Tarih : 05.10.2021 - 12:58 Yorum : 0

E-devlet şifremi unuttum yenisini nasıl alabilirim? E-devlet şifresi nasıl yenilir?

Pandemiyle birlikte vatandaşlar çoğu ihtiyacını online işlemler üzerinden gerçekleştirmeye başladı. E-devlet kapısı da bu süreçte en sık ziyaret edilen ve tercih edilen uygulamalarından biri olmuş durumda. E-devlet ile birçok kamu kurumu üzerinden gerçekleştirilmesi gereken işlem, kısa süre içerisinde ücretsiz tamamlanabiliyor. Fakat bu süreçte e-devlet şifresini unutan ya da yenilemek isteyen vatandaşlar bu aşamada bazı problemler yaşamakta. Bu sebeple “E-devlet şifremi unuttum, yenisini nasıl alabilirim?”, “E-devlet şifresi nasıl yenilenir?” gibi soruların yanıtı da merakla takip ediliyor.

E-devlet şifremi unuttum yenisini nasıl alabilirim? E-devlet şifresi nasıl yenilir?

2006 yılından itibaren hizmete açılan ve pek çok vatandaş için kolaylık sağlamış olan e-devlet sistemi, TC Kimlik numarası ve vatandaşın belirlemiş olduğu şifreler aracılığıyla erişime açılmaktadır. Fakat şifre konusunda bazı durumlarda problemler yaşanabilmektedir. Bu da vatandaşın hesaplarına erişebilmeleri için şifrelerini yenilemesini gerektirebilmektedir. İşte “E-devlet şifresi nasıl yenilenir? “E-devlet unuttum yenisini nasıl alabilirim?” sorularının cevabı…

E-DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM YENİSİNİ NASIL ALABİLİRİM?

E-devlet sistemi üzerinden hesaplarınız oluşturulduğu günden itibaren ilk şifrenin PTT’ye başvurmanız durumunda 2 TL karşılığında alınabildiği vatandaş tarafından biliniyor. Bu işlemin gerçekleştirilmiş olması durumunda telefon uygulaması üzerinden giriş bilgilerini kaydederek, telefon numaranız üzerinden şifre yenilemesini yapmanız mümkün. Online şifre alabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini ziyaret ederek “E-Devlet kapısı kimlik doğrulama sistemi” sayfası üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL YENİLENİR?

E-devlet şifresi ile giriş, TC Kimlik kartı ile giriş, mobil imza ile giriş, e-imza ile giriş ve Banka hesabıyla giriş gibi 5 farklı giriş stilinin mevcut olduğu e-devlet sistemi üzerinden mevcut şifrenizi yenilemek istediğinizde öncelikle “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklamanız gerekmekte. Bu alana tıklamanız durumunda karşınıza çıkacak olan “Şifremi hatırlamıyorum”, “Hesabıma bir başkasının eriştiğini düşünüyorum”, “Şifremi bilmeme rağmen oturum açamıyorum” ve “Sms ile şifremi yenileyemiyorum” gibi farklı seçenekler çıkacak. Bu seçenekler içerisinden sizin için en uygun olanını seçmeniz durumunda sistem sizi otomatik olarak şifre yenileme sayfasına yönlendirecektir.

Yönlendirilen sayfa üzerinde TC Kimlik numaranızı, seri no, cüzdan no, bir yakınınızın TC Kimlik numarası gibi bilgiler istenecek. Güvenlik kodu alanına size gösterilen kodu girmeniz durumunda “Devam et” butonuna tıklayarak işleminizi devam ettirebilirsiniz. Bu aşamada cep telefonunuza gelecek olan doğrulama kodunu gerekli alana girerek yeni şifrenizi alabilirsiniz. Tüm bu işlemlere rağmen yine de yeni bir şifre tanımlaması gerçekleştiremediyseniz, PTT’yi ziyaret ederek 4 TL karşılığında yeni bir şifre talep edebilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber