Tgrt Haber
27 Şubat 2024 14:18 - Güncelleme : 27 Şubat 2024 14:19

Fitre ne zaman verilir? 2024 Fitre ne kadar, kimlere verilir?

Fitre ne zaman verilir? 2024 Fitre ne kadar, kimlere verilir? Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı için geçerli olacak fitre miktarını açıkladı. Müslümanlar, fitre ve zekatın ne zaman verilmesi gerektiğini araştırıyor. İşte fitre ve zekat hakkında detaylar...

Editör: Selçuk Hoş / Kaynak: TGRT Haber
Fitre ne zaman verilir? 2024 Fitre ne kadar, kimlere verilir?
,

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı için geçerli olacak fitre miktarını açıkladı. Müslümanlar, fitre ve zekatın ne zaman verilmesi gerektiğini araştırıyor. İşte fitre ve zekat hakkında detaylar...

FİTRE NEDİR, NE ZAMAN VERİLİR?

Fitre, Ramazan Bayramı'nın birinci günü tutulan oruçların şükrü olarak, maddi gücü yeten Müslümanlar tarafından belirli kimselere verilen bir sadakadır. Genellikle Ramazan Bayramı'nın birinci günü verilse de, bayramdan önce de ödenmesi daha faziletli kabul edilir. Diyanet İşleri Başkanlığına göre, 2024 yılı için fitre miktarı 130 TL olarak belirlenmiştir.

FİTRE NE ZAMAN VERİLMELİ?

Fıtır sadakası, bayramın birinci günü verilmesi gereken bir ibadet olmasına rağmen, bayramdan önce de ödenebilir. Ancak bayram günü veya sonrasına bırakılması mekruhtur. Şâfiî mezhebine göre ise, fitrenin bayramın birinci gününün gün batımından sonrasına bırakılması haramdır.

Fitre ne zaman verilir? 2024 Fitre ne kadar, kimlere verilir? - 1. Resim

2024 FİTRE TUTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına göre, 2024 yılı için fitre miktarı 130 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar, mübarek Ramazan Bayramı'nda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere verilecektir.

ZEKAT NE ZAMAN VERİLİR?

Zekat, belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için dinen zekât alabilecek durumdaki kişilere verilmesidir. Zekat, İslam'ın beş temel esasından biridir ve hicretin ikinci yılında Medine'de farz kılınmıştır. Zekat, malın nisabını aştığı zaman ve üzerinden bir yıl geçtiği zaman verilir. Zekat, kişinin sahip olduğu mala ve mülkiyetine göre hesaplanır ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...