2022-07-24 13:57:00 | Son Güncelleme : 2022-07-24 14:42:37

İNSTAGRAM HESAP SİLME, kapatma ve dondurma linki - Geçici, kalıcı instagram silme işlemi nasıl yapılır?

Instagram hesap silme, dondurma ve kapatma hususunda sosyal medya platformu sayısız talep alıyor. Bu sebeple instagram yaşanan sıkıntıyı basite indirgemek adına bir takım analitik yollar ön plana çıkarıyor. Twitter, Facebook ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarında da olduğu gibi instagram'da da kullanıcıların hesaplarını bütünüyle sileceği ya da istediği süre kadar yok edebileceği opsiyonlar yer alıyor. Bunun için instagramın yönergesindeki hesabımı sil seçeneğinden hareket etmelisiniz. Telefondan ya da tabletten instagram hesap silme işlemleri kalıcı ya da geçici olarak gerçekleştirmek mümkün. Hesap silme işlemine kolay ve hızlı bir biçimde ulaşmak için yazımızın alt tarafında bulunan instagram hesap silme linkine tıklayabilirsiniz. 

İNSTAGRAM HESAP SİLME, kapatma ve dondurma linki - Geçici, kalıcı instagram silme işlemi nasıl yapılır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
İNSTAGRAM HESAP SİLME, kapatma ve dondurma linki - Geçici, kalıcı instagram silme işlemi nasıl yapılır?

Zuckerberg'in satın almasıyla inovatif gelişmeler yaşanan instagram son yılların en popüler sosyal medya uygulaması haline geldi. Özellikle 2015'li yıllardan sonra kullanımı iyice artan instagram 1 milyarı aşkın kullanıcıya erişmeyi başardı. Türkiye'de de en popüler uygulama konumunda bulunan instagramı, 40 milyona yakın kişinin kullandığı bildiriliyor. Hal böyle olunca, gelenler kadar gidenler de oluyor. Böyle durumlarda instagram hesap silme işlemlerine kolayca ulaşmak adına instagram hesap silme linki kullanııyor. Bu link üzerinden telefondan veya istediğiniz herhangi bir aygıt üzerinden basit bir şekilde instagram geçici veya kalıcı kapatma, dondurma ya da silme işlemlerini halledebilirsiniz. 

OKUYUCULARIMIZA UYARI

  • "Geçici Olarak Kapatma" veya "Hesap Dondurma" instagram kapatma olarak değerlendirilir. Arzu ettiğiniz zaman daha önce pasif hale aldığınız hesabınızı yeniden aktif edebilirsiniz. 
  • “Kalıcı Hesap Silme” instagram silme ile eş değerdir. Hesabınızı sildikten sonra 30 gün içerisinde hesabınızı yeniden aktif etmezseniz "Kalıcı instagram hesabı silme" işlemi gerçekleşir.

İNSTAGRAM HESABI GEÇİCİ KAPATMA

İnstagram hesabının geçici olarak kapatma işleminin hesap dondurma işlemi olduğunu söylemiştik. Bu işlemi 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için instagram.com linkine tıklayarak direkt olarak gitmek istediğiniz sayfaya gidebilirsiniz. 

  1. Instagram hesabınıza evvelden giriş yaptıysanız "Hesabını Geçici Olarak Kapat" penceresi ile karşılaşacaksınız. Şayet instagram hesabınıza giriş yapmadıysanız öncelikle kullanıcı adı ve şifre kullanarak giriş yapın.
  2. Önünüze gelen ekranda, "Hesabını neden kapatıyorsun" sualine cevap vermek adına opsiyonlardan herhangi birini tercih edin. Sebebini söylemek istemiyorsanız, "Başka bir şey" şıkkını işaretleyin. 
  3. Tüm bu işlemlerin ardından son adımda sadece instagram şifrenizi girin ve "Hesabı geçici olarak kapat" seçeneğini tıklayın.

 

İnstagram hesabınızı geçici olarak kapattıktan sonra yeniden etkinleştirmek istediğinizde tüm paylaşımlarınızın etkileşimleri bir süreliğine kaybolabilir. Zamanla geri gelecektir. Fakat instagram hesap dondurma işlemi yaptığınızda tüm fotoğraflar, videolar, kaydetmeler, reelslar ve yorumlarınızın kaybolacağını unutmayın.

İNSTAGRAM HESABI KALICI KAPATMA

Instagram hesabı kalıcı kapatma da tıpkı geçici kapatma gibi üç adımda yapılabilir. Hatta bazı adımlarının daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Kalıcı hesap kapatma işlemi için instagram.com linkine tıklayarak istediğiniz pencereye ulaşabilirsiniz. 

  1. Giriş yaptıktan sonra instagram sağ alt kısımda karşınıza çıkan "Hesabını Sil" seçeneğini seçin. 
  2. Karşınıza çıkan sayfada instagram size, "Hesabını neden silmek istiyorsun" sorusunu soracaktır. Bu soruya çıkan seçeneklerden birisi işaretleyebilirsiniz. Fakat daha fazla uğraşmamak adına "Başka bir şey" seçimini yaparak ilerleyebilirsiniz. 
  3. Son işlem olarak şifre kısmına şifrenizi doğru bir şekilde girin ve "Sil" opsiyonunu seçin. 

 

İşbu işlemi gerçekleştirdikten sonra yukarıdaki kısımlarda da bahsettiğimiz gibi instagram platformu size maksimum 30 gün (1 ay) boyunca müddet tanıyacaktır. Şayet 30 günlük süre içerisinde hesabınızı tekrardan aktif etmezseniz; platform içerisindeki tüm bilgileriniz silinecektir. Bu bilgiler içerisinde profil ve hesap bilgileri olacağı gibi fotoğraflarınız ve tüm etkileşimleriniz de silinecektir. 

TELEFONDAN İNSTAGRAM HESAP SİLME YAPILIR MI?

Maalesef, telefondan veya benzeri aygıtlar üzerinden instagram hesabı silinmez. Hali hazırda instagra hesabı yalnızca bilgisayar üzerinden silinebilir. Fakat kapattığınız instagram hesabınızı istediğiniz telefondan veya herhangi bir aygıt üzerinden tekrardan aktifleştirebilirsiniz. 

İNSTAGRAM UYGULAMASI ARACILIĞIYLA HESAP SİLİNİR Mİ? 

Instagram uygulaması vasıtasıyla hesap silme pencerine gittiğiniz de otomatik olarak help.instagram.com adresine yönlendirilirsiniz. Aplikasyon içerisinden bu kısma ulaşmak istediğinizde;

Ayarlar > Yardım > Yardım Merkezi butonlarını seçtikten sonra search boşluğuna "Instagram hesabımı nasıl silerim?" sorusunu sorarak Instagram'ın alakalı kısmına gidebilirsiniz.

ACİL INSTAGRAM HESABI NASIL SİLİNİR?

Bazı durumlarda instagram hesabı ivedi bir şekilde silinmek ister. Kullanıcılar bu durumda farklı bir yöntem olup olmadığını sorar. Fakat işin aslı, farklı bir metot olmadığıdır. Instagram hesap silme işlemi standart yollarla yapılır ve tek bir yöntem bulunur. Bu sebeple ister acil olsun ister normal, yukarıda belirttiğimiz şekilde ilerleyebilirsiniz. 

KALICI OLARAK SİLİNEN İNSTAGRAM HESABI TEKRAR AÇILIR MI?

Kalıcı olarak silinen instagram hesabı 30 gün içerisinde aktif edilmezse o hesabı tekrardan açmayı unutun. Instagram kalıcı kapatma yöntemiyle işleme tabi tutulmuş ve 30 gün boyunca da hiçbir aktiflik göstermemiş herhangi bir hesabı hiçbir şekilde geri getirmez. Fakat instagram hesap dondurma işlemi konusunda aynısı geçerli değildir. 

ŞİFREMİ UNUTTUM İNSTAGRAM HESABIMI KAPATABİLİR MİYİM?

Bu şekilde instagram hesabı kapatmanın ihtimali yok. Instagram hesap silme işlemi için şifre kullanıcı adı ve şifre infosuna gereklilik bulunmaktadır. Şayet instagram şifremi unuttum, hesabımı nasıl kapatabilirim sorusunun cevabını bulmak isterseniz ilk olarak instagram şifremi unuttum sayfasından bu sorunu çözmelisiniz. 

KAPATILAN İNSTAGRAM HESABI FARKLI BİR İSİMLE YENİDEN AÇILIR MI? 

Farklı bir kullanıcı adı ile kapatılan instagram hesabı tekrardan açılamaz. Hesap silme işlemi akabinde aynı kullanıcı ismi ile kişinin kendisi veya kendisinden başkası yeni hesap oluşturamaz. Farklı bir instagram hesabına da silinen kullanıcı ismini belirleyemez. 

İNSTAGRAM HESABI KAÇ GÜN ARAYLA KAPATILABİLİR?

Instagram hesabınızı dondurduktan sonra yeniden aktifleştirmek isterseniz bu işlemin aynısını yapabilmek adına 7 gün yani 1 hafta beklemeniz şarttır. 1 hafta içerisinde sadece 1 kez instagram hesabınızı dondurabilirsiniz. Bu da 30 günlük skala içerisinde 4 kez instagram hesabınızı kapatabileceğiniz anlamına gelir. 

INSTAGRAM ŞİFRE KIRMA YASAL MI?

Hayır, instagram şifre kırma yasal değildir. Instagram hesabı KVKK kapsamında olduğu için kişinin özel bilgilerinin çalınması şeklinde yorumlanabilir. Bu sebeple instagram şifre kırma işlemi hukuki olarak suçtur. Fakat instagram hesap çalma işlemi özellikle Türkiye'de sıkça uygulanan bir işlemdir. Bu işlemin suç olduğu bilindiği halde neredeyse sektör haline gelmiştir. Instagram şifre kırma ve hesap çalma genellikle bazı web siteleri ve uygulamalar üzerinden yapılır.

INSTAGRAM'DA ENGELLENDİĞİMİ NASIL ANLARIM?

Instagram üzerinde sizi engellediğinden şüphe ettiğiniz kişiyi ilk olarak "ara" kısmında arayın. Bu kısımda aradığınız kişinin ismini bulamıyorsanız engellenmiş olabilirsiniz. Ancak bu yöntem kesin bir metot değildir. Çünkü kişi instagram hesabını dondurduğunda ya da kapattığında da hesabı ara kısmında çıkmaz. Farklı bir hesaptan aramak bu duruma netlik kazandıracaktır. Eğer önceden mesajlaştığınız birisi sizi engellediyse mesaj kısmında instagram profili kullanılmıyor yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Öte taraftan story yani hikayeye gelen yakın arkadaşlar özelliği ile istediğiniz kişinin hikayelerini göremeyebilirsiniz. Böyle bir durumda da engellediğinizi düşünmenize gerek yok. Çünkü size hikayelerini göstermek istemeyen kişinin profiline ulaşabilirsiniz.