2022-01-14 15:49:27

Havana sendromu nedir? Gizemli hastalık Havana sendromu belirtileri nelerdir?

“Havana sendromu nedir?” sorusu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’da görevli olan 4 diplomatında tespit edilmesi üzerine en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. İlk olarak 2016 yılında Küba’da görülmüş olan ve gizemli hastalık da denilen bu sendromun gün geçtikçe ilerliyor olması büyük bir endişe durumu oluştururken, konu ile ilgili yoğun bir araştırma başlatıldı. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda “Havana sendromu nedir?”, “Gizemli hastalık Havana sendromu belirtileri nelerdir?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Havana sendromu nedir? Gizemli hastalık Havana sendromu belirtileri nelerdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İlk olarak 2016 yılında Küba’da görülmüş olan Havana sendromu (gizemli hastalık), son zamanlarda farklı ülkelerde görev alan ABD’li diplomat ve personellerde görülmeye başladı. ABD Ulusal Bilimler Akademisi, ABD’li diplomatlarda tespit edilmiş olan Havana sendromuna ilişkin açıklamalarda bulunarak sendromun nedenlerini ve belirtilerini aktardı. Çıkan haberler ve yapılan açıklamaların üzerine Havana sendromu, en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Peki Havana sendromu nedir? Gizemli hastalık Havana sendromunun belirtileri ve hastalığa neden olan faktörler nelerdir? İşte detaylar…

HAVANA SENDROMU NEDİR?

Küba’daki Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada Büyükelçiliği personellerinin yaşamış olduğu semptomlar ve bulgular üzerine tespit edilmiş olan Havana sendromu (gizemli hastalık), ilk olarak 2016 yılında Küba’da görüldü. Amerikalı ve Kanadalı diplomatik personellerin 2016 yılının sonlarına kadar çok sayıda sağlık sorunları yaşadığı tespit edilmişti. Bunun üzerine ABD, Küba’yı bu semptomlara neden olan belirsiz saldırıları kasten gerçekleştirmekle suçladı ve büyükelçiliğindeki personel sayısını minimum seviyesine indirdi.

2018 yılında ise Çin’deki ABD’li diplomatlar, Küba’daki sorunlara benzer sorunlar yaşadıklarını ve diğer ülkelerde faaliyet göstermekte olan ve bu ülkelerde dünyadaki Rus gizli operasyonlarına karşı koyma yolları konusunda müzakere eden gizli CIA ajanları da ifşa etti. JAMA dergisinde yayınlanan Küba’daki etkilenen diplomatlarla ilgili çalışmalar, diplomatların beyin hasarı yaşamış olduğunu fakat yaralanmaların neden olduğunun belirlenemediğine dair kanıtlar buldu. Jama dergisinde çalışmakta olan bir yazar, mikrodalga silahların bu olay için ana şüpheli olabileceğini ifade etti.

2020 yılının Aralık ayında ise ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nin uzman komitesi, Dışişleri Bakanlığı tarafından yaptırılmış olan bir çalışma ve rapor yayınlayarak yönlendirilmiş mikrodalga radyasyonunun, Küba ve Çin’deki Amerikalı diplomatlar arasındaki hastalıkların nedeni olabileceğini ifade etti.

GİZEMLİ HASTALIK HAVANA SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Amerikalı diplomatlarda ve personellere rastlanılmakta olan gizemli hastalık havana sendromunun en belirgin özelliği kulak ve şiddetli baş ağrısı. Yüksek düzeyde sesler duyma ve baş dönmesi de sendromun diğer belirtileri arasında yer alıyor. Bu sendromu yaşayanların hafıza sorunları yaşadığı ve görme problemlerine maruz kaldığı da bilinen semptomlardan bazıları…

Havana sendromuna yakalanan bireylerin yorgunluk hissettiği bildiriliyor. Bugüne kadar 200 kişide görülmüş olan hastalığın neden kaynaklandığı henüz belirlenemezken, bir tür silah olabileceği de kuvvetli ihtimaller arasında yer alıyor.

Etiketler