Tarih : 31.10.2021 - 17:25 Yorum : 0

Elektrik faturası tasarrufu nasıl yapılır? Elektrik faturasını azaltmanın 7 yöntemi

Yüksek elektrik faturası ödemekten şikayetçi olan vatandaşlar enerji tasarrufunun yolları arıyor. Son derece pratik birkaç yöntem sayesinde hem elektrik faturası azaltılabilir hem de enerji tasarrufu sağlanabilşir. Peki elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Elektrik faturası nasıl azaltılır? İşte yüksek gelen elektrik faturası için 7 pratik önlem...

Elektrik faturası tasarrufu nasıl yapılır? Elektrik faturasını azaltmanın 7 yöntemi

Faturalar aylık giderin büyük bir kısmını oluşturur. Kış aylarında artan elektrik faturası nedeniyle vatandaşlar tasarruf etmenin yollarını arıyor. Evde bulunan eşyaların büyük kısmının elektrikli olması yüklü miktarda fatura ödenmesine neden oluyor. Alınacak basit önlemlerle elektrik faturasını azaltmak mümkün. İşte elektrik faturası tasarrufu yapmanın 7 yöntemi.

ELEKTRİK FATURASI NASIL AZALTILIR?

Elektrik faturası tasarrufu yaparak yüklü miktarlarda fatura ödemenin önüne geçilebilir. Özellikle kış aylarından yüksek gelen elektrik faturası alınacak önlemlerin ardından azaltılabilir. İşte elektrik faturası azaltmanın 10 yöntemi:

1. Kullanmadığınız ampulleri kapatın!

Elektrik faturası azaltmanın en etkili yöntemi gereksiz ve kullanılmayan ampullerin kapatılmasıdır. Aydınlatmaya ihtiyacınız olmadığında ışıkları kapalı tutmak elektrik faturasını büyük ölçüde azaltır. Kullanmadığınız odanın ışıklarını kapatmak, tuvaletten çıkarken ışıkları açık bırakmamak tasar etmenin etkili yöntemlerindendir. Her gün 5 dakika gereksiz yere yanan bir ampul; ayda 150 dakika, yılda ise 1800 dakika yani 30 saat boşa yanıyor anlamına gelir. Bu nedenle her fırsatta kullanmadığınız ışıkları kapatmaya özen gösterin.

2. Kullanmadığınız elektronik eşyaları prizden çekin!

Prizde elektronik eşya bırakmak elektrik faturasının kabarık gelmesinde büyük rol oynar. Kapalı olmasına rağmen fişi prize takılı olan su ısıtıcısı, kahve makinası, saç kurutma makinası, televizyon, şarj aletleri elektrik faturasını artıran unsurların başında gelir. Fişi takılı olan elektronik ürünler, çalıştıklarındaki kadar olmasa da elektrik tüketir. Bu nedenle kullanılmayan elektronik ürünlerin fişlerini prizden çekmek de elektrik tasarrufu için alınacak önlemler arasındadır.

3. Enerji tasarruflu ampul kullanın!

Evde kullanılan ampullerin enerji tasarruflu olması elektrik faturası tasarrufu yapmak için çok önemlidir. Ampul tercihini LED ampul seçeneklerinden yana kullanmak faturayı azaltmak için faydalıdır. Çünkü LED ampuller, akkor (klasik) ampullere göre %80 daha az enerji tüketir. Ayrıca akkor ampullerin ürettikleri ışık seviyesini daha düşük Watt ile üretebilmeleri de enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

4. Beyaz eşya alırken elektrik tasarrufunu göz önünde bulundurun!

Enerji tasarrufu yaparken dikkat edilmesi gerekenler yalnızca kullanım döneminde değil satın alma döneminde de önemlidir. Beyaz eşya alırken enerji sınıfının göz önünde bulundurulması elektrik faturası tasarrufu için son derece etkilidir.

Peki beyaz eşya enerji sınıflandırması nasıldır?

Enerji sınıfları; harflerle ve artı işaretiyle ifade edilir. Bu harfler ve işaretler kullanılan elektrikli ürünlerin tükettikleri enerji miktarı hakkında bilgi verir. Örneğin A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi, B enerji sınıfına göre daha tasarruflu demektir. Artı (+) işareti ise sadece A enerji sınıfına eklenir. Artı işareti arttıkça da enerji verimliliği yükselir. Kısacası A+++, A+’a göre daha çok enerji tasarrufu sağlar ve elektrik faturası azaltmaya yarar.

5. Buzdolabı ve derin dondurucuyu doğru yere koyun!

Temel ev ihtiyacı olan buzdolabının yanında artık derin dondurucu da hemen hemen her evde bulunuyor. Elektrik faturası tasarrufu yapmak için buzdolabı ve derin dondurucuyu doğru yere konumlandırmak etkilidir. Buzdolabı ve derin dondurucuyu güneş almayan, arkası ve yanları hava alabilecek şekilde konumlandırırsanız elektrik faturası konusunda olumlu bir adım atmış olurusunuz. Daha fazla güç harcamaması için buzdolabı ve derin dondurucunun doğru konumlandırılması son derece önemlidir. Buzdolabı ve derin dondurucu ile duvar arasında en az 10 cm boşluk bulunmalıdır. Ayrıca buzdolabının konumu kadar yiyecekleri muhafaza etme yöntemi de son derece önemlidir. Buzdolabında bulunan sıvı yiyeceklerin üzerinin kapatılarak muhafaza edilmesi daha az enerji harcanmasını sağlar. Bu şekilde yiyeceklerin tüketim ömrü artarken daha az elektrik kullanılmasına fayda sağlar.

Sıcak yemeği buzdolabına koymak daha fazla enerji harcanmasına yol açar. Bu da elektrik tasarrufu yapmanızın önüne geçer.

Bunun yanında elektrik tasarrufu için buzdolabı sıcaklık ayarı son derece önemlidir. İdeal olandan daha düşük bir seviyeye ayarlamak hem besinlerin bozulmasına hem de elektrik tüketiminin artmasına neden olur. İdeal sıcaklık derecesi; soğutucu bölümü için +4°C, dondurucu bölümü için ise -18°C olarak kabul edilir.

6. Çamaşır ve bulaşık ve makinasını doğru kullanın!

Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolamdan çalıştırmak elektrik faturasını artıran yöntemlerin başında gelir. Bu nedenle tam dolmadan bulaşık ve çamaşır makinelerini çalıştırmamaya özen gösterin.

7. Fırın ve ocakları gereğinden fazla çalıştırmayın!

Fırın yemeği yaparken ya da kek pişirirken fırını önceden ısıtmak gerekebilir. Bu durumu olabildiğince az tutmak son derece önemlidir. Yemek ya da pasta pişerken sık sık kapağı açmamak enerji tasarrufu açısından önemlidir. Fırın kapağını açmak sıcaklığın azalmasına bu da fırının daha çok enerji harcamasına neden olur.

ENERJİ İSRAFINI ÖNLEYEREK ELEKTRİK FATURASI AZALTMAK MÜMKÜN!

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Fatih Akgül, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü dolayısıyla enerji tasarrufu hakkında açıklamalarda bulundu. Akgül konutlarda her 100 liralık elektrik faturasının 35 lirasını tasarruf etme potansiyeli olduğunu belirtti. Enerji tasarufunun modern bir fikir olduğunu savunan Fatih Akgül; Türkiye'de hanehalkının elektrikli alet kullanımı alışkanlıkları üzerinde yapılan araştırma verilerini de açıkladı. Buna göre kadınların yüzde 6,1'i, erkeklerin ise yüzde 7,1'i kullanmadıkları zamanlar elektrikli aletleri hiçbir zaman fişten çekmiyor. Kadınların yüzde 42,5'i, erkeklerin ise yüzde 38,9'u her zaman tasarruflu ampul kullandığını belirtiyor. Kadınların yüzde 23,2'si, erkeklerin ise yüzde 23,6'sı elektrikli ev aletlerini her zaman gün içinde elektrik tüketim bedelinin düşük olduğu saatlerde kullanıyor. Kadınların yüzde 41,3'ü, erkeklerin ise yüzde 39,3'ü çamaşır makinesini her zaman tam kapasite doldurduktan sonra çalıştırıyor. Kadınların yüzde 31,2'si, erkeklerin ise yüzde 28'i elektrikli ev aletlerinin bakım ve temizliğini her zaman düzenli olarak yapıyor.

Alınacak basit önlemler sayesinde hem gezegenin geleceğine katkı sağlamak hem de yüksek gelen elektrik faturalarının önüne geçmek mümkün. Siz de elektrik faturası azaltma yötemleri ve enerji tasarrufu ile ilgili görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber