Tarih : 20.11.2021 - 17:12 Yorum : 0

En çok para kazandıran meslekler hangileri? İşte geleceğin en popüler meslekleri!

Hayatın en önemli dönüm noktalarından biri ve karar verilmesi oldukça güç olan meslek seçimi, insan yaşamını doğrudan etkileyen seçimlerden biridir. Özellikle üniversite sınavlarına hazırlanan gençlerin karar vermekte zorlandıkları bu süreçte seçimlerini etkileyen en önemli faktörlerden biri bir mesleğin ne kadar kazandıracağı oluyor. Bu nedenle “En çok para kazandıran meslekler hangileri?” “Geleceğin en popüler meslekleri hangileri?” sorularına sıklıkla yanıt aranıyor.

En çok para kazandıran meslekler hangileri? İşte geleceğin en popüler meslekleri!

Meslek seçimi yaparken, kişinin kendine katacağı değerlerin yanı sıra kazandıracağı paranın da önemi oldukça büyük. Özellikle geçim derdinin revaçta olduğu günümüzde, gençlerin en dikkat ettiği husus bu oluyor. Biz de sizler için en çok para kazandıran meslekleri derledik. Peki en çok para kazandıran meslekler neler? Geleceğin en popüler meslekleri hangileri? İşte detaylar…

GELECEĞİN EN POPÜLER MESLEKLERİ

Gelişen teknoloji ve yaşam standartlarının değişmesi ile yeni nesil meslek dalları da kendini göstermeye başladı. İnsan yaşamına etkisinin artacağı belli olan ve bir ihtiyaç olarak değerlendirilebilecek bu meslekler, maddi olarak da ciddi bir kazanç elde edilmesini sağlayacak. Sizler için geleceğin en popüler ve en çok para kazandıran meslekleri listeledik:

EPİDEMİYOLOJİST

Her dönemin en büyük iş gücüne sahip olan Sağlık Bilimleri, Epidemiyoloji alanında da büyük gelişmelere imza atmaya devam edecek. Epidemiyologlar, özellikle virüslerin ve salgınların yaygın olduğu günümüzde oldukça önemli bir konumu sahipleniyor. Toplumda ortaya çıkan virüslerin ve hastalıkların nedenlerini, etkilerini araştırarak, kapsamlı tedbirler ve tedavi yöntemler geliştirmeye devam edecek.

VERİ ANALİSTİ

Teknolojinin bu denli dahil olmuş olduğu hayatımızda, hemen hemen tüm işlerimizi, toplantılarımızı, randevularımızı internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu da geniş bir verinin depolanmasına neden oluyor. Veri analistleri, karmaşık verileri inceleyerek, olası bir problemin çözümünde ya da iş sürecinin sonuçlandırılmasında etkili rol oynayacaklar. Veri analistliği, büyük ve küçük şirketlerin en çok ihtiyaç duyacağı meslek dalları arasında yerini almaya başladı bile…

BAKIM TEKNİSYENİ

Teknolojinin hayatımıza olan etkisinden söz etmişken, bu süreçte kullanılan cihazların yoğunluğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Hemen hemen her şeyin otomatik olduğu günümüzde yüksek teknoloji ile üretim yapmakta olan imalat fabrikaları ya da çok sayıda cihazla çalışan kuruluşlar, bakım teknisyenlerine büyük bir ihtiyaç duymaktalar. Cihazların işleyişi, bakımı ve kontrolü gibi çok konuda etkisi olan bakım teknisyenliği, popülerlik kazanmaya şimdiden başlayan mesleklerden biri durumunda.

VFX/CGI SANATÇISI

Online film ve dizi sektörünün gün geçtikçe daha da popülerleştiği günümüzde, VFX/CGI sanatçılarına büyük oranda ihtiyaç duyulmaya başladı. Medyanın her kolunda önem arz eden özel efekt tasarımcıları, hem dizi ve sinema gibi alanlarda hem de online oyun platformlarında gücünü göstermeye devam edecek.

TEŞHİS TEKNİSYENİ

Otomobil modelleri, teknolojik donanımlara sahip olan araçlar yeni teknoloji ile daha geniş bir teknik bilgiye ihtiyaç duymakta. Bu nedenle teşhis teknisyenleri popüler meslekler arasına yerini alıyor.

ZİRAAT MÜHENDİSİ

Toprağın gün geçtikçe daha çok değer kazandığı son zamanlarda, uzmanlık alanı toprak olan bireylere de duyulan ihtiyaç artmakta. Bu nedenle ziraat mühendisleri, mahsullerin büyümesi, tarım teknolojilerinin uygulanması gibi konularda oldukça önemli bir rol oynamakta. Günümüzün ve geleceğin popüler meslekleri arasında yer alan Ziraat Mühendisliği, meslek seçimi sürecinde tercih edebileceğiniz önemli mesleklerin başında geliyor.

YAŞLI BAKIMI

Özellikle son günlerin en popüler mesleklerinden biri olma özelliği taşıyan Yaşlı Bakım Uzmanlığı, dünyadaki yaş ortalamasının da artmasıyla birlikte gelecek vaat eden meslekler arasında da yer alıyor. Yaşlı bakımı konusunda duyulacak ihtiyaç özellikle ilerleyen zamanlarda daha da artacak gibi görünüyor. Bu nedenle meslek seçiminizde yaşlı bakım uzmanlığını tercihleriniz arasında dahil edebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK PARA KAZANDIRAN MESLEKLER

Türkiye’de de gelişen teknolojiyle birlikte ve özellikle içinde bulunduğumuz süreci göz önünde bulundurduğumuzda çok sayıda mesleğin ön plana çıktığını görebiliyoruz. En çok para kazandıran meslek dallarını incelediğimizde, yeni nesil mesleklerle, ilerleyen teknolojinin etkilerinden söz etmek mümkün. Meslek seçimi yaparken en ok para kazandıran meslek dallarıyla ilgileniyorsanız, aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz:

 • Uzman Doktor
 • Hava Trafik Kontrolörü
 • Sigorta Uzmanı
 • Avukat
 • Yönetim Danışmanı
 • Bilgi Teknolojileri Yöneticileri
 • Yeminli Mali Müşavir
 • Petrol Mühendisleri
 • Yazılım Mühendisleri
 • Müsteşar
 • Pilot
 • Noterlik
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber