Tarih : 07.09.2021 - 12:28 Yorum : 0

E devlet soyağacı nasıl oluşturulur? Soyağacı sorgulama ekranı

E-Devlet soy ağacı sorgulama ekranı hakkında yeni bir gelişme yaşandı. E-devlet tarafından yapılan geliştirmenin ardından vatandaşlar ‘’Soyağacı Oluşturma’’ hizmetinden faydalanarak soy bilgilerini kullanarak soyağacı tasarlayabilecek. Peki e-devlet üzerinde soyağacı nasıl hazırlanır?

E devlet soyağacı nasıl oluşturulur? Soyağacı sorgulama ekranı

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıllarda e-devlet üzerinden bakılan alt-üst soy sorgulama hizmetine gösterilen ilginin ardından vatandaşlara soyağacı oluşturma hizmeti sunmaya başladı. Soyağacı oluşturma hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlar ''E-devlet soyağacı oluşturma nedir? Soyağacı oluşturma hizmetinden kimler faydalanabilir? E-devlet soyağacı nasıl oluşturulur?'' sorularının yanıtını arıyor.

E-DEVLET SOYAĞACI OLUŞTURMA HİZMETİ NEDİR?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, vatandaşların alt-üst soy bilgilerini kullanarak soyağacı oluşturma imkanı sunan hizmeti uygulamaya açtı.

İçişleri Bakanlığı soyağacı oluşturma hizmeti ile dijital dönüşüm alanındaki yeni gelişmesini duyurdu. Vatandaşların elektronik ortamdan ulaşabilecekleri soyağaçları sayesinde nüfus müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadı.

SOYAĞACI HANGİ YILLARA KADAR BELLİ OLUYOR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) Projesi sayesinde elektronik ortamda tutulan nüfus kütükleri sayesinde üst soya dair bilgilere hızlıca ulaşılabiliyor.

MERNİS’te tutulan bilgiler, Osmanlı Dönemi’nde 1904 yılında yapılan genel nüfus sayımı ile elde edilen bilgilere dayanıyor. Buna göre üst soy bilgileri 1800’lü yıllara kadar doğmuş olan kişilerin kaydına kadar çıkıyor.

SOYAĞACI OLUŞTURMAK İÇİN TIKLAYIN

E-DEVLET SOYAĞACI OLUŞTURMA NASIL YAPILIR?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan ''Soyağacı Oluşturma'' hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlar ''E-devlet üzerinden soyağacı nasıl oluşturulur?'' sorusuna odaklandı. Soyağacı oluşturma işlemi e-Devlet Kapısı ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden yapılacak. E-devlet soyağacı oluşturma:

  • E-devlet soyağacı oluşturma için:
  • E-devlet resmi internet sitesine girin,
  • T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın,
  • “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Soy Ağacı Oluşturma” hizmetini seçin,
  • Soyağacı ile ilgili kaydınızı elektronik belge olarak alabilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde soyağacı oluşturma hizmeti almak isteyenler ise:

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesine girin,
  • E-Hizmetler seçeneğine tıklayın,
  • E-sorgulamalar hizmetini seçin,
  • Soyağacı Sorgulama hizmetini seçip e-devlet ile giriş yaparak belgenizi oluşturun.

E-DEVLET SİTESİ İYİLEŞTİRİLDİ

Geçtiğimiz yıllarda alt-üst soy sorgulama işlemine gösterilen ilgi nedeniyle e-devlet sitesine girişlerde sıkıntı yaşanmıştı. E-devlet sitesinde iyileştirilme yapılarak ‘’Soyağacı Oluşturma’’ servisinin dakikada 200 bin isteğe cevap verebileceği seviyeye getirildi. Bunun yanında hizmet planlanırken tek bir tasarım kullanmaktan ziyade 8 farklı arka plan, 5 farklı çerçeve ve 4 farklı renk seçeneğinden oluşan çeşitli tasarımlar hazırlandı.

Bu tasarımları kullanarak vatandaşlar soyağaçlarının; arka plan tasarımını, metin fontlarını,metin renklerini,çerçeve tasarımlarını, çerçeve renklerini, ağaç düğümleri düzenini ve yerlerini istedikleri gibi değiştirebilecek.

Etiketler : E-devlet
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber