Tgrt Haber

İnstagram şifre kırma yöntemleri 2022: İnstagram şifresi nasıl kırılır? Suç mu, yasal mı?

11 Ağustos 2022 08:29 - Güncelleme : 25 Aralık 2022 11:56
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: TGRT Haber

İnstagtam şifre kırma kırma yöntemleri 2023 senesinde çeşitli nedenlerden ötürü uygulansa da en fazla kullanım alanı kullanıcının kendi instagram hesabı şifresini unutmasından kaynaklanır. Fakat bazı özel durumlarda farklı kişilerin instagram hesabını çalma ya da şifresini kırma gibi durumlarda meydana gelir. Her şeyden önce şunu söylemeliyiz ki bu yaptığınız ya da yapacağınız işlem bir suçtur. Dolayısıyla yaptığınız her işlem, uyguladığınız her adım yasal pencereden değerlendirilir. Ezcümle farklı bir kullanıcının instagram hesabını ele geçirme gibi bir düşünceniz varsa bu söylediklerimizi aklınıza getirmenizi tavsiye ederiz. Kendi unuttuğu şifresini kurtarmak isteyenler için ise web siteleri veya çeşitli uygulamalar aracılığıyla yararlanabilecekleri instagram şifre kırma yöntemleri listesinden birkaçını derledik. İşte tüm ayrıntılar instagram şifre kırma işlemi nasıl yapılır haberimizde! 

instagram şifre kırma nasıl yapılır?
Instagram, Instagram Şifremi Unuttum
instagram şifre kırma nasıl yapılır?

Bu zamana kadar instagram hesap çalma veya şifre kırma ile ilgili çok sayıda makale okuduğunuzu, video izlediğinizi biliyoruz. Haksız da sayılmazsanız. Fakat bunlar neredeyse tamamı yalan üzerinde kurulu. Be nedenle instagram şifre kırma işlemini gerçekleştirirken daha özenli olmanız şarttır. Aynı zamanda instagram hesap şifresi kırma işlemi için faydalanmanız gereken tek platform yine instagramdır. İşte instagram şifre yöntemleriyle ilgili tüm merak ettikleriniz...

İNSTAGRAM ŞİFRE KIRMA KIRMA YÖNTEMLERİ 2023

Şimdiye dek en sıklıkla uygulanan ve en iyi yöntemlerden olan instagram'a şikayet etmek hızlı ve ihtimali yüksek bir şekilde nihayet vermektedir. Esasında platforma yapılan şikayet işlemi, instagram hesabı kapattırma adına kullanılan yaygın bir metottur. Fakat işin aslında farklı detaylar saklı:

  • İnstagram şifre kırma işlemi için uygulanması gereken adımlara birlikte bakalım;
  • instagram platformunda taklit hesabı şikayet edin sayfasına girin
  • Temsil ettiğim biri gibi davranan bir hesap oluşturdu seçeneğini tıklayın
  • Sonrasında hesabını çalmak istediğiniz kişinin ismine benzer bir gmail oluşturun. Ardındangmaili instagram sayfasındaki forum kısmına yapıştırın.
  • Daha sonra kimlik fotoğrafınızı yükleyin. Beklemeye geçin.

 

Bütün bu adımlar gerçekleştirdikten sonra tamamen platformun vereceği kararı beklemeye koyulursunuz. Ya instagram size ve sizin yaptığınız şikayete güvenerek instagram şifre sıfırlama bağlantısı iletecek. Ya da instagram sahte bir işlem yapıldığını fark ederek herhangi bir işlemde bulunmayacak. Her halükarda kaybeden siz olmayacaksınız.

Yaptığınız bu işlemlerden birkaç gün sonra instagram size geri dönüş yapacaktır. Fakat mail kutunuza bakarken bu mailin facebook başlığı şeklinde geldiğini de görebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmenizde fayda var. Bu aşamada instagram sizden yüzünüzün ve kimliğinizin birlikte olduğu bir fotoğraf talep eder. İstenilen bu talebi daha önce facebooktan gelen bu maile geri dönüş yaparak iletebilirsiniz.

Şayet bütün bu adımlar instagram tarafında sorunsuz bir şekilde ilerlediyse, tekrardan bir mal göndererek şifre sıfırlama bağlantısını size gönderecektir. Bu noktada siz de iletilen instagram şifre sıfırlama bağlantısına girerek hesabının kapanmasını istediğiniz kişiyi zor durumda bırakabilir ya da parola değişikliği yaparak gerçek hesap sahibi kullanıcının ilgili hesaba girmesini önleyebilirsiniz.

İNSTAGRAM HESAP ÇALMA SUÇ MU?

Evet. Siber suçlar kapsamında olan instagram hesap çalma işlemi, kişinin gizlilik hakkının ihlal edilmesi sebebiyle maddi ve hapis cezasına kadar gider. Eğer instagram hesabınızın başka birisi tarafından ele geçirildiğini düşünüyorsanız hemen savcılığa başvurmanız gerekmektedir. Fakat bu konuda facebook'un kendine ait katı kuralları olduğunu da hatırlatmak zorundayız. Eğer facebook tarafından hesabınızın çalındığına dair bir kanıt alamazsanız güç bir durumda kalmanız an meselesi. 

İNSTAGRAM'DAN GELDİĞİ DÜŞÜNÜLEN MESAJLARA DİKKAT!

Son günlerde en popüler instagram hesap çalma ve dolandırıcılık yöntemlerinin başında "Telif hakkı" geliyor. DM kutunuzu kontrol ederken durduk yere instagram tarafından "Telif Hakkı" uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu mesaj instagramın taklidi hesaplar tarafından atılır ve kullanıcı da bir anlık dalgınlıkla mesajda gönderilen bağlantıya tıklayabilir. Böyle bir durumda instagram hesabınız büyük bir ihtimalle çalınmış olur. Bu sebeple siz siz olun instagram telif hakkı dolandırıcılığına inanmayın!

INSTAGRAM ŞİFRESİ NE OLABİLİR?

İnstagram'da zor ve sağlam şifre yaratmanın yöntemleri arasında özel karakterleri kullanmak vardır. Instagram şifresi minimum 8 karakterden oluşur ve harf, rakamın yanı sıra @, !, #, %, +, -, *, %” gibi özel ifadeler kullanılabilir. İşte bu özel karakterler instagram şifrenizi daha güçlü hale getirebilir. Ayrıca büyük ve küçük harflerin de birlikte kullanılması parolanın sağlamlaşmasını sağlar.

Öngörülmesi ve deneme yanılma yöntemi ile çözülmesi çok zor olan şifreler güçlü şifre olarak isimlendirilir. Tasarlanan bir şifrenin kırılmasının zor olabilmesi adına en azından küçük, büyük harf ve rakam gibi 3 farklı tipte kararterden oluşturulmalıdır. Bunun yanı sıra özel karakter içeren şifreler kullanmanız parolanın zorluk seviyesini yükseltecektir.

INSTAGRAM'DA ÇEVRİMDIŞI NASIL OLUNUR?

Hemen cevap verelim. Instagram'da çevrimdışı görünmek için profilinize gidin, üç nokta simgesine ve ardından Ayarlar>Hesap>Etkinlik Durumunu Göster'e dokunun. Ardından "Etkinlik Durumunu Göster" geçişini kapatın. Bu, başkalarının en son ne zaman aktif olduğunuzu görmesini engeller.

 

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Umut 5 Aralık 2023 20:29

Instagram şifre kirilmiyo

Ahmet 3 Aralık 2023 22:04

Cal

xww_.selim_3430 Kasım 2023 03:33

Şifre mi unutum

Ahmet29 Kasım 2023 20:48

Hesap çalmayı öğrenmek istiyorum

Betultetik2227 Kasım 2023 15:50

Hesabımı istiyorum

Sona Git