Tarih : 30.06.2020 - 18:36 Yorum : 0

İğne oyası yapılışı, İğne oyası nasıl yapılır

El emeği göz nur el örgülerimiz, geleneksel Türk kültüründe önemli bir yer teşkil etmektedir. Senelerden beridir süre gelen bu zarif örgülerin ilk sıralarında yer alan iğne oyaları nasıl yapılır, hiç merak ettiniz mi? Peki siz de yapmak isteyip ama nasıl yapılacağını bilmeyenlerden misiniz?

İğne oyası yapılışı, İğne oyası nasıl yapılır

El emeği göz nur el örgülerimiz, geleneksel Türk kültüründe önemli bir yer teşkil etmektedir. Senelerden beridir süre gelen bu zarif örgülerin ilk sıralarında yer alan iğne oyaları nasıl yapılır, hiç merak ettiniz mi? Peki siz de yapmak isteyip ama nasıl yapılacağını bilmeyenlerden misiniz? O halde kolay bir anlatım ile bir makale hazırlamak istedik. Rengarenk iplerle hazırlayabileceğiniz bu harika el işini, en sevdiklerinize hediye edebilir veya sizler de dilediğiniz zaman veya misafir yanlarında rahatlıkla kıyafetinizle uyumlu olacak şekilde kullanabilirsiniz.

İğne oyası ipleri genellikle biraz farklı ve parlak, naylonsudur. Herhangi bir tuhafiye veya hobi markete gittiğinizde iğne oyası ipi isterseniz size rengarenk sıralanmış ipleri gösterecektir. Bununla birlikte iğne oyası yapmak için sadece birkaç malzemeye daha ihtiyacınız olacaktır. Başka hiçbir şeye ihtiyacı olmayan iğne oyası için gerekli malzemeler, iğne, makas, çakmak ve örneğinize göre bazı başka materyaller.

Normalde iğne oyası yaparken yemeninin üzerinde, kenar bir iki kez kıvrılır, daha sonra da örnekteki gibi, oya yapılmaya başlanır.

Eğer bir u teli ile iğne oyası yapacaksanız o zaman telin tam ortasına ipin ucunu getirin ve iki parmağınızla her iki taraftan ipi tutun. O ucu, kaymadan, ipi u telinin etrafından döndürün. Bu döndürme işlemine, size yeterli gelecek dolgunluk kadar devam edin. Ortalama ise 20-25 tur çevirmeniz yeterli olacaktır. İpi sardıktan sonra, en alt kısımda kalan ipi ise iki defa dolayıp düğüm attıktan sonra kapatmış olacaksınız.

Altta kalan ipi, yine iki kez dolayın ve bu şekilde ikinci düğümü de tamamlayın. Diğer, üç ve dördüncü düğümleri de aynı yöntemle tamamlayın. Beşinci düğümü is attıktan sonra ipi iğneden çıkartın, beşinci düğümü atın ve geride sarkan ve fazlalık olan ipleri kesin. Eğer uçları çözülecek gibi ise o zaman bir az yanan çakmak yardımı ile bunların uçlarını kapatın. Kullandığınız ip naylonsu bir ip olduğundan çok çabuk yanacaktır. Bu nedenle çakmağın sadece ucundan ipe yaklaştırmanız yeterli olacaktır. Tamamen ipi, ateşin içine kesinlikle sokmayın. Yoksa bütün motifinize yakabilirsiniz.

En güzel En Yeni İğne Oyası Modelleri 2020 Yeni İğne Oyası Modelleri ve Yapılışı En güzel En Yeni İğne Oyası Modelleri 2020 Yeni İğne Oyası Modelleri ve Yapılışı En güzel iğne oyaları için galerimizi ziyaret edin.

Basit Yeni İğne Oyası Örnekleri 2019 2019 En Güzel Çeyizlik Basit İğne Oyaları Modelleri 2019 Basit yeni iğne oyası örnekleri Rengârenk ve şık basit iğne oyaları galerimizi sizler için hazırladık. en kolay ve pratik örnekleri bulabileceğiniz bu galeriden zevkinize uygun renk ve örneği seçerek siz de hemen kolayca yapabilirsiniz. Özellikle düz örtülere çok yakışan renkli oyalar hanımlar arasında oldukça ilgi görmektedir. 2019 En Güzel Çeyizlik Basit İğne Oyaları Modelleri

Namaz Baş Örtüsü İğne Oyası Namaz Bezi Tülbent Örnekleri Modelleri 2019 2019 İğne Oyası Namaz Örtüsü Modelleri Birbirinden güzel, zarif ve şık namaz örtüsü iğne oyaları galerimiz aşağıdadır. Bunlar birçok farklı model ismindedir. Bu modellerin bazıları daha küçük bazıları ise daha büyüktür. Seçeceğiniz örneği, namaz örtünüzün kullanım yerine göre tercih edebilirsiniz. İşte galerimizin renkli namaz örtüsü iğne oyaları… Namaz Baş Örtüsü İğne Oyası Namaz Bezi Tülbent Örnekleri Modelleri 2019 - 2019 İğne Oyası Namaz Örtüsü Modelleri

2019 İğne Oyası Havlu Kenarları 2019 İĞNE OYASI HAVLU KENARLARI İğne oyası hanımların en kıymetli ve vazgeçilmez el işleridir. 2019 İğne Oyası Havlu Kenarları Zarafeti ve şıklığı üzerinde bulunduran iğne oyaları 2019’da da hanımların favorisi olmaya hazırlanıyor. İğne oyalarının birbirinden güzel modellerini bu galeride topladık. Rengarenk, ışıltılı veya sade modelleriyle dopdolu galerimiz için aşağıya devam ediniz.

2018 İğne oyası havlu kenarları iğne oyası havlu kenarları modelleri 2018 İğne oyası havlu kenarları, Sevgili bayanlar bugün sizlerle her bayanın yakından ilgilendiği en keyifli konulardan biri olan iğne oyası havlu kenarları modelleri ile ilgili yazımızı paylaşacağız. İğne oyaları havlu kenarı, pike kenarı gibi birçok üründe kullandığımız bir örgü çeşididir. Biz bu yazımızda havlularımızın kenarlarını süsleyen havlularımızı daha da gösterişli hale getiren bakanları kendine hayran bırakacak birçok çeşit ve model havlu kenarı iğne oyalarından bahsedeceğiz. Şüphe yok ki çeyizlerin en kıymetli en göz alıcı vazgeçilmez parçalarıdır havlular. Hele birde kenarları iğne oyası ile süslenmiş o havlular yok mu?

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber