• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1112
 • up
  USD
  7.5495
 • up
  EURO
  8.9548
 • up
  GBP
  9.8125
 • up
  Altın
  474.037
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 25.03.2019 - 16:22 Yorum : 0

Doğum Kontrol Hapı Saçlara zarar verir mi? Doğum Kontrol Hapının Saça Zararı Var mı?

Konu saç olunca kadınlarda erkeklerde saçlarının gür çıkması ve dökülmemesi için tedbirler almak istiyor. Son dönemlerde iyice popülerleşen doğum kontrol hapı ile saç bakımı ve güçlendirme kürlerinin saç bakımında ne kadar faydalı olup olmadığını sizler için araştırdık.

Doğum Kontrol Hapı Saçlara zarar verir mi? Doğum Kontrol Hapının Saça Zararı Var mı?

Doğum Kontrol Hapı ile Yapılan Saç Maskeleri Saç Çıkarır Mı? 

Öncelikle doğum kontrol hapının asıl amacının dışında kullanılması bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğini aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Her ne kadar doğum kontrol hapları “anti androjenik” özelliğe sahip olsa da cilt ve saç maskeleri yapmaya başlamadan bu gerçeği bilmenizde fayda görüyoruz.

Fakat doğum kontrol haplarından saç kürü elde eden ve sosyal medyada çığ gibi büyüyen doğum kontrol hapıyla saç kürü hakkında yazılan çoğu görüşlerin olumlu olduğu yönünde. Biz bunun nedenini hapın içeriğindeki bileşenlerin saç dökülmesinde tedavi edici özelliğine bağlıyoruz.

Yani doğum kontrol hapı saç çıkartmasa da saç dökülmesini önleyerek saçın gürleşmesini sağlıyor diyebiliriz.

Bugün ki yazımızda doğum kontrol hapıyla saç bakımı yapmanın inceliklerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız okumaya başlayabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapının Saçlara Ne Gibi Faydası Var?

Doğum kontrol hapından yapılan saç kürlerinin gerçekten fayda ettiği ve etmediği bazı durumlar vardır.

Örneğin bu kürden kellik tedavisi ve saç çıkarmaya çalışmak tamamen bir şehir efsanesidir. Çünkü hapın içinde olan maddeler saçların çıkmasını ve güçlenmesini sağlayan maddeleri ihtiva etmez

Doğum Kontrol Hapı Saç Uzatır Mı?

Saçların hem uzun, hem sağlıklı ve güçlü olması her insanın hayalini süsler. Genelde saç uzatmak isteyen kişiler E vitaminli türlü türlü serumlar, doğal ve bitkisel yağlar, saç kremleri, şampuanlar kullanarak uzatmaya çalışırlar.

Fakat doğum kontrol hapıyla yapılan kürle saçlarınızı daha hızlı uzatabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesini Engeller Mi?

Doğum kontrol hapı anti androjenik maddeler içerdiği için saç dökülmesini engeller. Fakat tek başına doğum kontrol hapı ile yapılan kürün etkisi kalıcı olmaz. Kalıcı olması için bazı vitaminlerle birlikte kullanılması gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saçları Islak Taramak

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri de saçların ıslakken alelacele taranmasıdır. Duştan çıkar çıkmaz saçların ıslaklığının hemen alınması gerekir. Islak saçlar taranırken saç kökleri güçsüzleşir ve kökleri güçsüzleşen saçlar ise dökülmeye başlar.

Dengesiz Beslenme

Dengesiz beslenmenin vücudumuzun birçok bölgesine zarar verdiğini biliyoruz. Özellikle cilt ve saçlarda yaşanan bozulma ve dökülmeler mineral ve vitaminsizlikten dolayı saçlarda güçsüzlüğe, ciltte ise parlaklığın kaybolmasına sebep olur.

Buna mani olmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin gruplarından gerektiği kadar tüketilmesi gerekmektedir. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Sık Duş Almak

Her gün duş almak bazıları için temizlik belirtisi olsada aslında bu durum saçları yorar ve güçsüz hale getirir. Her gün vücut yıkansa bile saçların gün aşırı yıkanması daha doğru olacaktır böylelikle saçlarınız sürekli yıpranmayacak yapısı bozulmayacak ve böylelikle dökülmesi azalacaktır.

Isı Kullanmak

Sürekli maşa ile ısı verilerek şekillendirilen saçlar çabuk yıpranır ve güçsüzleşerek dökülmeye başlar. Saçlarınız eğer çok dökülüyorsa bunun nedenlerinden biri de ısı kullanımıdır. Böyle durumlarda ısı kullanımından vazgeçip koruyucu spreyler kullanabilirsiniz.

Saç Bakım Ürünleri

Saç telleri çok hassastır. Kullandığınız saç bakım ürünlerini sürekli kullanmalısınız. Değiştirilen kremler ve şampuanlar bir süre saçlarınızı yıpratır ve dökülmesine sebep olur. Özellikle saçlarınızı bir şekle sokmak için sprey ve jölelerin saç sabitlemek için bolca kullanılması saç dökülmesine neden olan en büyük etkenler arasındadır.

Mümkün olduğu kadar özel günlerin haricinde jöle ve sprey kullanmamanız saçlarınızın sağlığı açısından önemlidir.

Doğum Kontrol İlaçlarının Saçlar Üzerinde Başka Etkisi Var Mı?

Doğum kontrol haplarının ezilerek kararınca şampuana karıştırılıp saçlara uygulandığında saç diplerini besler ve saçların güçlenmesini sağlar. Bu durum saç dökülmesini önlediği için saçlarınızın gür görünmesini sağlar.

Doğum Kontrol Hapıyla Saç Kürü Nasıl Yapılır?  

Doğum kontrol hapıyla saç kürü yapmanın birkaç yolu var. En faydalı olanı ise hapın ezilerek şampuan ve başka besleyiciler ile karıştırılıp kullanılmasıdır.

Örneğin, 5-6 adet doğum kontrol hapını ezdikten sonra takribi olarak 200 mili litrelik bir şampuan kutusuna atarak karıştırılmalıdır. Her duşa girdiğinizde bu şampuan ile saçlarınızı yıkamalısınız. Her kullanımda şampuanı çalkalamanızda fayda var. Ayrıca saçlarınızı duştan sonra mutlaka ılık su ile durulamalısınız.

Doğum Kontrol Hapı İle Saç Bakımı Yapmanın Zararları Nelerdir?

Doğum kontrol hapının saçlar için faydası olduğu kadar elbette zararları da var.

Özellikle: Saç derisinde kabarma, saç derisinde pullanma, saç derisinde kaşıntı, saç derisinde döküntü, saçlarda beyazlama, saç derisinde sivilcelenme gibi belirtiler var ise yapmış olduğunuz kürü kullanmamalı ve mutlaka bir cildiye doktoruna başvurulması gerekir.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber