27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2015-11-30 10:24:34 | Son Güncelleme : 2022-02-16 12:07:30

E Okul veli bilgilendirme sistemi VBS, e okul giriş not ve devamsızlık bilgilerini öğren

E okul veli, bilgilendirme sistemi, e okul, e okul giriş, öğrenci ve veli arasında, doğru ve kesintisiz bilgi akışını sağlamaktadır. E okul veli, bilgilendirme sisteminde hem not hem de devamsızlık bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. E-Okul, veli bilgilendirme giriş, e okul karne notu, e okul not ve devamsızlık bilgilerine nasıl ulaşırsınız! E okull veli, bilgilendirme sistemi hakkında tüm bilgiler haberimizde...

E Okul veli bilgilendirme sistemi VBS, e okul giriş not ve devamsızlık bilgilerini öğren
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

E okul veli, bilgilendirme sistemi, e okul, e -okul giriş, öğrenci ve veli arasında, doğru ve kesintisiz bilgi akışını sağlamaktadır. E okul veli, bilgilendirme sisteminde hem not hem de devamsızlık bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. E-Okul, veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır. E okul karne notu, e okul not ve devamsızlık bilgilerine nasıl ulaşırsınız! E okull veli, bilgilendirme sistemi hakkında tüm bilgiler haberimizde...

Bu arada daha yetişmemiz gereken pek çok eylem vardır. Ancak unutmamalıyız ki anne baba olarak da çocuğumuzun sorumluluğunun bilincinde olmamız gerekir. Çocuğumuzun eğitim öğretim hayatı içindeki durumunu her ebeveyn gibi bizlerde merak ederiz. Bunu öğrenmek için okulda ders gördüğü öğretmenlerle zaman zaman görüşmelere gitmeliyiz. Velileri öğrencileri hakkında bilgi sahibi yapmak için okullarda kimi zaman toplantılar gerçekleştirilir. Bu toplantılar hafta içinde ve mesai saati içinde gerçekleştiği için bazı veliler toplantıya katılımda bulunamayabilirler. Özellikle de günümüzde çalışan anne baba sayısı oldukça fazladır. Öğrencisiyle ilgili olmak isterler ama ne zaman nasıl bu işlemi gerçekleştireceklerini bilemeyebilirler. İş hayatı çok yoğun olan ama çocuğuyla da ilgilenmek isteyen vatandaşlar için bu e-okul sistemi büyük önem taşır. Çünkü bu uygulama sayesinde çocuğunuzun okuldaki girmiş olduğu sınavlardan almış olduğu puanı, çocuğunuzun devamsızlık yaptığı gün sayısını ve bu günlerin hangi günler olduğunu büyük bir kolaylıkla öğrenebileceksiniz.

Kalitesi her gün daha da çok artan eğitim sistemi hem öğrencilere hem de öğretmenlere büyük fayda sağlamıştır. Öğrencilerin daha iyi bir ortamda eğitim almasını isteyen Milli Eğitim Bakanlığı bu kapsamda öğrencilere pek çok yenilik sunmuştur. Yalnızca öğrencilere değil aynı zamanda öğretmenlerde bu konuda sayısız yarar sağlamıştır. Gelişen ve hızla ilerleyen internet teknolojisi sayesinde hemen hemen her kurum internete destek vermiştir. Destek veren bu kurumların başında da Milli Eğitim Bakanlığı gelmektedir. İnternet teknolojisinin bizlere sunmuş olduğu kolaylıkla velisi bulunduğumuz öğrencimiz ile ilgili her türlü bilgiyi tek bir tuşla öğrenebileceğiz. Üstelik bu işlemi yapmak için sadece internete erişim sağlamak oldukça kolaydır. Akıllı telefonlarınıza bile bu e-okul uygulamasını yükleyerek her defasında giriş yapmadan öğrenmek istediğiniz bilgileri çok kısa bir zamanda öğrenebileceksiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul veli bilgilendirme sistemi ile birlikte veliler, çocuklarının okuldaki en güncel durumu hakkında ayrıntılı bilgiler alabilmek için okula gitmek zorunda kalmıyor. Özellikle de modern iş yaşantısı içerisinde çocuklarının okul durumu takibini yapmakta hayli zorlanan veliler açısından Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu dijital hizmeti oldukça önemi bir avantaj sağlıyor. Dijital platform üzerinde e-okul.meb.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen E-Okul sistemi web sayfasında hem E-Okul veli bilgilendirme sistemi hem de yönetim bilgi sistemi giriş bölümleri aynı sayfa içerisinde ayrı ayrı olarak yer alıyor. Bu kapsamda veliler, internete bağlantı kurabildikleri her yerden E-Okul veli bilgilendirme sistemi giriş işlemleri için sadece çocuklarının T.C. kimlik numarası ve okul numarası ile birlikte sayfa içerisindeki güvenlik kodu karakterlerini girerek, herhangi bir ekstra şifre gerekmeden gerçekleştirebiliyor. Böylece bu sisteme erişiminizi yapmış olacaksınız. Çok kısa bir zaman dilimi içinde çocuğunuzun eğitim öğretim hayatındaki bilgilerine ulaşabileceksiniz.

E-OKUL NEDİR, NASIL ÇALIŞIR, E-OKUL SİSTEMİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notları devamsızlık merkezi sınav başarıları ve nakil işlemleri gibi şeyler e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi 2015 ile yapılabilmekte. e-okul ile bir öğrencinin okula kaydından mezuniyetine kadar olan bütün süreci içinde barındırır.

e-okul ile veliler okul tarafından veya öğretmenler tarafından kendilerine yapılan duyurulara ulaşabilir, ders programları derslere giren öğretmenler gibi bilgilere ulaşabilir, sınav tarihleri öğrencinin yaptığı devamsızlıklar gibi şeyler öğrenilebilir.

Türkiye’de örgün Eğitimde bulunan tüm çocukların velilerinin kullandığı sistemdir. Veliler Sınav ve Proje Bilgileri, Not Bilgileri, Ders Programı, Devamsızlık Bilgileri, Nakil İşlemleri, Yerleştirme ve Sınav Bilgileri, Okul duyuruları, Okuduğu kitaplar gibi bilgileri sistem sayesinde anlık olarak takip edebilmektedir.

E OKUL NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Üstteki resime ya da linke tıkladıktan sonra açılan sayfada resimde de görüldüğü gibi “Güvenlik Kodu (Resimdeki Rakamlar), T.C Kimlik Numaranız ve Okul Numaranızı” girdikten sonra “Tamam” deyin. Tamama bastıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran açılacak. Bu ekranda sizden üç soruya cevap vermeniz istenir. Bu üç sorunun cevabını girdikten sonra, altta sıralanmış olan resimlerden size ait olanı işaretleyerek “Tamam” deyin. E-okul not bilgileri sayfanız açılmış olacaktır. Eğer aşağıdaki resimde yer alan sorulardan bir ya da birkaçını bilmiyorsanız. Çıkış yapıp tekrar girerseniz sorular değişecektir. Genel olarak “doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu yer,cilt no, aile sıra no,doğduğu ay vb.” tarzda nüfus cüzdanında yer alan sorular soruluyor. Burdaki amaç başkalarının sizin e-okul sayfanıza girmelerini engellemek. Bu sebeple güvenlik aşamaları arttırılmış.

Eğitim alanında kullanıma sunulmuş olan e okul sistemi üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavların sonuçlarının değerlendirilmesi mümkündür. 

Eski dönemlerde mevcut olmayan bu yenilik sayesinde öğrenci ve veliler daha gelişmiş bir altyapıya sahip olan e okul üzerinden herhangi bir sorun yaşamadan kolayca bilgi alabilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sonuçları, sınavların sonuçları açıklandıktan sonra e okul üzerinden de öğrenilebilir durumdadır. Sağlanan bu yenilik ile birlikte her sınav için ayrı bir sorgulama sayfası aramaya gerek kalmadan sadece e okul girişi ile birlikte tüm sınav notlarına ulaşmak mümkündür. Bu açıdan sizler de bundan sonraki dönem içerisinde öğrencilerin girdiği Milli Eğitim Bakanlığı sınavlarında alınan sonuçlar için online okul sistemini kullanabilirsiniz. 
 
Okul portalı sadece MEB sınav sonuçlarının öğrenebileceği bir portal değil öğrencilerin eğitim hayatındaki tüm detayları aktarmayı başaran özel bir sistemdir. Bu açıdan e okul işlemleri oldukça gelişmiştir. Öğrencilerin gördüğü tüm derslerdeki başarı durumunu detaylı olarak inceleyebileceğiniz sistem üzerinden aynı zamanda öğrencilerin devamsızlık durumunu da görebilmeniz mümkündür. Tüm bu hizmetlere erişim sağlanması ise sadece giriş ile mümkün olmaktadır. Bu açıdan e okul resmi internet sayfasına giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan öğrenci girişi bölümünün kullanılması yeterli olacak ve öğrenci ile ilgili tüm detaylar giriş sonrasında ekranda yer alacaktır. 
 
Online olarak yapılacak olan işlemler sayesinde gerçekleştirilebilecek işlemler; devamsızlık sorgulama, not sorgulama, öğrenci davranış notu sorgulama gibi işlemlerdir. 

E okul üzerinden öğrencinin önceki dönemlerine ait notları da kayıt olarak tutulduğu için sadece mevcut eğitim dönemi için değil önceki dönem içinde sistem üzerinden bilgi sağlanması mümkündür. Üstelik okul portalı için geliştirilen bir yenilik cep telefonları üzerinden e okula giriş yapılabilmesidir. Bu açıdan akıllı cihazlar kullanılarak uygulamalar sayesinde eğitim portalına erişim sağlanması, kolayca internet üzerinden belirtilen bilgilerin öğrenilmesi mümkündür.

E-Okul Nedir?

e-Okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir.

Bu projenin en önemli amacı olan okul öğrenci ve veliler arasında köprünün kurulması E Okul projesi ile gerçekleşmiştir. Projenin amacına hizmet ettiğini söylemek mümkün olacaktır. Öyle ki veliler tarafından alınan bildirimler sayesinde bu projenin çok yararlı olduğu ve okul konusundaki işlemler için büyük yararlar sağladığı belirtilmektedir.

E-Okul Yönetim girişi

E-Okul sisteminin bir bölümü de E-Okul yönetim bilgi sistemidir. E-Okul yönetim bilgi sistemi sadece okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin girebildiği bir sistemdir. Öğretmenler ve idareciler bu sisteme girebilmek için sitenin sol tarafında bulunan e-okul yönetim bilgi sistemi giriş bölümüne bazı bilgileri girmesi gerekmektedir. Öğretmenler ve yöneticileri Milli Eğitim Kurumlarından aldıkları kullanıcı adı ve şifrelerini bu bölüme girdikten sonra son olarak da güvenlik kodunu gerekli yere girmelidir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra yöneticiler öğrencilerin nakil işlemlerini, kayıt yenileme ve kayıt silme işlemleri gibi işlemlerin hepsini gerçekleştirebilmektedir. Öğretmenler ise sisteme giriş yaptıktan sonra öğrencilerin devamsızlık bilgisi, sınav sonuçları, not kartı, dönem ödevi bilgilerini sisteme girmektedir.

e-Okul Android uygulamasını indirmek aşağıdaki linki kullanınız.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.vbsmobil&hl=tr

Etiketler