Bu nedenle o gün bana çoksa Salavat u Selam getiriniz. Çünkü sizisin Salat u Selamlarınız bana sunulur. Selam ve Dua ile Hayırlı Cumlar!

Yeryüzünüm, semanın, mülkün ve her çeşit iyiliğin maliki, Ulu Mevlam’ın umudunuzu kaybettiğinizde sizin için yazdığı kaderin, düşlerinizden daha güzel olduğunu anımsatacağı, kalbinizce bir gün olsun inşallah. Hayırlı cumalar.

İslam gibi bir dinimiz, Hz. Muhammed (s.a.v) gibi bir peygamberimiz ve faziletli bir Cuma günümüz var. Allah(c.c) arkadaşı, cennetlik kullardan olup dinimize şükredip iman edenlerden yap bizleri Yarabbi. Herkese Hayırlı Cumalar olsun.

Allahım dilimizden ve kalbimizden isminden ayırma. Bizlere senin sevdiklerinin içerisinde olmayı ve yüzünü görebilmeyi nasip et. Hayırlı Cumalar…

Şayet sınav oluyorsanız, bu ALLAH’ın sizi unutmadığının habercisidir… Ellhamdülillah! Hayırlı Cumalar…

Ey nefsim! Şeytana yem olmak mı yoksa cennette gül olmak mı niyetin? Bırak yakamı secde edeyim. Sen huzura er, ben imanla öleyim. Rabbim hepimizi imanla ölen kullarından eylesin. Amin. Hayırlı nurlu cumalar.

İyilikler içinde Cuma günü ve gecesinde edilenden daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur. Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, "Selam size, bugün Cumadır" derler.

Ey Allahım! Şu ebedi merhamet ve rahmet deniznden bir damla da olsa, nasiplenmeyi hak eden kullarından eyle bizi. Amin. Hayırlı nurlu cumalar dilerim.

"Dün geçti yarın da henüz gelmedi. Dün için yapacak bir şey yok. Yarına sağ çıkacağımız belli değil. Bugün Cuma kıymetini bil.."Gözlerinizin sadece güzellikleri göreceği bir gün olsun. #hayırlıcumalar

İrem bahçelerinin gülleri yüzünüze, bülbüllerin nameleri dilinize, Allah'ın sevgisi gönlünüze ve bu güzel günün bereketi üzerinize olsun.

Evrende bir olan sende bin olsun, kainatta damla olan sende okyanus olsun. El açıp dua etiğin her şey bugün kabul olsun, amin! "Hayırlı Cumalar" dilerim.

Bizi yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Rabbin müminlerini affetmesi ümidiyle

EN GÜZEL CUMA MESAJLARI 2023

Rabb-im! Suçlarımın hepsini küçüğünü ve büyüğünü ilkini ve sonunu gizlisini ve bellisini affet. (Hadis-i Şerif/Müslim) Hayırlı cumalar.

İki yaşamı yok eden edenküfr-ü mutlaktan muhafaza etme, bu zamanda pek çok önemlidir. Bir parça meşakkat olsa da, şevk ve şükür ve sabırla karşılamalı. Hayırlı Nurlu Cumalar.

Şüphesiz biz dünyada olan şeyleri, onun üzerinde ziynet/süs yaptık. Böylece insanların hangisinin amel açısından daha iyi olduğunu denemek istedik. (Kehf-7) Hayırlı Nurlu Cumalar.

İnsanın bu evrene gönderilmesinin hikmeti ve amacı, Halk-ı Kainatı tanımak ve ona iman edip ibadet etmektir. Cumanız Mübarek olsun.

Öyle bir dua et ki; günahın tövbenin büyüklüğünden ağlasın…Şeytandan yaradana sığınki sefsin seni değil; sen nefsini yakasın. Hayırlı Cumalar.

Bütün müslüman dostlarımın Cuması mübarek olsun… Rabbim herkese şifa versin, bu güzel gününüz gülümsemelerle bitsin inşallah…

Yaşamımızın romanını yazan en ulu ve en güzel yazıcı olan Rabbim, kalbinizde bulunan güzellikleri alnımıza kader diye yazsın. Amin, hayırlı cumalar dilerim.

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun. [Tevbe-119] Hayırlı Cumalar!

Dua çiçeğini bilir misin, yeryüzünde sulanır, semada açarmış. Melekler kulunuzdan deyip Rabbimize sunarmış. Dualarda birleşmek arzusuyla Hayırlı Cumalar.

Bir yere bir kere gidersin, İkincisinde utanırsın… Ama Rabbine hergün gidersin Doyamazsın… Hayırlı Cumalar Dostlar…

Rabbim nesillerinizi zulme dur demek, zalime adaletin kudretini göstermek için hükümdar eylesin Cumamız Mübarek Olsun.
Kalbinizden geçenler yaşamınıza yazılsın. Herkese içindeki iyilik kadar iyi bir yaşam dilerim.

Yerin, göğün, mülkün ve her türlü iyiliğin sahibi, Yüce Mevlam’ın ümidinizi kaybettiğinizde sizin için yazdığı kaderin, hayallerinizden daha güzel olduğunu hatırlatacağı, gönlünüzce bir gün olsun inşallah. Hayırlı cumalar.

Kurumuş kütüğe bile nice çiçekler bahşeden Yüce Rabbim! Kuruyan yüreklerimizi de Rahmet yağmurlarınla yeşert. Hayırlı Cumalar…

Allahım, aşkınla tüm yüreklerle seninle buluşmayı ve sevdiklerimizle sonsuzlukta birleşmeyi nasip eyle, amin. Hayırlı Cumalar.

“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür…” (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!

Ümitsiz kalma! Yok deme. Umutları hayata geçiren, nedenleri ortaya koyan, olmazları olduran RAB var. O varsa her şey var. Hayırlı Cumalar…

RESİMLİ CUMA MESAJLARI

Rabb'in ışığıyla, müslümanları selamlayan gül yüzlü nur Peygamberin (s.a.v) şefaati üzerimize olsun. Hayırlı Cumalar.

Ey nefsim! Şeytana yem olmak mı yoksa cennette gül olmak mı niyetin? Bırak yakamı secde edeyim. Sen huzura er, ben imanla öleyim. Rabbim hepimizi imanla ölen kullarından eylesin. Amin. Hayırlı nurlu cumalar.

Rabb'im! Senden bu günün ve yarının bildiğim ve bilmediğim ne kadar hayır varsa hepsinden arzu ederim. Senden cenneti ve cennete buluşturacak söz ve amelleri isterim. Cumanız mübarek olsun.

En minik pozitifliği unutan, en devasanına de unutur. Allahım bizi vefalı insanlarla karşılaştırsın. (Amin) Hayırlı Cumalar.

Ey ALLAHIM! Sen umut edeni umutsuzluğa kapılmazsın. Sen Sen'den isteyeni geri çevirmezsin. Ey ismi Deva, Zikri şifa ve itaati zenginlik olan; sermayesi ümit ve silahı dua olan bu kullarına maddi manevi şifa ol. Sana yönelen kalplerimizi boş çevirme. (Amin) hayırlı cumalar...

Duâ sevgidir, Duâ sakinliktir, Duâ ümittir. Hayırlı Huzurlu Umutlu Aşk Dolu Hayırlı Cumalar Olsun...

Hınç, intikam olan yere aşk, ümitsizlik olan yere umut, eza olan yere mutluluklar dolsun taşsın inşallah. Hayırlı Nurlu Cumalar.

Semadan ne yağdı da yer kabul etmedi. Toprağa ne ekildi de bitmedi. Bu Dünya'ya kim geldi de gitmedi. Hangi dert hangi sıkıntı bitmedi. Allah'ın rahmeti, mağfireti kime yetmedi. Kim Allah dedi de O yetişmedi. Kim gizli gizli yalvardı da O işitmedi. Kim Rabbim dedi de O buyur kulum demedi. Rabbimizin buyur kulum hitabıyla müşerref olanlardan olmamız dileğiyle… Hayırlı cumalar.

Ey benim güzel allahım! Benim senden dilediklerimi değil; senin bende görmek istediklerini bahşet bana. Hayırlı Cumalar!
Allahım birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin. (Amin) Hayırlı Cumalar...

Yüzümüzü güzelleştirdiğin gibi, Ahlakımızı da güzelleştir. İmanımızı tazele ve bizleri Senin yolundan ayırma..! Amin. Hayırlı Cumalar.

Evrende bir olan sende bin olsun, evrende damla olan sende derya olsun. El açıp dua etiğin her şey bugün kabul olsun, amin! "Hayırlı Cumalar" dilerim.

OZAN BİRGÜL CUMA MESAJLARI

Gelseydin Senle Gülseydim, Senin Yanında Savaşsaydım, Bir Hamza'da Ben olaydım, Şehit Yolunda Senle Olsaydım, Muhammed Nebi Canım Sevgili, Senle Beraber Yaşasaydık, Senin Yolunda Ölseydim, Cennette Komşun Ben Olsaydım, Olsaydın Son

Peygamberim, Sohbetini Dinleseydik, Namaz Kılıp Şükretseydik, Keşke Seni Gürseydik.

Dua sevgiliye yazılmış bir mektup gibidir. Zarfın içine yüreğini koyanın duası kabul edilir.

Allah doğruluktan ayırmasın, herkesin gönlüne kalbine göre versin.

Göz iki, kulak iki, ağzımız ise tektir. Çok, çok dinleyip, az söylemek gerekir.

Her saniye azalan bir ömrün aksine her nefeste artan bir imana sahip olmak ve Allah'ın affına erişebilmek duasıyla, hayırlı cumalar...

Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır. Hayırlı cumalar.

CUMA SURESİ OKUNUŞU

 1. Yusebbihu lillahi mâ fî-ssemâvâti vemâ fî-l-ardi-lmeliki-lkuddûsi-l’azîzi-lhakîm.

  2. Huve-lleżî be’aśe fî-l-ummiyyîne rasûlen minhum yetlû ‘aleyhim âyâtihi ve yuzekkîhim ve yu’allimuhumu-lkitâbe velhikmete ve-in kânû min kablu lefî dalâlin mubîn.

  3. Ve âḣarîne minhum lemmâ yelhakû bihim(t) ve huve-l’azîzu-lhakîm.

  4. Żâlike fadlu(A)llâhi yu/tîhi men yeşâ(u)(t) va(A)llâhu żû-lfadli-l’azîm

  5. Meśelu-lleżîne hummilû-ttevrâte śümme lem yahmilûhâ kemeśeli-lhimâri yahmilu esfârâ(an)(c) bi/se meśelu-lkavmi-lleżîne keżżebû bi-âyâti(A)llâh(i)(t) va(A)llâhu lâ yehdî-lkavme-zzâlimîn

  6. Kul yâ eyyuhâ-lleżîne hâdû in ze’amtum ennekum evliyâu li(A)llâhi min dûni-nnâsi fetemennevû-lmevte in kuntum sâdikîn

  7. Velâ yetemennevnehu ebeden bimâ kaddemet eydîhim(t) va(A)llâhu ‘alîmun bi-zzâlimîn

  8. Kul inne-lmevte-lleżî tefirrûne minhu fe-innehu mulâkîkum śümme turaddûne ilâ ‘âlimi-lġaybi ve-şşehâdeti feyunebbi-ukum bimâ kuntum ta’melûn

  9. Yâ eyyuhâ-lleżîne âmenû iżâ nûdiye lissalâti min yevmi-lcumu’ati fes’ev ilâ żikri(A)llâhi ve żerû-lbey’(a)(t) żâlikum ḣayrun lekum in kuntum ta’lemûn

  10. Fe-iżâ kudiyeti-ssalâtu fenteşirû fî-l-ardi vebteġû min fadli(A)llâhi veżkurû(A)llâhe keśîran le’allekum tuflihûn

  11. Ve-iżâ raev ticâraten ev lehven(i)nfaddû ileyhâ ve terakûke kâ-imâ(en)(t) kul mâ ‘inda(A)llâhi ḣayrun mine-llehvi ve mine-tticâra(ti)(t) va(A)llâhu ḣayru-rrâzikîn

CUMA SURESİ ANLAMI

Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla

1. Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi, gerçek hükümdar, her noksandan temiz ve uzak, kudreti dâimâ üstün gelen, her hükmü ve işi hikmetli ve sağlam olan Allah’ı tesbih etmektedir.

2. O Allah ki, ümmîlere kendi içlerinden, onlara âyetlerini okuyacak, onları her türlü günah kirlerinden temizleyip arındıracak, onlara kitabı ve hikmeti öğretecek bir peygamber göndermiştir. Oysa onlar, daha önce apaçık bir şaşkınlık ve sapıklık içindeydiler.

3. Allah o Peygamber’i, henüz kendilerine katılmamış, ama daha sonra katılacak olan başkalarına da göndermiştir. O, kudreti dâimâ üstün gelen, her hükmü ve işi hikmetli ve sağlam olandır.

4. Peygamberlik, Allah’ın lutfudur; onu dilediğine verir. Gerçekten de Allah, pek büyük lutuf ve ihsân sahibidir.

5. Tevrat’ın hükümlerini uygulamakla yükümlü tutulan, fakat bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlerin hâli, ciltlerle kitap taşıyan eşeğe benzer. Allah’ın âyetlerini yalanlayan topluluğun hâli ne kötüdür! Allah zâlimler topluluğunu doğru yola erdirmez.

6. De ki: “Ey yahudiler! İnsanlar içinde yalnızca kendinizin Allah’ın dostları olduğunu sanıyorsanız ve bu iddianızda samimi iseniz, haydi ölümü arzu edin de görelim!”

7. Oysa onlar işledikleri günahlar yüzünden ölümü asla istemezler. Allah ise, o zâlimleri çok iyi bilmektedir.

8. De ki: “Kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya, sonunda o, mutlaka gelip sizi bulacaktır. Sonra duyuların ötesinde olan şeyleri de, duyular sahasına giren her şeyi de çok iyi bilen Allah’ın huzuruna çıkarılacaksınız; O da size yaptıklarınızı tek tek haber verecektir.”

9. Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğunda hemen Allah’ı anmaya koşun; işi, alış verişi bırakın! Eğer bilirseniz sizin için hayırlı olan budur.


10. Namaz tamamlanınca artık yeryüzüne yayılabilir ve Allah’ın lutf u kereminden rızkınızı temine çalışabilirsiniz. Bununla birlikte Allah’ı çok çok zikredin ki iki cihanda da kurtuluşa eresiniz.

11. Onlar bir ticâret veya bir eğlence görünce hemen oraya akın edip, seni hutbede ayakta bırakıverdiler. De ki: “Allah’ın katındaki mükâfat, ticâretten de, eğlenceden de daha hayırlıdır!” Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Diyanet'ten edinilen bilgilere ışığında Cuma namazının kılınışı şu biçimdedir;

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

CUMA NAMAZI İLK SÜNNET NİYETİ

"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.

Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.

İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur

Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.

Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.

Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir

Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.

CUMA NAMAZI FARZI NİYETİ

"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Ardından, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

HAYIRLI CUMALAR MESAJI 2023

Yerin, göğün, mülkün ve her türlü iyiliğin sahibi, Yüce Mevlam’ın ümidinizi kaybettiğinizde sizin için yazdığı kaderin, hayallerinizden daha güzel olduğunu hatırlatacağı, gönlünüzce bir gün olsun inşallah. Hayırlı cumalar.

Ettiğin her dua derdine deva, sağlığına şifa, gözüne nur, gönlüne huzur, ailene ve sevdiklerine huzur getirsin. Hayırlı cumalar dilerim.

"...Rabbim! Beni Sana çok şükreden, Seni çok zikreden, Senden çok korkan, Sana itaat eden, Sana saygı gösteren, Sana yönelen ve tövbe eden kimse yap..." (Tirmizî, "De’avât", 114; İbn Hıbbân, "Ed’ıye", No: 947; İbn Ebî Şeybe, "Dua", 42, No: 29381) Hayırlı cumalar.

Cuma gününde bir saat vardır ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir. (Müslim, Cuma, 15) Hayırlı Cumalar.

Hakkımızda her şeyin hayırlısını ver Allah'ım. Amin! Hayırlı Cumalar.

Allah'ım beni senin sevginle, Seni sevenlerin sevgisiyle ve Sana yaklaştıracak davranışların sevgisiyle rızıklandır. (Hadis-i Şerif) Hayırlı cumalar.

'Ben, beni seven ümmetimi almadan cennete girmem' diyen Sevgilinin (s.a.s.) ümmeti olmanın hakkını verebilmek duası ile… Hayırlı cumalar dilerim.

"Ey Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik, güzellik ve nimet ver, ahirette de iyilik, güzellik ve nimet ver ve bizi ateş azabından koru." (Buhârî, "De’avat", 55) Hayırlı cumalar.

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. (Cum'a, 62/9) Hayırlı cumalar.

Allah'ım! Akşama ulaştığımız gibi sabaha, sabah ulaştığımız gibi de akşama ulaşmayı nasip eyle. Sağlımızı koru ve hastalara şifa ver. Hayırlı cumalar.

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN MESAJLARI 2023

Önce yollar uzanır hakka yürümek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. Sen de dua et ALLAH için. Cumanız mübarek olsun.

Allah'ım, 'kin, kibir ve kim ne der' hastalıklarından sana sığınırım. Bu güzel cuma gününü senin rızan için sevgi ve muhabbet içinde geçirmeyi nasip eyle. Amin. Cumamız mübarek olsun.

Allah'ım! Senden bu günün ve yarının bildiğim ve bilmediğim ne kadar hayır varsa hepsinden isterim. Senden cenneti ve cennete yaklaştıracak söz ve amelleri isterim. Cumanız mübarek olsun.

Allah'ım rızkımıza bolluk, kalbimize ferahlık, ömrümüze bereket ver! Amin. Cumanız mübarek olsun.

Bizleri nimetlerine şükreden, takdirine rıza gösteren, belâ ve musibetlere sabreden, korktuklarından emin, umduklarına nail olan bahtiyar kullarından eyle Allah’ım! Amin. Cumanız mübarek olsun.

"Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür..." (M1976 Müslim, Cum’a, 17) Cumamız mübarek olsun!

Allah'ım gecemizi sehere; seherimizi secdeye; secdemizi de sana ulaştır. Cumanız mübarek olsun.

Allah'ım! Cehenneme götüren fitneden, cehennemin azabından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım. (Ebu Dâvûd, Vitr, 32.) Cumanız mübarek olsun...

Felak Nas Suresi Ne İçin Okunur? Tıkla Öğren

HADİSLİ CUMA MESAJLARI

Cuma günlerinde müslümanlar birbirlerine hadisli mesajlar göndererek hem gönül köprüsünü sağlamlaştırır, hem de islam alemi için bu önemli günü kutlar. Tgrthaber.com.tr olarak hadis ve dualı cuma mesajları listesini sizler için derledik. Bu geniş ve aradığınızı bulabileceğiniz haberimizde hadisli cuma tebrik mesajları taslakları da sizlerle!

İnkâr edenlere gelince; onların amelleri ıssız bir çöldeki serap gibidir. (Nur,39) Hayırlı Cumalar.

Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah iyilik edenleri sever. Hayırlı Cumalar (Âl-i İmrân, 3/134)

 

”Sizi bütün sıkıntılardan ancak Allah kurtarır" (Enam 64)

Ey Rabbimiz! nurumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter. Cumanız mübarek olsun! (Tahrim,66/8)

“İnanan ve salih amel işleyenler için, mutluluk ve güzel bir dönüş yeri vardır.”(Ra’d 29). CUMA’nın Hayrı Feyzi Bereketi İman Edenlerin Üzerine Olsun.

Allah, insanlar için ne rahmet açarsa, artık onu tutacak (engelleyecek) yoktur. Neyi de tutarsa, bundan sonra onu gönderecek yoktur. (Fatır suresi 2.ayet) Cuma gününün hayr-ı ve bereketi üzerimize olsun.

“Zulmedenlere meyletmeyin; yoksa size ateş dokunur…” (Hûd suresi 113.ayet) Mevlam! Tüm mazlum ve mağdurların yardımcısı olsun. Cuma gününün hayr-ı ve bereketi üzerimize olsun.

O mü’minler, kendilerine verilen her türlü emâneti, vazîfeyi dikkatle gözetir ve verdikleri sözleri tastamam yerine getirirler. (Meâric Suresi 32.ayet) Cuma günümüzün hayr-ı ve bereketi üzerimize olsun.

Allah (c.c) buyurdu ki! Ey iman edenler! Mallarınız da çocuklarınız da sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. (Münâfikün suresi 9.Ayet) Cuma günümüzün hayr-ı ve bereketi üzerimize olsun.

Allah (c.c) buyuruyor ki! Halbuki kötülük tuzakları, kuranların ayağına dolaşır. (Fâtır suresi 43.ayet) Cuma gününün hayr-ı ve bereketi üzerimize olsun.

Allah (c.c) buyuruyor ki; Hiç kuşkusuz biz insanı zorluklarla mücadele etme gücüyle yarattık. (Beled suresi 4.ayet) Cuma günümüzün hayr-ı ve bereketi üzerimize olsun

”Rabbimiz! Bize katından rahmet gönder ve bize içinde bulunduğumuz durumdan bir çıkış yolu göster!” (Kehf suresi 10.ayet) Cumamız mübarek olsun.

CUMA GECESİ FAZİLETİ NEDİR?

Cuma gecesi fazileti hakkında konuşan ve toplumda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, "Kadir gecesi dünya yıkılıyor. Halbuki cuma gecesi Kadir gecesinden aşağı kalır değildir. Öyle bir gece verildi bize hem de her hafta. Hem de günü belli. Kadir gecesi gizlenmiş. Cuma gecelerine o yüzden çok önem veriyoruz. Her şeyi bıraksak cuma gecesi ibadetlerini bırakmayalım. Buna değer verenler cuma ehlinden olur. Hadis-i şerifte ne buyuruyor. Cuma nasıl gelecek mahşere.. Süslenmiş, kuşanmış, donanmış telli duvaklı gelin gibi geliyor.. Konuşmakla belki anlatamayız." şeklinde konuşmuştur.

CUMA DUASI

Allahım gazabına uğramaktan, öfkene müstahak olmaktan karanlıkları aydınlatan ilahi nuruna sığınırrız. Razı oluncaya kadar sana tevbe ve niyazda bulunuyoruz. Güç de senin kuvvet de senindir şüphesiz. Sevip razı olduğun şeylere muvaffak eyle bize. Günlerden cumanın rüzgarı eser ilahi aşkınla yanmak arzusuyla yanan bu yüreklerde. Bugün cumadır ve bizler biliriz ki dua kapıları ebedi açıktır. Gaflette olup dua kapıların sırtını dönenlerde eyleme ya rab. Sana sırtını dönme gafletinde bulunanları affet. Biz inandık ve yalnız sana güvendik. Cumalar hürmetine affet Allahım, amin. Cumanız mübarek olsun.

ÇOCUKLAR İÇİN CUMA İLAHİLERİ

Cuma günleri İslam alemi için anlamı en derin olan günlerin başında gelir. Adeta bayram havasında geçen cuma günlerinde çocukların da günün anlam ve önemini öğrenmeleri için ilahiler, sözler, mesajlar ve bilimum hadisler bulunur. İşte çocuklar için ortaya konmuş bir ilahi örneği: 

Cuma günü gelince, Sevinir Müslümanlar
Bayram gelir hepsine, Kalpleri neşe kaplar 

Hadi gelin çocuklar, Bugün banyo yapalım
Tırnakları keserek, Cumayı kutlayalım

Geldi mübarek cuma, Selam ver sağa sola
Ezanlar okununca, Hadi koş namazına

Güzel koku sürerek, Açtık ellerimizi
Cuma bayram bilerek, Süsledik evimizi

Salavat getirelim, Bol sadaka verelim
Temiz kıyafetlerle, Camilere gidelim

Geldi mübarek cuma, Selam ver sağa sola
Ezanlar okununca, Hadi koş namazına

CUMA GÜNÜ OKUNACAK SURELER

Cuma günü en faziletli günlerin başında gelir. Bu sebeple okuyacağınız dualar, sureler sevaplarınızı artırabilir. Bu sebeple cuma günleri okunması tavsiye edilen bazı sureler bulunur. İşte onlardan bazıları:

 • Kehf Suresi
 • Fatiha Suresi
 • Zilzal Suresi
 • İhlâs Sûresi
 • Felâk Sûresi
 • Nâs Sûresi
 • Hud Suresi
 • Vakia Suresi
 • Hakka Suresi
 • Mürselat Suresi
 • Nebe Suresi

 

CUMA SABAHI DUASI

Allah’ım, üzerimde bulunan nimetlerin gitmesinden, sağlığımın ters dönmesinden, ansızın bastıracak öfkenden ve her türlü gazabından sana sığınırım. Allah’ım, yıkıntı altında kalmaktan, düşmekten, boğulmaktan, yanmaktan, ihtiyarlıktan,ölüm sırasında şeytanın beni şaşırtmasından sana sığınırım. Allah’ım, kalbimin mühürlenmesine sebep olacak tamahtan sana sığınırım. Allah’ım, kötü huy ve amellerden, heveslerden ve hastalıklardan sana sığınırım.

Borç altında kalmaktan, düşman kahrından, düşmanların gülmesinden ve kınamasından sana sığınırım. Allah’ım her işimin koruyucusu olan dinimi düzelt. Geçim yerim olan dünyamı düzelt. Ahiretimi düzelt. Hayatta iken daha çok iyi işler yapmamı nasip eyle. Ya Rabbim! bana yardım et, beni ezme, ezdirme, bana zafer ver, yenilgiye uğratma. Bana doğru yolu göster, doğru yolda yürümemi kolaylaştır. Allah’ım, Seni zikreden, Sana şükreden, itaat eden, Sana boyun eğen, yalvaran bir kul eyle. Ey Allah’ım, Tevbemi kabul buyur, beni günahlarımdan arındır, duamı kabul et, hüccetimi sağlam yap, kalbimi sana yönelt, dilimi gönlümü aydınlat.

DEĞİŞİK CUMA MESAJLARI 2023

Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek dinimizin seçtiği haftanın özel günü olan cumanızı kutlarım.
Binlerce çiçek var, gül başka, milyonlarca insan var ama dost başka, milyarlarca gün var ama Cumalar başka, Cumamız mübarek olsun.

Lailahe illallah selalar duasi için, Muhammedün Resullullah arsi ala gölgesi için hastalara sifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle Ya Rabbim.

Ey Allah'ım! Yaptığımız işlerde muvaffakiyetler ihsan et bizlere. Kötü yollara geçenleri gittikleri yoldan geri çevir. Evlerimize mutluluk ihsan eyle. Taşımakta zorlanacağımız yüklerle bizleri sınavdan geçirme. Darda ve muhtaç koyma. Amin. Cumanız mübarek olsun.

Binlerce çiçek var, gül başka, milyonlarca insan var ama dost başka, milyarlarca gün var ama Cumalar başka, Cumamız mübarek olsun.

Lailahe illallah selalar duasi için, Muhammedün Resullullah arsi ala gölgesi için hastalara sifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle Ya Rabbim.

Ey Allah'ım! Yaptığımız işlerde muvaffakiyetler ihsan et bizlere. Kötü yollara geçenleri gittikleri yoldan geri çevir. Evlerimize mutluluk ihsan eyle. Taşımakta zorlanacağımız yüklerle bizleri sınavdan geçirme. Darda ve muhtaç koyma. Amin. Cumanız mübarek olsun.

Rabbim nefsimize ‘celaliyle’, kalbimize ‘cemaliyle’, hayatımıza ‘hikmetiyle’, hatalarımıza ‘rahmetiyle’, mahşerde ‘Muhammedîyle’ yardım etsin inşallah. Hayırlı Cumalar
Allah’tan bir dua gibi Peygamber’den bir armağan gibi sevabınız bol olsun! Hayırlı Cumalar…
Binlerce çiçek var, gül başka, milyonlarca insan var ama dost başka, milyarlarca gün var ama Cumalar başka, Cumamız mübarek olsun.

Lailahe illallah selalar duasi için, Muhammedün Resullullah arsi ala gölgesi için hastalara sifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle Ya Rabbim.

Ey Allah'ım! Yaptığımız işlerde muvaffakiyetler ihsan et bizlere. Kötü yollara geçenleri gittikleri yoldan geri çevir. Evlerimize mutluluk ihsan eyle. Taşımakta zorlanacağımız yüklerle bizleri sınavdan geçirme. Darda ve muhtaç koyma. Amin. Cumanız mübarek olsun.

Rabbim nefsimize ‘celaliyle’, kalbimize ‘cemaliyle’, hayatımıza ‘hikmetiyle’, hatalarımıza ‘rahmetiyle’, mahşerde ‘Muhammedîyle’ yardım etsin inşallah. Hayırlı Cumalar.

Rabbim sen unutan kullarından etme bizi, dara düşünce hatırlayan kullardan etme bizi yüce rabbim seni her vakit anan kullardan eyle bizi. Cumanız mübarek olsun.

Selatü selaya yolladim Mevlaya, sen cümlemizin muradini ver gelecek Cuma'ya.

HADİSLİ CUMA MESAJLARI

Ebû Hüreyre"nin naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim abdest alır ve abdesti güzelce almaya özen gösterir sonra cumaya gelir ve (hutbeye) kulak verip sessizce dinlerse o Cuma ile gelecek Cuma arasındaki günahları ve üç günlük (günahı) daha affolunur. Kim de (hutbeyi dinlemeyip yerdeki) çakıl taşlarıyla meşgul olursa boş bir şey yapmıştır."(M1988 Müslim, Cum"a, 27)

"Ey Allah'ım! Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik, güzellik ve nimet ver, ahirette de iyilik, güzellik ve nimet ver ve bizi ateş azabından koru." (Buhârî, "De'avat", 55) Hayırlı cumalar
Ebû"l-Ca"d ed-Damrî —ki kendisi sahâbîdir— Hz. Peygamber"in (sav) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: "Her kim önemsemediğinden dolayı Cuma namazını üç defa terk ederse kalbi mühürlenir."(İM1125 İbn Mâce, İkâmet, 93)

Allah'ım! Bana kendi sevgisini ve senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver. (Tirmizî, Deavât,73.) Cumanız mübarek olsun…

Mü'minler gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler. Onlar ki, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler. Onlar ki, zekatı öderler. Onlar ki, ırzlarını korurlar. (Mü'minûn, 23/1-5) Hayırlı cumalar

Kesîr b. Abdullah b. Amr b. Avf el-Müzenî"nin, babası aracılığıyla dedesinden (Amr b. Avf"tan) naklettiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Cuma günü öyle bir an vardır ki kul o anda Allah"tan bir şey dilerse Allah mutlaka ona o isteğini verir."(T490 Tirmizî, Cum"a, 2)

Ebû Hüreyre"den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopacaktır." (M1977 Müslim, Cum"a, 18)

Allah'ım beni senin sevginle, Seni sevenlerin sevgisiyle ve Sana yaklaştıracak davranışların sevgisiyle rızıklandır. (Hadis-i Şerif) Cumamız mübarek olsun.

Peygamberimizin (sav) eşi Hz. Hafsa"nın naklettiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Cuma namazına gitmek, bulûğa ermiş olan herkese farzdır."(N1372 Nesâî, Cum"a, 2)

ÜÇ AYLARA GİRİLDİ

2023 üç aylara 26 Ocak Perşembe günü girildi. Recep ayının ilk cuma gecesi idrak edilen Regaip Kandili ile 2023 üç aylara giriş yapıldı. Recep, Şaban ve Ramazan. Bu üç ay bereketli aylar olarak da bilinir. 

DUYGUSAL CUMA MESAJLARI

# Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek dinimizin seçtiği haftanın özel günü olan Cumanızı kutlarım.

# Bütün güzeliklerin kilidini kendinde bulunduran "Rabbim" Hakkımızda en hayırlı kilitleri aç… Amin. Cumamız bayram tadında olsun inşallah…

# Nasıl yaşarsan öyle ölürsün. Öyle bir yaşaki Rabbim, kulum senden razıyım desin…Hayırlı Cumalar!

# Rablerinden korkanlar bölük bölük cennete sevk edilmektedir. Nihayet oraya vardıklarında kapıları açılır ve bekçileri onlara: Selam sizlere ne hoşsunuz; ebedi olarak içinde kalmak üzere haydi girin oraya derler. Hayırlı Cumalar.

# Tüm din kardeşlerimin Cuması mübarek olsun… Allah herkese şifa versin, bu güzel gününüz gülümsemelerle bitsin inşallah…

# Allah’ım! Ruhumu daraItma, kaIbimi karartma, darda koyup aratma, Hak yoIundan saptırma, beni senden başkasına yalvartma. Amin. Hayırlı Cumalar.

# Melekler daima duacınız olsun. Yüreğiniz ferah, ilhamınız bol olsun. Sevgili peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), şefaatçimiz olsun. Cumamız mübarek olsun.

# Umutsuz kapılar vardır açılmaz, Rabbimin kapısı büyüktür, kapanmaz. Sen umudunu kaybetme Rabbim kulunu bırakmaz. Hayırlı Cumalar.

# Ey Rabbimiz! Bu gün edeceğimiz dualarımızı kabul et ve bizi Makamı Mahmud"a komşu olmaya mazhar olanlardan eyle. Hayırlı Cumalar.

YAZILI CUMA MESAJLARI

 • Cumanız mübarek olsun! Kalbinizin huzur bulduğu, dualarınızın kabul olduğu bir gün olsun.
 • Hayırlı cumalar! Rabbim, dualarınızı kabul etsin ve sizleri daima mutlu etsin.
 • Cumanızı en içten dualarımızla kutluyoruz. Rabbim, size sağlık, huzur ve bereket versin.
 • Cuma günü, hayırlı işler yapmak için bir fırsattır. Dualarınızın ve dileklerinizin kabul olmasını dilerim.
 • Bugün Cuma, duaların en makbul olduğu gün. Rabbim, dualarınızı kabul etsin ve yüzünüzü her zaman güldürsün.
 • Cuma bereketiyle gelen gün, huzurun ve mutluluğun habercisidir. Hayırlı cumalar dilerim.
 • Cumanız mübarek olsun! Yüreğinizdeki sevgi büyüsün, dualarınız kabul olsun ve yüzünüzden gülümseme hiç eksik olmasın.
 • Bugün dualarınızı eksik etmeyin, Rabbim her birini kabul etsin. Hayırlı cumalar.
 • Cuma günü gelen bereketle birlikte tüm sıkıntılarınızın son bulmasını dilerim. Hayırlı cumalar.
 • Cumanızı tebrik eder, Rabbimden size sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir gün geçirmenizi dilerim.

EN YENİ DUYGUSAL CUMA MESAJLARI

"Cumanız mübarek olsun! Bugün dualarımızda, sevgimizde ve umutlarımızda birleşelim. Rabbimizin bize bahşettiği bu özel günü, birbirimize sevgiyle sarılarak ve güzellikleri paylaşarak değerlendirelim. Sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir Cuma geçirmeniz dileğiyle."

"Cumanın bereketi üzerinize olsun! Bugün, geçmişin hüzünlerini ardınızda bırakarak yepyeni bir başlangıca adım atın. Dualarınızın kabul, kalplerinizin huzur bulduğu bir Cuma dileğiyle. Hayatınızın her anında sevgiyle, umutla ve iyilikle dolu olsun."

"Gönlünüz huzurlu, yüzünüz mutlu, dualarınız kabul olsun. Cumanız mübarek, kalbiniz nur dolsun. Rabbim, yolumuzu aydınlatsın, yüreğimizi sevgiyle doldursun. Bugün, geleceğe umutla bakarak, sevdiklerinizle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayın."

"Cumanız hayırlara vesile olsun. Kalplerimiz sevgiyle dolup taşsın, dualarımız kabul görsün. Her birimizin yükü hafiflesin, yollarımız açık, yüzümüz güler olsun. Rabbim, hayatımıza anlam katsın, sevdiklerimizle birlikte nice güzel Cuma'lar nasip etsin. Huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle, İyi Cumalar!"

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.