• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1100
 • up
  USD
  7.2983
 • up
  EURO
  8.6266
 • up
  GBP
  9.5924
 • up
  Altın
  461.37
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 17.06.2019 - 16:29 Yorum : 0

İltihaplı sivilceye ne iyi gelir | İltihaplı sivilce tedavi yöntemleri

Bazen zamansız çıkan sivilceler hepimizin en büyük derdi oluverir ve onu hızlıca geçirmenin yollarını ararız. Hemen ve evde olan veya hızlıca ulaşabileceğimiz malzemelerle sivilceleri nasıl geçirebiliriz sizler için bunu araştırdık. Özellikle iltihaplı sivilceler bildiğiniz gibi iyileşmesi uzun süren şeylerdir. Bu sebeple sizler için özellikle iltihaplı sivilce tedavisinde yapılabilecekler hakkında bir yazı hazırladık.

İltihaplı sivilceye ne iyi gelir | İltihaplı sivilce tedavi yöntemleri

Bazen zamansız çıkan sivilceler hepimizin en büyük derdi oluverir ve onu hızlıca geçirmenin yollarını ararız. Hemen ve evde olan veya hızlıca ulaşabileceğimiz malzemelerle sivilceleri nasıl geçirebiliriz sizler için bunu araştırdık. Özellikle iltihaplı sivilceler bildiğiniz gibi iyileşmesi uzun süren şeylerdir. Bu sebeple sizler için özellikle iltihaplı sivilce tedavisinde yapılabilecekler hakkında bir yazı hazırladık.

Sivilce, gözenekler tıkandığında ve cildin belli noktalarına bakteri bulaştığında ortaya çıkar. Sivilce çıkmasını önlemek amacıyla cildin yağ seviyesi dengelenmelidir, iltihaplanmayı azaltmalı ve bakterileri öldürmelidir. Bunun için evde yapılabilecek işler vardır.

İltihaplı sivilceye ne iyi gelir?

 1. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, doğal bir antibakteriyel ve antienflamatuardır, yani akneye neden olan bakterileri öldürebilir. Çay ağacı yağının antienflamatuar özellikleri, sivilcelerin şişmesini ve kızarıklığını da azaltmaya yardımcıdır.

Çay ağacı yağını; jel, krem veya saf yağ olarak temin edebilir ve cildinize uygulayabilirsiniz.

 1. Jojoba yağı

Jojoba yağı, jojoba çalı tohumlarından elde edilen doğal, balmumu bir maddedir. Jojoba yağındaki mumlu maddeler, hasar görmüş cildin onarılmasına yardımcı olur. Bu da sivilce lezyonları dahil olmak üzere ciltteki tüm yara izlerinin iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca bu yağdaki bazı bileşikler sayesinde cilt iltihaplarının azaldığı görülmüştür. Oluşmakta olan beyaz irin uçlu sivilcelere de uygulandığında iltihabı azalttığı ve kızarıklığı giderdiği görülmüştür.

Jojoba yağını; jel, krem ve kil maskesi olarak temin ederek doğrudan sivilceye uygulayın veya jojoba yağını bir pamuğa alarak sivilcenin üzerine de uygulayabilirsiniz.

 1. Aloe vera

Aloe vera doğal bir antibakteriyel ve anti-enflamatuardır, yani sivilce görünümünü azaltabilir ve akne oluşumlarını önleyebilir. Aloe vera içerdiği, bol miktardaki su sayesinde mükemmel bir nemlendiricidir, bu nedenle kuru ciltli kişiler için daha uygundur.

Sivilcenizi temizlemeyin ve ardından en az yüzde 10 aloe vera içeriği olan ince krem ​​veya jel tabakası şeklinde sivilcenize uygulamayın.

 1. Bal

Bal, tıkanmış gözeneklere sebep olan kalıntıları temizleyebilecek birçok antioksidan etkiye sahiptir. Ayrıca anti bakteriyel özelliği de bulunduğundan sivilce yaralarını iyileştirmede etkilidir.

Temiz bir cilde, pamuk veya parmağınızla bir parça bal sürüp bekleyin. Ayrıca yüz maskenize de ekleyebilirsiniz.

 1. Sarımsak

Sarımsak, doğal antibakteriyel ve antienflamatuar etkileri olan organosülfür bileşikleri içerir. Organosülfür bileşikleri ayrıca vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle enfeksiyonla mücadelede oldukça başarılıdır.

Sarımsağı ciltteki herhangi bir sivilceye uygulamak yerine yiyerek cildi güçlendirin. Cilde direk uygulanan sarımsak cilt tahrişlerine neden olabilir.

 1. Yeşil çay

Yeşil çay, yüksek konsantrasyonlarda kateşinler adı verilen polifenol antioksidanları içerir. Aknesi olan çoğu insanda gözeneklerinde çok fazla sebum veya doğal vücut yağı vardır ve bunlar yeterli antioksidan içermemekten kaynaklıdır. Antioksidanlar, vücudun sağlıklı hücrelere zarar verebilecek kimyasalları ve atık ürünleri parçalamasını sağlar. Yeşil çay, açık sivilce yaralarında biriken kalıntı ve atıkların bir kısmının giderilmesine yardımcı olabilir.

Yeşil çayı içerek kullanmaya başlayın. Bu cildinize yardımcı olacaktır. Yeşil çayını ekstresini edinip kullananlarda 8 haftada siyah nokta ve iltihaplı sivilcelerde %70-80 oranında azalma olduğu görüldü.

 1. Ekinezya

Ekinezya, akneye virüsü dahil olmak üzere birçok virüs ve bakterileri yok etmeye yardımcı olan bileşikler içerir. Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir ve iltihabı azaltır. Soğuk algınlığı ve ateşlenmeler de dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşmak veya önlemek için kullanılmaktadır.

Ekinezya içeren kremler veya vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

 1. Biberiye

Biberiye ektresi, antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip kimyasallar ve bileşikler içerir. Bu yüzden sivilce ve akneye sebep olan bakterilerden kaynaklı enflamasyonu azaltabilmektedir.

 1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, iltihap önleyici antibakteriyel bileşikleri içerir. Bu özellikleri sayesinde, hindistancevizi yağının, sivilce yapan bakterileri tahrip edebileceği ve sivilcelerin kızarıklığını ve şişmesini azaltabileceği saptanmıştır. Hindistan cevizi yağı da açık sivilce yaralarında iyileşmeyi hızlandırabilir.

Doğal ve saf hindistan cevizi yağı ile sivilceye direk tema esin.

Sivilcesiz bir yaşam için yaşam tarzınızda değişiklikler yapın

 • Sivilceye asla dokunmayın.
 • Sivilcelerinizi patlatmayın.
 • Ellerinizi hiçbir zaman yüzünüze sürmeyin.
 • Cildinize uygun bir cilt temizleyici edinin ve düzenli olarak kullanın.
 • Yağsız ve ‘komedojenik olmayan’ (non-comedogenic) olarak adlandırılan kozmetik ürünler kullanın.
 • Günde mutlaka en az 8 bardak su tüketin.
 • Yeterince uyuyun.
 • Düzenli ve dengeli beslenin.
 • Kendinize sağlıklı ve dengeli bir diyet programı oluşturun ve bunu hayatınızın bir parçası haline getirin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Alkol ve kafein tüketimini bırakın.
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber