26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 4.57 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
29˚/20˚
Pazartesi
27˚/21˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-24 11:24:12

Dört yapraklı yonca kimdir? Türk sinemasının dört yapraklı yoncası kim?

“Dört yapraklı yonca kimdir?” sorusu, Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan Fatma Girik’in ölüm haberinin ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Türk sinemasının vazgeçilmez isimlerinden oluşan ‘Dört yapraklı yonca’ bugün bir yaprağını kaybetmiş olmanın hüznünü yaşıyor. Türk sinemasını yakından takip eden vatandaşlar internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda “Türk sinemasının dört yapraklı yoncası kim?”, “Fatma Girik kimdir?” sorularının cevaplarını aramaya başladı.

Dört yapraklı yonca kimdir? Türk sinemasının dört yapraklı yoncası kim?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeşilçam’ın en güzel dönemlerinde, oyunculuklarıyla ve canlandırdıkları karakterlerle gönüllere taht kuran aktrislerden oluşan ‘dört yapraklı yonca’, en sık araştırılan konulardan biri oldu. Türk Sineması’nın unutulmaz isimlerinden biri olan Fatma Girik’in ölüm haberinin ardından büyük bir üzüntü duyan sinemaseverler, internet üzerinden Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncası ve Fatma Girik ile ilgili yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki dört yapraklı yonca kimdir? Türk sinemasının dört yapraklı yoncası kim? Fatma Girik kimdir? İşte detaylar...

TÜRK SİNEMASININ DÖRT YAPRAKLI YONCASI KİM?

60’lı, 70’li ve 80’li yıllara damgasını vuran Türk Sineması, çok sayıda kadın ve erkek oyuncuyu popüler etti. Fakat bu dönemlerde özellikle hem çok sayıda filmde yer almaları hem de yetenekleriyle adlarından söz ettirmeyi başaran belirli isimler vardı. Yeşilçam’ın önemli kilometre taşlarından olan ve birçok filmde başrol oynayan Fatma Girik, Filiz Akın, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit olmak üzere dört efsane isim, ‘Türk sinemasının dört yapraklı yoncası’ olarak anılmaya başladı ve günümüze kadar geldi.

Sayısız filmde oynayan ve ‘Altın Portakal’ ödülüne layık görülen dört yonca, başarılarıyla uluslararası alanda da isimlerini duyurmuştur. Yeşilçam’ın sultanları olarak da anılan Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Türkan Şoray, oynamış oldukları filmlerle her nesli derinden etkilemekte ve büyük beğeni toplamaya devam etmektedir. 1940’lı yıllarda doğan ve 1960-1980 yılları arasında Türk sinemasına yön veren bu dört isim, dört yonca olarak en son 2013 yılında Altın Koza Film Festivali’nin açılış töreninde bir araya gelmişti.

Bugün Fatma Girik’in ölüm haberiyle Türk sinemaseverler, dört yapraklı yoncanın en nadide isimlerinden birini kaybetmiş olmanın üzüntüsünü duyuyor.

FATMA GİRİK KİMDİR?

1942 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Fatma Girik, lise eğitimini Cağaloğlu Kız Lisesi’nde tamamlamıştır. Oyunculuğa duyduğu ilgi nedeniyle sinema sektörüne adım atmış olan Fatma Girik, ilk başrolünü ‘Leke’ isimli filmde almıştır. 180’den fazla filmde rol alan Fatma Girik, Memduh Ün ile tanıştıktan sonra kariyerinde büyük bir ilerleme gösterdi. Memduh Ün’ün yönetmiş olduğu ‘Ölüm Peşimizde’ filminde sergilediği oyunculukla adından söz ettirmeyi başardı. Fatma Girik'in Ahu Turanlı isminde bir de kızı bulunmaktadır.

FİLİZ AKIN KİMDİR?

2 Ocak 1943 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Filiz Akın, Türk sinema oyuncusu, yazar ve sunucudur. Trük sinemasının asil, modern kentli ve zarif yüzlü yıldızlarından biri olan Akın, Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden biridir. Türk sinemasına damga vurmuş olan Filiz Akın, ilk deneyimini 1962 yılında Göksel Arsoy ile birlikte ‘Akasyalar Açarken’ filminde yaşadı. 116 film çevirmiş olan Filiz Akın, Yeşilçam tarihinin unutulmaz kadın oyuncuları arasında yer almaktadır.

TÜRKAN ŞORAY KİMDİR?

28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türkan Şoray, Türk sinema oyuncusu, senarist ve yönetmendir. Türk sinemasında ‘Sultan’ lakabıyla anılmakta olan Şoray, oynadığı 222 filmle, dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusu unvanını da kazanmıştır. Sinema ile 1960 yılında tanışmış olan Şoray, ilk deneyimini “Köyde Bir Kız Sevdim” filmiyle gerçekleştirmiştir.

HÜLYA KOÇYİĞİT KİMDİR?

12 Aralık 1947 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Hülya Koçyiğit, Türk sinema, televizyon ve dizi oyuncusudur. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiş olan Hülya Koçyiğit, Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun okurken, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynamaya başlamıştır.

1964 yılında oynadığı ‘Susuz Yaz’ filmi, oyuncunun yer aldığı ilk sinema filmidir. Ünlü oyuncu 200’ü aşkın filmde rol almıştır

Etiketler