Tarih : 06.10.2021 - 14:33 Yorum : 0

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Doğalgaz tasarruf yöntemleri neler?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte doğalgaz tüketimi üzerine endişeler de artmaya başladı. Her yıl doğalgaz faturalarının beklenenden yüksek gelmesinden şikayetçi olan vatandaşlar, doğalgaz tasarrufu üzerine araştırmalar yapmakta ve “Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?” sorusuna yanıt aramakta.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Doğalgaz tasarruf yöntemleri neler?

Havaların soğumasıyla birlikte ısınma problemleri de gündeme geldi. Doğalgaz faturalarına sıklıkla gelmekte olan zamlar, bu kışın nasıl geçeceğine dair endişeleri de artırdı. Doğalgaz tasarrufu yaparak, ısınma problemini kalıcı olarak ortadan kaldırmak isteyen vatandaşlar da tasarrufun yollarını aramaya başladı. Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Doğalgaz tasarruf yöntemleri neler? İşte detaylar…

DOĞALGAZ TASARRUFU İÇİN PETEK KAPATMAK ETKİLİ OLUR MU?

Doğalgaz faturalarının yüksek gelmesine karşı vatandaşın kendince geliştirdiği bir takım yöntemler bulunmakta. Bu yöntemlerin başında da kullanılmayan odaların peteklerini kapatmak geliyor. Vatandaş, evin içinde kullanmadığı odanın peteğini açmayarak, doğalgaz tüketimi ile ilgili tasarruf etmek için uğraşmakta. Fakat uzmanlar bu yöntemin herhangi bir etkisinin olmadığını iddia ediyor. Aynı şekilde sabah evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmanın da doğalgaz faturalarına bir etkisinin olmadığını belirten uzmanlar, kombiyi kapatmanın hem evlerin hem de kombi içerisinde akan suyun soğumasına neden olduğunu, kombinin suyu ve evi ısıtması için daha fazla güç sarf edeceği için daha fazla yakıt yakacağının altını çizmektedir.

DOĞALGAZ TASARRUF YÖNTEMLERİ NELER?

Uzmanlar, yaşam alanlarınızı daha ortalama bir sıcaklık seviyesinde tutup, hem tasarruf etmenizi hem de ısınmanızı sağlayacak bir takım yöntemler belirtmektedir.

  • Kombinin daha düşük bir ısıtma konumuna getirilmesi ve varsa kombiye bağlı bir oda termostatı ile her oda için farklı ısı seviyesi belirlenmesi etkili olacaktır.
  • Kombinin tüm gün tamamen kapatılması evin ve kombinin içindeki suyun soğumasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün mertebe kombinin sürekli açık olmasını sağlayın. Kombiye bağlı oda termostatlarıyla odalar arasındaki sıcaklı farkını oluşturabilirsiniz.
  • Binanın mantolama yapılarak ısı yalıtımı ile ilgili iletkenliği artırılabilir. Mantolama işlemi %40’a varan yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • Peteklerin arkasında ısı kaybının yaşanıyor olması nedeniyle hem alanın daha çok ısınabilmesi hem de yakıt tasarrufunun sağlanabilmesi için ısı yalıtım plakları kullanılabilir. Ayrıca peteklerin önlerinin daima açık olması, dekorasyonun bu durum göz önünde bulundurularak sağlanması oldukça önemlidir.
  • Çift cam ve sızdırmaz kenarlı pencere modelleri, alanın daha iyi ısınabilmesi ve ısı kaybının yaşanmaması için oldukça etkilidir.
  • Kış mevsimi gelmeden önce doğalgaz cihazlarınızın, kombinizin kontrol edilmesi, bakımının yapılması, bacaların kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca doğalgaz cihazları üzerinde tedbirsiz müdahaleler yapılmamalıdır. Aksi takdirde karbonmonoksit zehirlenmeleri ve patlama gibi durumlarla karşılaşılabilir.
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber