• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1145
 • up
  USD
  7.7031
 • up
  EURO
  9.0335
 • down
  GBP
  9.9151
 • up
  Altın
  470.19
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 27.06.2019 - 14:58 Yorum : 0

Hamilelikte sırt ağrısı | Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte sırt ağrısı yaşıyorsanız, buna biraz da sevinebilirsiniz çünkü bebeğiniz büyüyor demektir. Çoğu kadının, özellikle hamileliğinin ikinci yarısından itibaren yaşadığı sorunlardan biri sırt ağrısıdır. Bu sırt ağrıları çeşitli sebeplerden olabileceği gibi anne karnındaki bebeğin büyüdüğüne de işaret olabilir. İşte, hamilelikte sırt ağrısı yapan bazı sebepler;

Hamilelikte sırt ağrısı | Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte sırt ağrısı yaşıyorsanız, buna biraz da sevinebilirsiniz çünkü bebeğiniz büyüyor demektir. Çoğu kadının, özellikle hamileliğinin ikinci yarısından itibaren yaşadığı sorunlardan biri sırt ağrısıdır. Bu sırt ağrıları çeşitli sebeplerden olabileceği gibi anne karnındaki bebeğin büyüdüğüne de işaret olabilir. İşte, hamilelikte sırt ağrısı yapan bazı sebepler;

Kilo artışı

Sağlıklı bir hamilelik sırasında kadınlar genellikle normalden daha fazla yani 25 ila 35 kilo alabilirler. Omurga bu ağırlığı desteklemek zorundadır. Bu, bel ağrısına neden olabilir. Büyüyen bebeğin ve uterusun ağırlığı da kan damarları ve sinirlerdeki pelvise ve sırt üzerine baskı uygular.

Duruş değişiklikleri veya bozulmaları

Hamilelik ağırlık merkezinizi değiştirir. Sonuç olarak, kademeli olarak siz fark etmeden bile duruşunuzu ve hareket şeklinizi değiştirmeye başlarsınız. Bu sırt ağrısına veya zorlanmaya neden olabilir.

Hormon değişiklikleri

Hamilelik sırasında vücudunuz, pelvik bölgedeki bağların gevşemesine ve eklemlerin doğum sürecine hazırlanırken daha gevşemesine olanak sağlayan relaxin adı verilen bir hormon yapar. Aynı hormon, omurgayı destekleyen bağların gevşemesine ve ağrımasına neden olabilir.

Kas ayrılması

Rahim genişledikçe, göğüs kafesinden kasık kemiğine uzanan iki paralel kas tabakası (rektal abdominis kasları) merkez dikiş boyunca ayrılabilir. Bu ayrılık bel ağrısını kötüleştirebilir.

Stres

Duygusal stres, sırt ağrısı ya da spazmları gibi hissedilen, sırtta kas gerginliğine neden olabilir. Hamileliğinizin stresli dönemlerinde sırt ağrısında bir artış olduğunu fark edebilirsiniz.

Hamilelikte sırt ağrısı tedavisi

Egzersiz

Düzenli egzersiz kasları güçlendirir ve esnekliği arttırır. Bu da, omurganızdaki stresi azaltabilir. Hamile kadınların çoğu için güvenli egzersizler arasında yürüyüş, yüzme ve sabit bisiklet bulunmaktadır. Doktorunuz veya fizyoterapist, bel ve karnınızı güçlendirmek için egzersiz önerebilir.

Sıcak ve Soğuk 

Sırtınıza sıcak ve soğuk uygulamak da sırt ağrınızın geçmesine yardımcı olabilir. Doktorunuza danışarak, ağrılı yere, günde birkaç kez 20 dakika kadar, soğuk kompresler (örneğin bir havluya sarılmış donmuş sebze poşeti gibi) koyarak başlayın. İki veya üç gün sonra, sıcak havluya geçin. Ağrılı bölgeye sıcak bir havlu veya elektrikli battaniye veya sıcak su şişesi veya torbası yerleştirin. Hamilelik sırasında karnınıza ısı uygulamamaya dikkat edin.

Duruşunuzu geliştirin

Kambur durmak, omurganızı zorlar. Çalışırken, otururken veya uyurken uygun duruşu bulmak omurganızı rahat ettirecektir. Örneğin, dizler arasında bir yastıkla sağ yanınıza dönerek yatmanız sırtınızı gerginleştirir. Bir masada otururken, destek için sırtınıza sarılmış bir havlu yerleştirin; ayaklarınızı bir kitap yığını veya taburenin üzerine koyun ve omuzlarınız arkaya gelecek şekilde dik oturun. Bir destek kayışı yani dik durma korsesi giymek de dik durmanıza yardımcı olacaktır.

Rehberlik

Sırt ağrıları stresten kaynaklanıyorsa, bir psikologdan danışmanlık alarak, sorunları konuşmak size iyi gelebilir ve yardımcı olabilir.

Akupunktur

Akupunktur, belirli yerlerde cildinize ince iğnelerin sokulduğu bir Çin tıbbı şeklidir. Araştırmalar, akupunkturun hamilelik sırasında bel ağrısının hafifletilmesinde etkili olabileceğini göstermiştir. Denemek isterseniz, doktorunuza başvurun.

Kayropraktik tedavi yöntemi

Bu yöntem doğru yapıldığında, omurganın kayropraktik manipülasyonu hamilelik sırasında güvenli bir şekilde yapılabilir ancak kayropraktik tedavi yöntemine başvurmadan önce doktorunuza danışın.bu yöntem; kırık, kanser veya romatizma dışındaki nedenlerden kaynaklı olan; bel, sırt ve boyun ağrılarında kullanılan ve yurtdışından gelen bir sağlık uygulamasıdır. Elle uygulama anlamına gelir.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber