22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %54
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2015-12-22 09:27:04 | Son Güncelleme : 2022-02-16 12:09:00

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı // Ehliyet sınav sonuçlarını, MEB - TIKLA ÖĞREN

12 Aralık 2015 Cumartesi günü yapılan 2015 yılının son ehliyet sınavının sonuçları açıklandı. MEB, sınav sonuç sorgulama sistemi üzerinden ehliyet sınav sonucu sorgulamanızı nasılyapacağınıza haberimizden öğrenebilirsiniz... Ehliyet, ehliyet sınavı, ehliyet sınav sonuçları, 2015 yılının son ehliyet sınavı, 12 Aralık 2015 tarihinde yapıldı. MTSAS sınav soruları ve cevapları. Ehliyet sonuçları, sınav sonuçları, ehliyet sınav soruları, sürücü belgesi, Ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama, ehliyet giriş belgesi, ehliyet sınav tarihi, MTSAS, Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı, ne zaman açıklanacak, Sürücü belgesi almak için sürücü adaylarının trafik, ilk yardım ve motor bilgisi derslerinden girdiği sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir. Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı, MTSAS sınav sonuçları, bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz..

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı // Ehliyet sınav sonuçlarını, MEB - TIKLA ÖĞREN
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ehliyet, ehliyet sınavı, ehliyet sınav sonuçları, 2015 yılının son ehliyet sınavı, MEB,12 Aralık 2015 tarihinde yapıldı. MTSAS sınav soruları ve cevapları... Ehliyet, ehliyet sınavı, ehliyet sonuçları, ehliyet sınav soruları, sürücü belgesi, sınav sonuçları, ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama, ehliyet sınavı, ehliyet giriş belgesi, ehliyet sınav tarihi, 2015 MTSAS, Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı, ne zaman açıklanacak, Sürücü belgesi, almak için sürücü adaylarının trafik, ilk yardım ve motor bilgisi derslerinden girdiği sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir. Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavı, MTSAS, sınav sonuçlarını buradan sorgulayabilirsiniz... 
Milli eğitim Bakanlığı tarafından sürücü belgesi almak için düzenlenen ehliyet sınavı için sürücü adayları 12 Aralık Cumartesi günü yazılı sınava girmişlerdi. Terlettiren sorularla karşılaşan sürücü adayların ehliyet sınav sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına Bakanlığın resmi internet sitesindeki http://www.meb.gov.tr/  adresinden ulaşabilecekleri gibi haberimizdeki linktendende öğrenebilirler

Verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

12 Aralık'ta yapılan sınavın soruları ve cevapları sınav günü MEB sitesinde açıklanmış, adaylar snav sonucuyla ilgili fikir edinebilmişlerdi. Açıklanan sınav sonuçlarının ardından sürücü adayları rahat bir nefes almış oldu. Gün içerisinde şöyle bir dışarı çıktığımızda herkesin elinde küçükten büyüğe tüm bireylerde telefonları görebilmemiz mümkündür. Bu telefonlar artık teknolojik gelişmenin bir boyutudur. İlerlemiş boyuttaki olan teknolojik gelişmelere dünya çapında bir eğilim vardır. Ülkemiz de bu ileri teknolojiyi yakından takip etmiş durumdadır. Son zamanlarda ise internetten yapılan online işlemler insanların hayatını oldukça kolaylaştırmıştır. Evde, işte okulda aklınıza gelen her yerde internete erişim sağlanabilir durumdadır. Bu denli interneti kullanan vatandaşlarımız karşısında devletimiz boş kalmamış pek çok eylemi internet aracılığı ile halletme fırsatı tanımıştır. Bu fırsatlar bireylerin günlük yaşamını oldukça pratikleştirir.

Yoğun iş hayatlarında az da olsa rahat bir nefes almalarını sağlar. Artık üniversite kayıtların bile internetten yapıldığı bu dönemde daha aklınıza gelebilecek olan birçok işlemi internetten halledebilmekteyiz. İnternet ile işlem kolaylığı sağladığımız bu alanlar her geçen gün ilerlemektedir, artarak büyümektedir. Bu gelişmede biz vatandaşlar olarak bizlerin yararına olacaktır. Çünkü kamusal alandaki işlemlerimizi ne kadar kısa süre zarfı içinde yaptık bizler o kadar büyük avantaj sahibi oluruz. Biz vatandaşlarında bu kadar interneti ve beraberinde getirmiş olduğu internet teknolojisinin yararlarından faydalandığımızın farkında olan kurum ve kuruluşlar doğal olarak bizlerin bu alanda daha çok işlem yapabilmesini sağlamıştır. Bu teknolojiyi yakından takip eden bir başka kurum ise Emniyet Genel Müdürlüğüdür. Her zaman düzenli olarak gerçekleştirilen ehliyet sınavlarının sorularını ve sonuçlarını bizler büyük bir kolaylıkla dijital ortamda yapabiliriz. Ülkemizde araç sahibi olan ve araç sahibi olmak isteyen pek çok vatandaş vardır. Araç sahibi olabilmek içinde belli bir yaşa gelmiş ehliyet alabilmek için başvurularda bulunmamız gerekir. Bizler 17 yaşımızı doldurduğumuzda motor, 18 yaşımıza geldiğimizde ise araba ehliyeti alabilir konumundayızdır. İki aşama da gerçekleştirilen bu ehliyet sınavları ilki yazılı ikincisi direksiyon olarak ikiye ayrılır. 60 lira gibi bir ücret ödenerek girilen yazılı sınavdan adaylar en az 70 alabilmeleri gerekir ki bir sonraki aşama olan direksiyon sınavına girebilme şansı bulsunlar. Bu sebeple her aday bu sınavdan 70 ve üzeri almak zorundadırlar. Sonrasında ise ders alarak sürücü kurslarına giderek direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar.

Otomatik vitesli araba kullanacaklar, sürücü kurslarında bu araçlarda eğitim alacak ve ehliyetlerinde "Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir" ifadesi yer alacak. MEB'in Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri içeren yönetmelik, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ehliyet sınavına manuel vitesli araçlarla katılma zorunluluğu kalkacak. AA muhabirine düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, trafikte yaşanan sorunların sadece mevzuatla hallolmayacağını, ilgili bütün aktörlerin özellikle de sürücü eğitimi veren kursların, sürücü ve yayaların çabasıyla çözülebileceğini vurguladı.
Yelkenci, Karayolları Trafik Kanununun ardından Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle sürücü belgesi türünün 8'den 17'ye çıkarıldığını, 1 Ocak itibarıyla "aday sürücü" uygulamasının da başlayacağını hatırlattı. Bu doğrultuda, Motorlu Taşıtlar ve Sürücü Kursları Yönetmeliğinde sürücü kurslarına ilişkin yeni düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Yelkenci, yönetmelik değişikliğinin Resmi gazete'de yayımlanmasının ardından, adaylık sürecinde ehliyeti iptal edilenlerin, gerekli süreleri tamamladıktan sonra psikolojik değerlendirme sonucu "sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge" ile tekrar kayıt yaptırabileceğini belirtti.

Yönetmelik değişikliğinin özellikle otomatik vites araç kullanmak isteyenleri mutlu edecek düzenlemeler içerdiğini dile getiren Yelkenci, şöyle devam etti: "Eğitim sınav araçlarının arasına, otomatik şanzımanlı araçlar da eklendi. Sürücü kursları, sadece otomatik araç kullanacak kursiyerler için sertifika sınıfına uygun otomatik şanzımanlı araç bulunduracak. Adaylar, sertifika sınıflarına ait araçların, otomatik şanzımanlı olanlarıyla eğitim alacak. Sınavda başarılı olanların sertifikalarında 'sadece otomatik şanzımanlı araç' kullanabileceği belirtilecek."

Yelkenci, bu kişilerin daha sonra manuel şanzımanlı araba için ehliyet almak istemeleri halinde ise sürücü belgesindeki sınıfa ilişkin ilgili derslerinin kalan yarısını alarak tekrar sınava gireceğini ve başardığı takdirde manuel vitesli araç kullanabileceğini aktardı. 

Direksiyon sınavı öncesi kurslarda ön sınav yapılacak

Adayların direksiyon eğitimini, alanda ve simülatörde alacağını anlatan Yelkenci, simülatör dersinin en az 2 saat olacağını kaydetti. Akan trafikte en az 12 saat eğitim alarak uygulama sınavına girmeye hak kazanan adayların, doğrudan ehliyet sınavına alınmayacağını belirten Yelkenci, adayların kurs tarafından yapılacak direksiyon sınavına gireceğini vurguladı. Yelkenci, şunları söyledi: "Ön sınav yapılarak durumu uygun olanlar, ilçe milli eğitim müdürlüğünün yaptığı direksiyon sınavına girecek. Başarısız olanlar ise yeniden uygulama eğitimine alınarak tekrar ön sınav sonucu ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilecek. Eğer gerekli ve yeterli eğitim verilmeden bu kursiyerlerin sınava girmesine izin verildiği tespit edilirse valiliklerce soruşturma açılacak. Soruşturma sonunda yeterli eğitim verilmediği tespit edilirse bu kurslara bir dönem kursiyer kaydı yapamama yaptırımı uygulanacak."

Engellilerin trafikte yaşadığı sorunların da farkında olduklarını bildiren Yelkenci, işitme engelliler için teorik ve uygulama eğitimi veren uzmanların artık bu eğitimlerin sınavlarında da görevlendirilebileceklerini bildirdi. Ehliyet sınavlarında sürecin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi, yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve denetimin artırılması amacıyla birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerine işaret eden Yelkenci, "Başkasının yerine sınavlara girenler ile sınavda problem çıkaranlara ilişkin önlemler almaya devam ediyoruz. Bu kişilerin sürücü kurslarına tekrar kayıt yaptırabilmeleri için 1 yıl geçmesi gerekiyordu. Bu süreyi 2 yıla çıkardık. Artık başkasının yerine sınavlara girenlerle sınavda problem çıkaranlar, ancak 2 yıl sonra sürücü kurslarına kayıt yaptırabilecek" diye konuştu. - Sınav süresi uzatıldı Bazı adayların sınavda heyecanlarına yenildiklerini aktaran Yelkenci, adayların streslerini azaltma yönünde yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdiklerine dikkati çekti. Uygulama sınavında süreyi 5 dakika uzattıklarını anlatan Yelkenci, "Direksiyon eğitiminde dersin sınav süresi, en az 30 dakikaydı. Uygulama sınav süresi artık en az 35 dakika olacak. Bunun ilk 5 dakikasında kursiyere aracı tanımayla ilgili sorular sorularak adayın heyecanı azaltılarak sınava başlaması sağlanacak" dedi. 

Arabayı "stop ettirene" ikinci şans verilecek

Yelkenci, uygulama sınavı değerlendirme kriterlerinde bulunan "stop" sayısının da 2'ye çıkarıldığını, bu şekilde de adayların sınavda rahat olmasının sağlanacağını ifade etti. Bütün sürücülerin, 1 Ocak itibarıyla 5 yıl içinde ehliyetlerini 180 ülkede kullanılan ehliyetlere dönüştürmesi gerektiğini de dile getiren Yelkenci, "Dönüştürmeyenler ise yeniden kursa kayıt olmak zorunda kalacak. Akabinde ise insanlar, ağır vasıta ehliyetlerini 5 yılda bir, B sınıfı araçlar için ise 10 yılda bir sağlık raporu ve adli sicil sorgusu yapılarak ehliyetlerini değiştirecek" bilgisini verdi. Sürücü eğitimlerinin içeriğiyle ilgili de çalışmalar yaptıklarını anlatan Yelkenci, bu kapsamda, sektörün aktörleri, dernekler ve akademisyenlerle "Trafik Adabı Dersi İçerik Geliştirme Çalıştayı" düzenlediklerini hatırlattı. Yelkenci, "Bu çerçevede, 1 Ocak'tan itibaren Trafik Adabı Dersi, sürücü kurslarında verilmeye başlanacak. Sürücü kurslarında, 16 saat trafik ve çevre, 8 saat ilk yardım, 6 saat araç tekniği ve 4 saat trafik adabı dersi verilecek. Trafik adabı dersini geçemeyenler, kursu bitiremeyecek ve dolayısıyla ehliyet de alamayacak" diye konuştu.

Kurs fiyatlarına da taban fiyat uygulanacak

Yelkenci, sürücü kurslarında taban fiyat uygulamasına geçileceğini ve illerde oluşturulacak 7 kişilik komisyon tarafından maliyetler dikkate alınarak ders saat ücretlerinin belirleneceğini belirtti. Uygulama eğitim ve sınavlarında emniyet kemeri takma zorunluluğunun araçta bulunan herkese tatbik edileceğini bildiren Yelkenci, sınavda durumundan şüphelenilen adaylara Alkol ve uyuşturucu madde kontrolü yapılacağını da kaydetti.

Etiketler