20˚
İstanbul
20˚
açık
Nem %40
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2015-04-15 14:00:55 | Son Güncelleme : 2022-02-16 12:10:55

e-Okul veli bilgilendirme, e-Okul sorgulam ekranı

e-Okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde öğrenci okul bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir.E Okul! Veli bilgilendirme sistemi ve e-Okul sorgulama ekranı veliler için büyük kolaylık sağladı.

e-Okul veli bilgilendirme, e-Okul sorgulam ekranı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

e-Okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde öğrenci okul bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir.E Okul! Veli bilgilendirme sistemi ve e-Okul sorgulama ekranı veliler için büyük kolaylık sağladı. e-okul; veliler, öğretmenler ya da yöneticiler tarafından kullanılan, öğrenci, okul, idare vb gibi birimler ile ilgili bilgi ve duyuruların yer aldığı, sanal bir devlet hizmetidir. e-okul sayesinde, öğrenci ve okul ile ilgili veriler, daha düzenli şekilde toplanmış olmaktadır. 
e-okul uygulaması, e-okul yönetim bilgi sistemi ve e-okul veli bilgilendirme sistemi şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. e-okul yönetim bilgi sistemini, öğretmenler ve idareciler kullanırken, e-okul veli bilgilendirme sistemini ise, veliler kullanmaktadır.

e-okul Yönetim Bilgi Sistemi

e-okul yönetim bilgi sistemi, İdareci ve öğretmenler tarafından kullanılan bir e-okul uygulaması ürünüdür. e-okul yönetim bilgi sistemini kullanırken, öğretmenlerin ve idarecilerin kullanım amaçları farklıdır. Öğretmenler, e-okul uygulamasını kullanarak, öğrencilerinin sınav notu, karne notu, devam durumu, proje gibi bilgilerini sisteme yüklerler. Bu uygulama yolu ile, idareciler ise öğrenci ve okul ile ilgili bir takım bilgileri sisteme yüklerler.

Öğretmenler ve idareciler, e-okul yönetim bilgi sistemini aşağıda anlatıldığı gibi kullanabilirler;

İlk olarak,e-okul.meb.gov.tr  adresine giriş yapınız. Hemen sonraki aşamada, açılan yeni sayfada sırasıyla;  ‘Resimdeki Rakamlar’, ‘Kullanıcı Adı’, ‘Şifre’ şeklinde hazırlanmış bölümler bulunmaktadır. Daha sonra, bilgilerinizin istendiği bu bölümleri doldurunuz.Devamında, yine aynı sayfada  ‘Giriş’ şeklinde yer alan bölümü işaretleyiniz.

Böylece, sorumlusu olduğunuz öğrencilerinizin sınav notlarını, karne notlarını, proje notlarını, değerlendirme notlarını vb bilgilerini e-okul yönetim bilgi sistemine yüklemek amacı ile, e-okul yönetim bilgi sistemine giriş işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.

Öğretmen ve idareciler, e-okul yönetim ve bilgi sistemi uygulamasına giriş yaptıktan sonra bazı diğer işlerini de yapabilirler. Bu işlemler şu şekilde sıralanabilir;

1.     Öğretmenler, e-okul yönetim bilgi sistemi üzerinden, öğrencilerinin notlarını, devamsızlık durumlarını, belge durumlarını ve diğer bazı bilgilerini sisteme yükleyebilirler.

2.     e-okul yönetim bilgi sisteminde idareciler;

3.     öğrencinin kayıt işlemlerinin bilgisi,

4.     öğrencilerin dosya bilgileri,

5.     öğrencilerin güncel fotoğraflarının sisteme düzenli olarak yüklenmesi gibi işlemleri yapabilirler.

6.     Ayrıca, bu işlemlerin yanı sıra, öğrencilerin;

7.     nakil durumları, devamsızlık durumları ve devamsızlık bilgisinin takibi de, yine e-okul yönetim bilgi sistemi aracılığı ile yapılabilmektedir.

Öğretmen ve idareciler, e-okul yönetim ve bilgi sistemine giriş yaptıklarında, sadece bu işlemler ile ilgili bilgi sahibi olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı güncel duyurulara ve bilgilere de ulaşabilme imkanına ulaşırlar.

e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Sorumlusu olunan öğrencinin, velisi tarafından kullanılan e-okul veli bilgilendirme sistemi, velilerin okula gelip öğretmenler ile temasa geçmeden de, onlara, öğrencileri hakkında bilgi aktaran bir sistemdir. Böylece, veliler, e-okul veli bilgilendirme sistemini kullanarak öğrencilerinin devam, not vb bilgilerini öğrenme imkanına sahip olurlar.

Her veli, direkt olarak okula gitme durumunda olmayabilir. Ya da çalışan anne ve babalar, yeteri kadar  vakit bulamayabilir. Bu gibi zaman problemlerinin yaşandığı durumlarda e-okul sistemi daha da kullanışlı hale gelmektedir. Ayrıca, bazı öğrenciler almış oldukları düşük sınav notlarını ailelerine söylemeye çekinebilmektedir. Böyle durumlarda da e-okul veli bilgilendirme sistemi, velilerin yardımına koşmaktadır. Bu durumda, veliler, e-okul veli bilgilendirme sistemini kullanmak için aşağıda anlattığımız şekilde işlem yapabilirler. Buna göre velilerin izlemesi gereken yol şu şekildedir;

İlk olarak,e-okul.meb.gov.tradresine giriş yapınız. Daha sonraki aşamada, açılacak olan yeni sayfada; ‘Öğrenci T.C Kimlik No’, ‘Öğrenci Okul No’ ve ‘Resimdeki Rakamlar’ şeklinde hazırlanmış ve sıralanmış bölümler bulunmaktadır.Bu bölümlere istenilen bilgilerinizi sırası ile doldurunuz. Devamındaki aşamada, tüm bu bölümleri istendiği şekilde doldurduktan sonra, yine bu sayfanın en alt tarafında yer alan ve‘Giriş’yazan alana tıkayınız.

Böylece sizde, öğrenciniz hakkında sisteme girilmiş olan, not, karne, belge, devamsızlık, nakil vb bilgilerini öğrenebilir ya da kontrol edebilirsiniz.

Günümüzdeki teknoloji ile birlikte ve bizlere sunulmuş olan online uygulamalar ile birlikte, işlemlerimizi zaman kaybetmeden internet üzerinden yapmaktayız. Bu kapsamda bize sunulan uygulamalardan birisi ise, E-Okul veli bilgilendirme sistemi uygulamasıdır. eğitim sistemindeki bu gelişmeler ile birlikte veliler ve öğrenciler okulları hakkında bilgiyi kolayca online işlemler ile edinebilmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığının bizlere sunmuş olduğu bu uygulama ile birlikte, hızlı ve güvenilir bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. İdareciler ve öğretmenler için sisteme girilen bilgiler ile birlikte düzenli bir işlem yapılmaktadır. Öğrenciler ve velilerin bilgileri eş zamanlı öğrenmeleri sonucunda, uygulama bizlere çok iyi bir imkan tanımaktadır. Ayrıca E-Okul sistemi veliler tarafından, çocuklarının ders ve diğer konulardaki takibini kolaylaştırması açısından, yararlı bir uygulama olmaktadı

.

Bu yazımızda sizlere E-okul veli bilgilendirme sistemi ve yönetim bilgi sistemi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler ile birlikte e okul yönetim bilgi sistemi ve veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapabileceğiniz ve bilgilerinize nasıl ulaşabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemizde E okul veli bilgilendirme sistemi ve yönetim bilgi sisteminin kullanılmaya başlanması ile birlikte çağdaş ülke seviyelerine ulaşma amacı güdülmektedir. Bu kapsamda öğrencilerinde teknoloji ile işlem yapabilme ve günümüz şartlarına uyum sağlanmaları amaçlanmıştır. Veli, öğretmen ve idarecilere yönelik olan E-okul veli bilgilendirme sistemi ve yönetim bilgi sistemi ile gerek öğrenciler, gerek idareciler, gerekse veliler kolayca işlem yapabilmektedirler. Bu kapsamda, E-okul sistemi, idareciler ve öğretmenler için ayrı bir hizmet verirken, öğrenciler ve veliler için farklı bir şekilde hizmet vermektedir. Veliler için, veli bilgilendirme sistemi (VBS) olarak hizmet vermektedir. E-Okul yönetim bilgi sistemi girişi işleminizi ise, internet üzerinden E-okul sisteminden yapmaktasınız. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek olan kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi ile idareciler ve öğretmenler sisteme giriş yapabilmektedirler.

Bizlere sunulmuş olan bu uygulama ile birlikte, öğretmenler öğrenci bilgilerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde sisteme düzenli olarak giriş yapabilme imkanına sahiptirler. Bu konu içerisinde ise, öğretmenler, sınav tarihleri girişi, sınav sonuçları açıklaması, sözlü notları açıklaması, aldığı belgelerin girişi, şube ortalaması hesaplama, not ortalamaları belirleme ve gelişim raporları girişi gibi bilgi girişlerini sisteme girebilmektedirler.

Öğretmenlerin yanı sıra ise, idarecilerde nakil işlemleri, kayıt işlemleri, öğrenci dosya giriş ve düzenlemeleri, öğrenci fotoğraf giriş ve güncellemesi, derslerin öğretmen bilgileri girişi, haftalık ders programı düzenlemesi, gelişim raporları, devamsızlık bilgisi girişleri ve sosyal etkinlik faaliyetleri bilgi girişlerini sisteme yükleyebilmektedirler.

Öğretmenler ve idareciler tarafından girişleri yapılan bu bilgileri öğrenciler ve veliler aynı zamanda bilgilere erişim sağlayabilmektedir. Öğrenciler ise Milli Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu bu E-okul yönetim bilgi sistemi ve veli bilgilendirme sistemine girişlerini ise, E-okul resmi sitesi üzerinden bilgi girişlerini yapmaları ile birlikte öğrenebilmektedirler. Sisteme TC kimlik numaranız ve okul numarası bilgileri ile girişinizi yapabilirsiniz.

Öğrencilerin ve veliler kolaylıkla girebildikleri bu uygulama sonucunda, not bilgisi, devamsızlık bilgisi, aldığı belgeler, şube ortalaması, not ortalaması, karne bilgisi, haftalık ders programı, derslerine giren öğretmenleri, gelişim raporları ve sınav tarihleri gibi okul hakkındaki bilgileri rahatça öğrenebilirsiniz.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler sayesinde, E-okul yönetim bilgi sistemi ve veli bilgilendirme sistemi ile birlikte, okul ile sizlere vermiş olduğumuz bu bilgilere güncel bir şekilde ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz birkaç basit işlem ile birlikte sizlerde sisteme girebilir ve işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Etiketler