Tgrt Haber
13˚
15-11-2023 10:12 | Güncelleme : 15-11-2023 10:13

Doğu ekspresi hangi illerden geçiyor? Doğu ekspresi kaç gün, kaç saat sürüyor?

Doğu ekspresi, son dönemin en gözde tatil aktivitesi olarak görülüyor. Farklı bir tatil seçeneği arayanlar kışın karla kaplı yolları, bahar ve yaz aylarında da dağların ve yemyeşil ağaçların arasından geçerek hem göz alıcı doğa manzaralarına tanıklık edebilir. Doğu ekspresi ile seyahat etmeyi düşünenler, pulman vagonlarda her sırada iki çiftli ve bir tekli koltuklardan birini tercih edebilir. Peki “Doğu ekspresi hangi illerden geçiyor? Doğu ekspresi kaç gün, kaç saat sürüyor?” İşte detaylar!

Doğu ekspresi hangi illerden geçiyor? Doğu ekspresi kaç gün, kaç saat sürüyor?

Doğu ekspresi, yolcularına hem kışın hem de bahar aylarında harika manzaralar sunuyor. Doğu Ekspresinde arkadaşlarınızla, ailenizle ve eşinizle unutulmaz saatler yaşayabilirsiniz. Doğu ekspresi, doğal güzelliklerden dolayı özellikle gezginler ve fotoğraf sanatçılar tarafından yoğun bir şekilde talep edilmektedir. En yoğun sezon yaz dönemi olup, bu sezonda seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılıyor. Kış aylarında ise yürüyüş grupları, fotoğraf sanatçıları, dağcılık grupları, üniversite öğrencileri, öğretmenler, aileler tarafından ilgi görüyor ve genelde kuşetli vagonlar alınıyor. İşte sıkça sorulan “Doğu ekspresi hangi illerden geçiyor? Doğu ekspresi kaç gün, kaç saat sürüyor?” sorularının cevabı…

Doğu ekspresi hangi illerden geçiyor? Doğu ekspresi kaç gün, kaç saat sürüyor?

DOĞU EKSPRESİ HANGİ İLLERDEN GEÇİYOR?

İki tür Doğu Ekspresi vardır. Bunlar Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi olmaktadır. Siz hangisini tercih edecekseniz iki trenin de geçtiği illeri Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars olarak sıralanır. İç Anadolu’dan başlayarak Doğu Anadolu Bölgesine doğru uzanan Doğu Ekspresi güzergahı üzerindeki illerden geçerken Doğu Ekspresi illerdeki duraklarda 10 dakika mola verilir. Ancak Turistik Doğu Ekspresi’ne binildiği takdirde de bahsedilen bu şehirlerde 2  3 saat mola verilir.

DOĞU EKSPRESİ KAÇ GÜN SÜRÜYOR?

Ankara Tren Garı’ndan haftanın her günü saat 17.55’te kalkan Doğu Ekspresi ertesi gün yaklaşık olarak saat 20.30’da Kars’a varır. Bu durumda Ankara Kars Doğu Ekspresinin yaklaşık 27 saat sürdüğü görülür. Eğer Turistik Doğu Ekspresi’ne binecekseniz her Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 15.55’te Ankara Tren Garı’ndan kalkan tren ertesi gün saat 21.55 gibi Kars’a gelmektedir. Yani Turistik Doğu Ekspresi ile yolculuğun yaklaşık 31 saat sürmektedir.

DOĞU EKSPRESİ BİLETİ NEREDEN ALINIR?

Doğu Ekspresi tren biletlerini, TCDD’nin e-Bilet Sistemi‘nden satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktaları‘ından, Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.) 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ve TCDD E-bilet uygulaması ile telefondan satın alabilirsiniz.

DOĞU EKSPRESİ ENGELLİLERE ÜCRETSİZ Mİ?

Yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan bazı haklar vardır. Bu haklar içerisinde “THY biletleri engellilere indirimli mi? Doğu ekspresi ücretsiz mi?” bu ve benzeri sorular sıkça sorulan sorular arasındadır. İşte detaylar şu şekilde;

Türk Hava Yolları'nda (THY) iç hat uçuşlarda yüzde 20, dış hatlarda yüzde 25 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca 'refakatçi ile seyahat etmelidir' ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi durumunda engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler dışında tüm iç hatlarda yüzde 20 indirim sağlanmaktadır. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları'nda (TCDD), yüksek hızlı trenler (YHT) dahil tüm koltuklu seferleri engellilere ücretsizdir.

Kaynak : TGRT HABER
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.