2022-06-28 15:40:21 | Son Güncelleme : 2022-06-28 16:16:28

Hamster türleri - Boyları, renkleri ve ömürleri! Koku yapar mı?

Cricetidae ailesi grubunda yer alan Hamster türleri, evde beslenebilen hayvanların başında gelmektedir. Son yıllarda Türkiye'de de popülaritesini artıran Hamsterlar, bilhassa Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'daki evcil hayvanlar listesinde çokça tercih edilir. Bu kadar çok tercih edilmelerinin sebebi, bakım hizmetlerinin olabildiğince basit olmasıdır. Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne göre, "Cırtlak sıçan" ismi belirlenmiştir. Cinsleri ve adları birçok koşula bağlı olarak değişim gösterir. Geçtiğimiz yüzyılda evcilleştirilen bu sevimli kemirgenler, farelere düşünüldüğünden daha az benzer. Oldukça sevimli ve oyuncu olan hamsterlar, genellikle parkurlu ve aksesuarlı hamster kafeslerinde bakılır. Hem Türkiye'de hem de Avrupa'da en çok tercih edilen Hamster Cinsleri Gonzales, Suriye ve Cüce Rus Hamster türüdür.

Hamster türleri - Boyları, renkleri ve ömürleri! Koku yapar mı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Hamster türleri - Boyları, renkleri ve ömürleri! Koku yapar mı?

Tarihte Hamster türü ilk defa Suriye'de ortaya çıkmıştır. Fakat hali hazırda Avrupa'nın ve Balkan ülkelerinin büyük bir bölümünde oldukça yaygındır. 20. yüzyılda evcilleştirilmeye başlayan bu kemirgenler, doğal yaşam alanlarında kum tümsekleri ve çöl alanlarında nemin olmadığı yerlerde bulunmayı tercih ederler. Fakat Asya'da da izine rastlanan Hamsterların, oldukça karmaşık hatta labirent denilebilecek toprak altı yuvalarının olduğu keşfedilmiştir. Bu labirent yuvalarında genellikle Aralık, Ocak, Şubat gibi kış aylarında saklayabilecekleri hususi bölgeler barındırırlar. Çoğunlukla toprak mahsullerini besin olarak seçtikleri için ekimi yapılan tarım noktalarına zararlarının olduğu bilinir. Hamsterlar toprak üstünde kendisini kolayca muhafaza edebilecek hayvanlardan değildir. Bu sebeple yırtıcı kuşların her zaman hedefinde olan kemirgen türüdür. Aynı zamanda insanoğlunu da bazı ticari kaygılar hamsterları sık sık avlarlar.

Suriye hamsterı

Suriye hamsterları, afacan ve evcil yapıları sebebiyle dünya üzerindeki en popüler türlerinin başında gelmektedir. Bu kemirgenler oldukça oyuncudur ve küçük boyutları ile iğne deliğine bile girebilirler.

Suriye hamsterları, sahibine en arkadaş canlısı hamster türü olarak tanınır. Sadece çok fazla oyuncu ve afacan oldukları için genellikle tek başlarına bakımı yapılır. Yanına farklı bir tür hamster geldiğinde kavga etmeleri kaçınılmaz olabilir.

Winter White hamster

İsminden de belli olacağı gibi Winter White Hamster Türü (Kış Beyaz Cüce Hamster) soğuk ortamlarda ve karlı bölgelerde yaşamayı sever. Winter White Hamster türü, Sibirya hamsterı ismiyle de anılır.

Enteresan bir şekilde, yırtıcı kuşlardan korunmak ve ortama adapte olabimek adına tamamen beyaza dönerler. Tam da bu sebepten ötürü çok hızlı olmak ve sürekli olarak tetikte bulunmak zorundadır. Bu da onu beslenmesi en zor hamster türleri sınıfına sokar. Eğer bir Winter White Hamster sahibi olacaksanız kesinlikte hamster kafesinizde bir oyun parkuru ya da labirent bulunmalı!

Roborovski hamsterı

Cüce hamster ırklarının en minik olanı Roborovski Hamsterlarıdır. Bu sebeple tüm hamster cinsleri arasında sevimlileri olabilir. Ayrıca boyutlarından ötürü oldukça süratlidir. Küçük ve hızlı olma özelliklerinin yanı sıra Roborovski Hamsterları düşünüldüğünden çok daha fazla dayanıklı hayvanlardır. Küçük, hızlı ve dayanıklı olmaları bu özelliklerinin baz alınarak uygun bir kafeste beslenmesi gerektiğini ortaya koyar. Çünkü bu sevimli kemirgenler, buldukları her türlü delikten kolayca kaçabilir ve sizi peşinden saatlerce sürükleyebilirler.

Çin hamsterı

Çin Hamsterları, Asya'nın düz ovalarında ortaya çıkan kemirgenlerdir. Tiz seslei ve ilginç kuyruk yapıları sebebiyle dikkati çekerler ve farelerle benzeştirilirler. Hamster türleri içerisinde en asabi cins olan Çin Hamsterı, bu sebeple bakımı da en zor olan hayvanlardandır. Sakin durması ve bulunduğu ortamdan haz alabilmesi için sık aralıklarla bakım yapılmalıdır. Şayet aradıkları ilgiyi veya sevgiyi görmezlerse etrafındaki çoğu şeyi kemirmeye ve çiğnemeye başlayabilirler.

Eğer birden fazla Çin hamsterına sahipseniz ez cümle kesinlikle aynı kafese koymayın. Yalnız başlarına bile agresif tavırlar sergileyen Çin Hamsterları, bir rakibi asla yakınlarında görmek istemez.

Cüce Rus hamsterı

Cüce Rus Hamsterı, özellikleri bakımından en çok Roborovski Hamster cinslerine benzer. Chordata filumunun Phodopus alt familya grubuna ait olan Cüce Rus Hamsterları, elverişli ortam ve kaliteli bir bakım ile 24 ay hayatta kalabilirler. Fakat vahşi doğada en fazla 12 yaşayabildikleri bilinir. Bu sevimli kemirgenler, tüy kadar hafif deyiminin adeta karşılık bulmuş halidir. Yalnızca 30 gram ağırlığında olan Cüce Rus Hamsterları; Çin, Rusya, Moğolistan ve Kazakistan steplerinde yaşamayı tercih eder.

Hamster fare mi?

Halk arasında hamsterlar, fare olarak bilinir. Fakat işin aslı bu değildir. Hamster türü, Cricetidae familyasında bulunan kendine özgü bir cinstir. Türk Dil Kurumu (TDK) Sözlüğü'nde ise "Cırtlak Sıçan" adı verilmiştir. Bu konu ilk olarak İsrail'deki üniversitelerde inceleme hususu olmuştur. Geçtiğimiz yüzyılda evcilleştirilen hamsterlar, esasında minik çöl varlıklarıdır. Tozun içerisinde yaşamayı severler fakat buna rağmen aşırı temiz yaratıklardır.

Hamster koku yapar mı?

21. yüzyılda evcilleştirilmeye başlanan ve ağırlıklı olarak Avrupa'da yaygınlığı artan hamster türü, ilk olarak Suriye çöllerinde ortaya çıkmıştır. Bu sebeple Suriye Hamsterı ismiyle ayrı bir tür bile bulunur. Bu canlılar, her ne kadar fare ile benzetilse de esasında işin aslı böyle değildir. Hamsterlar kendileri has özellikleri bulunan apayrı bir türdür. Tam da bu neden kendisine ait kabiliyetleri bulunur. Bunların başında da koku salması bulunur. Çünkü Hamsterlar toprak altında yılanların, toprak üstünde de yırtıcı kuşların av listesinde yer alır. Dolayısıyla kendisini muhafaza etme içgüdüsü ile pis koku salabilir.

Hamster yıkanır mı?

Hamsterlar, doğaları gereği her ne kadar kumlu ve tozlu ortamlarda bulunsa da inanılmaz titiz canlılardır. Yine üst kısımdaki paragrafta söz ettiğimiz gibi hamsterlar av olmamak için salgıladıkları kokudan kurtulmak için sürekli olarak kendilerini temizlerler. Genellikle dillerinde bulunan antiseptik madde ile yalayarak bunu yaparlar. Onları sıkça kendilerini temizlerken bulursanız şaşırmayın. Dolayısıyla hamsterlara banyo yaptırmak tercih edilen bir yöntem değildir. Kendilerinin temizliğinin yeterli olduğu düşünülür. Çok hassas olan bu kemirgenler, yıkanma sonrasında bazı özelliklerini yitirebilir ve bu da grip olmasının önünü açabilir. Bu önemsiz gibi görünse de hamsterınızın hayatını kaybetmesine bile neden olabilir. Bu nedenlerden ötürü hamsterınızı kesinlikle yıkamamanız tavsiye edilir.