2021-11-10 15:19:01

Gümrükte el konulan ikinci el araç ihalesine nasıl girilir? Ticaret Bakanlığı e-ihale araçları ne kadar?

Ticaret Bakanlığı ihale ile ikinci el araba satışı başladı. Vatandaşlar piyasa değerinin altında yapılan araba satışı için araştırma yapıyor. Peki gümrükte el onulan araba satışları ne zaman yapılıyor? Ticaret bakanlığı e-ihale araba satışı nasıl yapılır? Gümrükte el konulan arabalar ucuza nasıl alınır?

Gümrükte el konulan ikinci el araç ihalesine nasıl girilir? Ticaret Bakanlığı e-ihale araçları ne kadar?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ticaret Bakanlığı gümrüklerde el konulan otomobilleri ihale yöntemiyle piyasa değeri altında satıyor. Çoğunlukla yabancı plakalı araçların olduğu Ticaret Bakanlığı e-ihalesinde fiyatların düşük olması vatandaşların ilgisini çekiyor. Türkiye’de sıfır araçların pahalılığı nedeniyle vatandaşlar yılın belirli zamanlarda yapılan Ticaret bakanlı e-ihale ile araba satışına odaklandı. Bakanlık gümrükte el konula araçları satışa çıkarmasıyla vatandaşlar nasıl satın alacaklarını merak ediyor. 

GÜMRÜKTE EL KONULAN ARAÇLAR NE KADARA SATILIYOR? 

Ticaret Bakanlığı her ay, ikinci el araçları ihaleyle satışa sunuyor. Gümrükte el konulmuş araçlar arasında birçok markanın modeli bulunuyor. Vatandaşlar sıfır arabaların yüksek fiyatlı olamsı nedeniyle ikinci el araç satışını merakla bekliyor. İşte gümrükte el konulan ikinci el araçların fiyatı: 

  • 2005 model Peugeot 307 marka araç 65 bin 500 lira
  • 2005 model Peugeot 807 marka araç 66 bin 250 lira
  • 1999 Opel Vectra model araç 66 bin lira
  • 2007 model Mıtsubishi Grandis marka araç 66 bin 500 lira
  • 2004 model Peugeot 307 marka araç 70 bin lira.

TİCARET BAKANLIĞI E-İHALE İLE UCUZ ARABA NASIL ALINIR? 

Ticaret Bakanlığı gümrükte el konulan ikinci el araçları düşük fiyata ihaleye açıyor. E-ihaleye katılmak için vatandaşlar ''Ticaret Bakanlığı e-ihaleye nasıl katılabilirim? Elektronik ihaleye girebilmek için ne yapmam gerekiyor? E-ihale ücretli mi?'' sorularının cevabını arıyor. 

Elektronik ihaleye girebilmek için Ticaret Bakanlığı e-ihale ana sayfasındaki ''Üye ol'' bölümünden kayıt olunması gerekiyor. Üyelik işlemleri e-devlet uygulaması aracılığı ile de gerçekleştiriliyor. E-ihaleye katılacak olan Tüzel kişiler Ticaret Bakanlığı MERSİS uygulamasında tüzel kişi adına işlem yapmaya yetkili olan gerçek kişiler "Kurumsal" giriş yaparak ihalelere katılabilirler. Tüzel kişiler için ayrı bir üyelik işlemi gerekmez. 

Ticaret Bakanlığı e-ihale ile araç satın almak için sisteme üyelik ücretsizdir. Ancak ihalelere teklif verebilmek için yeterli teminata sahip olmak gerekir. Teklifler ihale detay sayfasında yer alan kalıp butonları kullanılarak veya otomatik teklif alanına tutar girilerek verilir. Teklif verebilmeniz için sistemde yeterli teminat tutarı kadar serbest bakiyeniz olmalıdır.

GÜMRÜKTEN SATIN ALINAN ARAÇLAR NASIL TESLİM ALINIR? 

Ödeme işlemi aşamasında onayladığınız satış şartnamesinin ıslak imzalı bir örneği satışı yapan birime iadeli taahhütlü posta ya da elden ulaştırılmadan teslim işlemlerine başlanmaz. Satış şartnamesinin ihaleyi yapan birime ulaştıktan sonra, teslim evrakları posta yoluyla ya da talep etmeniz halinde elden tarafınıza teslim edilecektir. Teslim evrakları ile başvurmanız halinde aracı veya eşyayı bulunduğu yerden size bildirilen süre içerisinde teslim alabilirsiniz. Gümrükte el konulan ikinci el araç satın aldıktam sonra teslim süresi geçtikten sonra araç veya eşya teslim edilmez.

Etiketler