2022-06-28 08:54:10 | Son Güncelleme : 2022-06-28 10:14:21

Cüneyt Arkın kimdir, asıl adı ne? Cüneyt Arkın nereli, kaç yaşında, neden öldü?

Türk sinemasının usta ismi Cüneyt Arkın vefat etti. Bir süredir tedavi altında olduğu belirtilen Cüneyt Arkın’dan kötü haber geldi. Yeşilçam'ın Çınar'ı usta oyuncu tedavi olduğu hastanede hayatını kaybetti. Usta oyuncunun vefat haberinin ardından “Cüneyt Arkın kimdir?” “Cüneyt Arkın neden vefat etti?” sorularına cevap aranmaya başladı. İşte detaylar...

Cüneyt Arkın kimdir, asıl adı ne? Cüneyt Arkın nereli, kaç yaşında, neden öldü?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türk sinemasının ustasının Cünet Arkın'ın öğrendiğini işitti. Acı haberin ardından yedileri bir ölüme boğulurken büyük planın planıyla ilgili merak ediliyor. Peki, Cüneyt Arkın öldü mü? Cüneyt Arkın neden öldü, hastaydı? Cüneyt Arkın kimdir?İşte Cüneyt Arkın'a dair tüm merak edilenlerden...

YEŞİMÇAMIN EFSANE İSMİ CÜNEYT ARKIN HAYATINI KAYBETTİ

Yeşilçam ismi efsane ismi Cüneyt Arkın tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayatını kaybetti. Sevenlerini hüzne boğan bu vefat sonrasında ölüm nedeni merak edildi. Ölüm nedenine dair resmi bir açıklama yapılmadı. Detaylar belli olduğunda haberimizde olacak.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir'in bağlı Karaçay köyünde dünyaya geldi. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur'dur. Aslen Nogay Türkleri'ndendir. Eskişehir Atatürk Lisesi'nde eğitim gören Arkın, 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Memleketi Eskişehir'de, yedek olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un tescili Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri nedeniyle Halit Refiğ'in dikkarini çekti. Asker bitirdikten sonra Adana'da doktorluk yaptı. 1963 yılında Sanatçı Dergisi'nin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in protokolüyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar film gösteriminde bulundu.

1964 yılındaki Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga hazırlıkları, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in aksiyon filmlerine yöneldi.

Bu dönemde İstanbul'a gelen Medran Sirki'nde altı ay akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantürlü filmlerin en çok arananlarından biri haline geldi. Kariyeri sırasında Western'den komediye, macera filmlerine kadar birçok farklı tğrde filmler çekti.

12 Mart 1972 dönemi sırasında 4. Altın Koza Film Festivali’nde jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney’i ‘Baba’ filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmiş olmasına rağmen, daha sonra siyasi baskılarla Yılmaz Güney’in yerine, ilk oylamada ‘Yaralı Kurt’ filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın seçilmiştir. Fakat bu karara tepki gösteren Cüneyt Arkın, ödülü reddetmiştir.

Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getirmiş olan, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı, 1982 yılında yayınlanan Dünyayı Kurtaran Adam filmi, zamanla bir kült film geldi. 1980'li yıllarda Kavga, Ölüm Savaşçısı, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden, 1990'lı polisiye dizilere yöneldi.

Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi görmüştür.

ÖZEL HAYATI

Cüneyt Arkın, ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yaptı. Bu evlilikten kızları Filiz (1966) dünyaya geldi. 1968'de boşandıktan sonra bir yıl sonra Betül (Işıl) Cüreklibatur ile evlenen Arkın'ın, bu evlilikten Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır. Kızı bir şirkette genel müdürlük yapan Arkın'ın çocuklarından Murat da dizilerde oyunculuk yapıyor. Bir dönem alkolizm tedavisi görmüşü olan olan Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin sorunları konulu sayısız konferans vermiştir.

CÜNEYT ARKIN NEDEN ÖLDÜ?

Uzun süredir sağlık sorunları yaşayan Cüneyt Arkın, kalbinin durması nedeniyle ambulansla getirilmiş olduğu hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 28 Haziran 2022 tarihinde hayata veda eden usta oyuncu Cüneyt Arkın’ın ölüm nedeni ile ilgili hastaneden ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Türk sinemasının değerli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital’da bütün yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın’ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.