2022-07-05 15:50:54 | Son Güncelleme : 2022-07-05 15:56:11

Eyfel Kulesi yıkılıyor mu, neden yıkılıyor? Paris Eyfel Kulesi ne zaman yıkılacak?

Eyfel Kulesi ile ilgili son zamanlarda ortaya atılan iddialar, kulenin tarihi ve son hali ile ilgili araştırmaları yoğunlaştırdı. 1889 yapım Paris Eyfel Kulesi’ne dair hazırlanan raporun sızdırılması sonucunda sosyal medyada “Eyfel Kulesi yıkılıyor mu?”, “Eyfel Kulesi neden yıkılıyor?” sorularının sorulmasına neden oldu.

Eyfel Kulesi yıkılıyor mu, neden yıkılıyor? Paris Eyfel Kulesi ne zaman yıkılacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Fransa’nın başkenti Paris’te devasa yapısıyla dikkat çeken ve dünyanın en gözde yapıları arasında yer alan Eyfel Kulesi’ninyıkılacağı yönünde ortaya atılan iddialar, sosyal medyanın gündemine oturdu. Fransız Marianne dergisinde yayımlanan bir yazının ardından konuşulmaya başlayan konu üzerine yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Peki sızdırılan gizli raporlara göre Eyfel Kulesi yıkılacak mı? Paris’in sevilen yapısı Eyfel Kulesi neden yıkılacak? Detaylar haberimizde…

EYFEL KULESİ TARİHİ

Fransızca ‘La tour Eiffel’ olarak bilinen ve dünyanın en gözde yapıları arasında bulunan Eyfel Kulesi, Fransa’nın sembolü olarak tanımlanabilir. 1887-1889 yılları arasında Gustave Eiffel’e ait firma tarafından Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Kulenin asıl mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarımını yapan Stephen Sauvestre'dir. 3.000 işçi tarafından 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçanın 2,5 milyon perçinle bir araya getirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapımı süresince hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durum olarak kabul edilmektedir. İsmini, yapıyı inşaa ettiren Fransız Mimar Gustave Eiffel’den alan demir kule, en büyük turizm sembollerinden biri konumundadır. Yılda 6 milyon turist çekmektedir. 2022 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona kadar ulaşmıştır.

EYFEL YIKILIYOR MU?

Fransa’nın gözde yapıları arasında yer alan Eyfel Kulesi’ne yönelik ciddi iddialar ortaya atılmaya başladı. Fransız Marianne Dergisi ise atılan iddiaların kaynağı olarak gösteriliyor. Sızdırılan gizli rapora göre Eyfel Kulesi gerekli müdahaleler yapılmaması durumunda yıkılacak. 133 yıldır hala ayakta duran kulenin neden yıkılacağına yönelik araştırmalar ise yoğunlaşmaya başladı.

EYFEL KULESİ NEDEN YIKILIYOR?

Söz konusu rapora göre 133 yıldır ayakta durmayı başarmış olan Eyfel Kulesi paslanmış durumda ve tamire ihtiyacı var. Dünyanın en gözde yapılarından biri olan kulenin tamire ihtiyacı olduğunu bildiren ve Fransız Marianne Dergisi’ne konuşan isimler, “Gustave Eiffel burayı ziyaret ederse kalp krizi geçirecek.” söylemlerinde bulundu ve Paris’te gerçekleştirilecek 2024 Olimpiyat Oyunları için sadece kozmetik bir makyaj yapıldığını belirtti.

Kulenin mimarı Gustave Eiffel, yapının her 7 yılda bir boyanması gerektiğini belirtmişti. 324 metre yüksekliğe sahip olan 7 bin 300 tonluk demir kule, 1889 dünya fuarı için inşa edilmişti. Gustave Eiffel, kulede meydana gelen pasın yayılmasının tespitinin ve durdurulmasının en büyük zorluk olduğunu belirtmiş ve bunun inşaatın uzun ömürlü olması açısından önemli olduğunu ifade etmişti.

Tamir edilmez ve onarılmaz ise Eyfel Kulesi’nin yıkılabileceğini belirten uzmanlar, Fransız Marianne Dergisi’ne yapmış oldukları açıklamada, çalışmanın sadece kozmetik bir yüz germe gibi olacağını ve sonucun ise iyi olmayacağını ifade etti.