Tarih : 01.07.2019 - 15:09 Yorum : 0

Hamilelikte şeker yüklemesi, Hamilelikte şeker yükselmesi belirtileri

Şeker yükselmesi, her anne adayının, hamilelik sürecinde yaşanabileceği bir durumdur. Bu yüzden şekerin yükselme ihtimaline ve anne adayının gebelik şekerine maruz kalma ihtimaline karşılık anne adayı bir teste tabi tutulur. Bu test, hamileliğin 24. Ve 28. Haftalarında yapılır. Test sonucunu doktorunuz değerlendirerek, hamilelik şekerine yatkınlığınızı veya yakalanıp yakalanmadığını tatbik eder. Hamilelikte kan şekerini kontrol altında tutmak daha zor olur. Bu yüzden gebelik şekerinin önceden tespit edilmesi anne adayını olası durumlar karşısında tedbir alamaya yönlendirir. Bu da doğabilecek problemleri önlemeyi sağlar.

Hamilelikte şeker yüklemesi, Hamilelikte şeker yükselmesi belirtileri

Şeker yükselmesi, her anne adayının, hamilelik sürecinde yaşanabileceği bir durumdur. Bu yüzden şekerin yükselme ihtimaline ve anne adayının gebelik şekerine maruz kalma ihtimaline karşılık anne adayı bir teste tabi tutulur. Bu test, hamileliğin 24. Ve 28. Haftalarında yapılır. Test sonucunu doktorunuz değerlendirerek, hamilelik şekerine yatkınlığınızı veya yakalanıp yakalanmadığını tatbik eder.  Hamilelikte kan şekerini kontrol altında tutmak daha zor olur. Bu yüzden gebelik şekerinin önceden tespit edilmesi anne adayını olası durumlar karşısında tedbir alamaya yönlendirir. Bu da doğabilecek problemleri önlemeyi sağlar.

Gebelik testi ne zaman yapılır?

Gebelik testi, hamileliğin 24 ve 28. Haftaları arasında yapılır.

Hamilelikte kalça ağrısı nedenleri, Hamilelikte kalça ağrısına evde tedavi yöntemleri Hamilelikte kalça ağrısına evde tedavi yöntemleri, Hamilelikte kalça ağrısı nedenleri Hamilelikte kalça ağrısı yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Birçok kadında, hamilelik sırasında bir çeşit kalça ağrısı görülür. Ağrı kalçanın yanına veya arkasına veya genel pelvik kuşak alanına doğru olabilir. Daha az veya daha keskin olabilir ve yavaş yavaş veya aniden yanabilir.

Hamilelikte mide ağrısı karın ağrısı olur mu, Hamilelikte mide ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte mide ağrısı karın ağrısı normal midir? Hamilelikte mide ağrısı karın ağrısı neden olur? Hamilelikte karın ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bebeğin, anne karnındaki gelişimi başladığı andan itibaren vücudunuzda meydana gelen tüm değişikliklerden organlar ve karında nasibini alır. Birçok sebebe bağlı olmasına karşın hamilelikte karın ağrısı normal kabul edilir fakat karın ağrısını takip eden başka bazı belirtiler var ise bunlarla birlikte göz önünde bulundurulduğunda farklı durumlar da ortaya çıkabilir.

Hamilelikte kaşıntı olur mu, Kaşıntı için ne yapmalı? Kaşıntı nasıl geçer? Hamilelikte kaşıntı olur mu, Hamilelikte kaşıntı için ne yapmalı? Hamilelikte Kaşıntı nasıl geçer? Kaşıntı, hamilelikte sık görülür. Genellikle, kanda hormonlar gibi bazı kimyasalların da yüksek seviyelerine ulaşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamileliğiniz ilerledikçe şişkinliğiniz artar ve karnınızın derisi gerilir ve bu kaşıntılı bir his de verebilir. Bununla birlikte, kaşıntı, obstetrik kolestaz (OK) olarak da bilinen, intrahepatik gebeliğin kolestazı (ICP) olarak adlandırılan karaciğer durumunun bir belirtisi de olabilir.

Gebelik testi nasıl belirlenir ve hamilelikte şeker yüklemesi nasıl yapılır?

24 ve 28. Haftalar arasında bulunan anne adayına 50 gram glikoz içirilir. Bundan bir saat sonra, anne adayının glikoz oranı ölçülür. Eğer 140 mg altında ise gebelik şekeri olmadığını gösterir ancak glikoz seviyesi 140 mg’ın üstünde çıkarsa o zaman üç saat boyunca 100 gram glikoz daha yüklenir. Bu üç saatlik yüklemeden sonra anne adayında gebelik şekeri var mı bu sorunun kesin cevabı ortaya çıkar.

50 gram glikoz 200 kaloridir.

Bir dilim pasta 250 kaloridir.

Gebelik testinde dikkat edilmesi gerekenler

Şeker yüklemesinden sonra anne adayının fazla hareket etmemesi gerekir. Bunun yanı sıra herhangi bir yiyecek de tüketmemelidir. Eğer bunlar yapılırsa şeker yüklemesi doğru sonuç vermeyebilir.

Gebelik şekerinin anne ve bebek için riskleri nelerdir?

 • Gebelik zehirlenmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Erken doğum
 • Düşük
 • Makrozomik bebek gelişimi yani bebeğin fazla kilolu doğması
 • Bebeğin ciğerinin fazla gelişememesi sebebiyle solunumda sıkıntı
 • Bebeğin fazla küçük olarak doğması
 • Doğduktan sonra bebekte, sarılık ve kan şekeri düşüklüğü görülmesi
 • Daha sonraki aşamalarda kalp hastalıkları riski
 • Böbrek problemleri
 • Beyinde meydana gelebilecek bazı anomaliler
 • Kulakta meydana gelebilecek bazı anomaliler
 • Sindirim sistemi anomalileri

Hamilelikte şeker yükselmesi belirtileri

 • Susuzluk
 • Kilo kaybı
 • Çok fazla yemek yemek
 • Her zamankinden daha sık idrara çıkma
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Bazen de belirtiler görülmeyebilir.

Hamilelikte şeker yükselmesi nasıl tedavi edilir?

Elbette hamilelikte yaşanan şeker düşmesi tedavisi, normal insanlara yapılan tedavilerle aynı değildir. Herhangi bir ilaç tedavisi verilmez. Bunun yerine anne adayına verilecek iyi bir diyet programı ve egzersizler ile süreç normale döndürülmeye çalışılır. Diyet listesinde şeker veya un gibi gıdalar ve bunlardan yapılan yiyecekler olmaz. Egzersiz olarak da yüzme ve yürüyüş gibi spor aktiviteleri tavsiye edilir. Eğer tüm bunlar anne adayının şekerinin düşmesine yardımcı olmuyorsa, o zaman insülin verilerek şeker kontrol altına alınmaya çalışılır.

Hamilelikte şeker yüklemesi yapılması zararlı mıdır?

Son yıllarda özellikle Prof. Dr. Canan Karatay’ın dile getirerek duyurduğu şeker yüklemesi kendisi gibi bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Anne adayının bu kadar çok şeker alarak, birkaç saat aç kalarak bu riske girmesini sakıncalı bulan uzmanlar, sağlıklı, şekersiz, beyaz unsuz bir diyet ve beslenme şekli ile bu riskin ortadan kaldırılabileceğini vurgulamaktadır.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber