2022-07-03 00:13:27 | Son Güncelleme : 2022-07-03 00:23:29

Ebedi altın kemer nedir? Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ebedi altın kemerin önemi nedir?

Bu yıl 661’ncisi yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık ikinci turunun sonuna gelindi. Edirne’de yapılan müsabakalarda, üst üste altın kemer kazanan Ali Gürbüz’ün Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilmesi ile birlikte ebedi altın kemere veda etmesi, sevenlerini derinden üzdü. Ali Gürbüz’ün ebedi altın kemere veda etmesinin ardından “Ebedi altın kemer nedir, nasıl alınır?”, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ebedi altın kemerin önemi nedir?” soruları yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı.

Bugün gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilen Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti. Ebedi altın kemer, 25 yıldır sahibini arıyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Bugün gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilen Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti. Ebedi altın kemer, 25 yıldır sahibini arıyor.

Edirne’de gerçekleştirilen 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık ikinci turu bugün sona erdi. Çok sayıda pehlivanın katılım sağladığı müsabakalarda, üst üste altın kemer kazanan Ali Gürbüz’ün Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilerek ikinci turda elenmesi sevenlerini derinden üzerken, Ali Gürbüz çok yaklaşmış olduğu ebedi altın kemere veda etti. Peki ebedi altın kemer nedir? Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ebedi altın kemer nasıl alınır, önemi nedir? Detaylar haberimizde…

ALTIN KEMER NEDİR?

Altın kemer, güreş müsabakalarında yarışan pehlivanların, müsabakalarda başarı elde ederek başpehlivan unvanı almaya hak kazanması sonucu verilen ödüldür. Edirne Belediyesi tarafından 1960 yılından itibaren resmi olarak başlatılmış olan altın kemer uygulaması, güreş kuralları gereğince, başpehlivan olan yarışmacılara bir yıllığına verilmektedir. Güreşi kazanan başpehlivanlar, emanetçisi oldukları altın kemeri, bir yıl boyunca takmakta ve bir sonraki yıl Kırkpınar’da başarılı olamaması durumunda, başarı elde eden pehlivana vermektedir.

EBEDİ ALTIN KEMER NEDİR, NASIL ALINIR?

Kırkpınar yağlı güreşlerinde başpehlivan unvanına layık görülen pehlivanlar, elde ettikleri başarının karşılığında altın kemer ile ödüllendirilmektedir. Bir yıl süreli olarak verilen altın kemer, ikinci yıl aynı başarıyı elde etmesi durumunda yeniden aynı pehlivana verilebilmektedir. Ebedi altın kemer ise, bir başpehlivanın üç yıl fire vermeden üst üste Kırkpınar şampiyonu olması sonucunda verilmekte ve üç yıl üst üste şampiyon olan başpehlivan, altın kemerin ebedi sahibi olmaktadır.

EN YAKIN İSİM ALİ GÜRBÜZ’DÜ

Bu yıl 661’ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde geçtiğimiz yıllarda ardı ardına üç kere başpehlivan olanların elde ettiği ebedi altın kemere en yakın isim Ali Gürbüz’dü. Cumhuriyet tarihinde ilk defa 1990-1991-1992 ve 1995-1996-1997 yıllarında üst üste altın kemer kazanarak ebedi altın kemerin sahibi olan başpehlivan Ahmet Taşçı idi.

2001 yılında üçüncü kez ebedi altın kemerin sahibi olacakken hakemlerin kararına kızarak müsabakadan çekilen Ahmet Taşçı, “Şimdi Ali Gürbüz için kemer yılı, inşallah altın kemeri alsın ve bu iş de bitsin. Yiğitçe güreşildikten sonra kemer hakkını bulur”  ifadelerini kullanarak, bu yıl Ali Gürbüz’ün destekçisi olmuştu. Fakat bugün gerçekleştirilen müsabakalarda Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilen Ali Gürbüz, ebedi altın kemere veda etti. Ebedi altın kemer, 25 yıldır sahibini arıyor.