2022-06-28 17:27:38 | Son Güncelleme : 2022-06-28 17:44:06

Cüneyt Arkın filmleri, en beğenilen replikleri ve sözleri

Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın’ın vefat haberi, Türkiye’yi derinden üzdü. 84 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncunun filmleri ve replikleri ise ardında bıraktığı en büyük hazine oldu. 300’den fazla filmde oynayan, Yeşilçam’ın dev çınarı Cüneyt Arkın’ın filmlerini sizler için hazırladık… İşte Türk sinemasına yön veren, hepsi birbirinden efsane, unutulmayacak, muhteşem Cüneyt Arkın filmleri ve replikleri…

Cüneyt Arkın filmleri, en beğenilen replikleri ve sözleri
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

85 yaşında hayata gözlerini yuman, Yeşilçam’ın dev çınarı Cüneyt Arkın, arkasında sevilen filmleri ve unutulmayan repliklerini bıraktı. İzlerken düşündüren, kahramanlık duygularını hareketlendiren, an be an heyecanlandıran o unutulmaz sahneleri sizler için derledik…

“SİZ DOKTOR DEĞİLSİNİZ ŞIRINGADA HAVA BOŞLUĞU VAR”

Yalnız Adam’ filminin unutulmaz sahnelerinden… 1974 yapımı filmde doktor kıyafeti giyerek tuzak kurmaya çalışan kötü adamları fark eden Murat (Cüneyt Arkın), kendisine uzanan şırıngalı eli yakalar ve o meşhur cümleyi patlatır: Siz doktor değilsiniz, şırıngada hava boşluğu var! Geniş bir hastane odasında çekilen sahnede usta oyuncu en iyi karate hareketlerini sergileyerek kötü adamları alt eder.

“HEPİNİZİ DÖVERİM ULEYN! TANKLA, TOPLA, UÇAKLA, AĞIR SANAYİ HAMLENİZLE FALAN”

1977 yapımı ‘Yıkılmayan Adam’ filminde girdiği mekanda yaşlı bir gazi ile dalga geçen serseri gençlere haddini bildiren Çakır (Cüneyt Arkın), “Çekin gidin buradan! Hepinizi döverim uleyn!” vurgusuyla müthiş çıkışını yapar. Gençlerin “Bir gün görüşeceğiz” söylemi üzerine, “Tankla topla beklerim, uçakla, ağır sanayi hamlenizle falan” diyerek karşılık veren Cüneyt Arkın, Türk sinema tarihine unutulmayacak anlardan birini daha eklemiştir.

“KARA MURAT BENİM!”

Natuk Baytan yönetmenliğinde çekilen 1978 yapımlı ‘Kara Murat Devler Savaşıyor’ filmin bu sahnesi, en unutulmaz sahneler arasında yer alıyor. Toplumsal dayanışmanın, açığı kapatmanın, fedakarlığın ve dostluğun öğretildiği bu sahnede, kahramanlığın sadece bir kişi üzerinden olmadığının da altı çizilmektedir. “Kara Murat kimse ortaya çıksın!” sözleri ile yankılanan düşman korunaklarında “Eğer onu teslim ederseniz, hepinizi yok edeceğim” tehdidi ile karşılaşan esirler, Kara Murat’ı teslim etmemek için sessizliğini korur. Bunun üzerine kadınlara ve çocuklara işkenceye başlayan düşmanı durdurmak için herkes sırayla “Kara Murat benim!” diye bağırmaya başlar ve en sonunda değiştirdiği kılığın içinde kahramanca çıkan Kara Murat (Cüneyt Arkın), “Durun, Kara Murat benim!” diye bağırarak, düşmanı alt eder.

“BEN KEMAL, GELİYORUM!”

Yönetmen koltuğunda Natuk Baytan’ı oturduğu ‘Hınç’ filminin unutulmaz sahnelerinden biri… Telefon çalar ve o meşhur sözler yankılanır: Ben Kemal! Geliyorum!