2022-05-16 09:00:00 | Son Güncelleme : 2022-05-16 09:05:15

Kanlı Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşti? Yılın ilk Ay Tutulması Türkiye'den görüldü mü? İşte etkisi 6 ay sürecek kanlı Ay Tutulması

2022 yılının ilk ay tutulması olarak gerçekleşecek Kanlı Ay tutulması bu sabah gerçekleşti. İlgilenenlerin heyecanla görsel şölene tanıklık etmek için beklediği Kanlı Ay tutulmasının ne zaman gerçekleştiği ise merak ediliyor. Peki Kanlı Ay tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Kanlı Ay tutulması Türkiye'den görülecek mi?

Kanlı Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşti? Yılın ilk Ay Tutulması Türkiye'den görüldü mü? İşte etkisi 6 ay sürecek kanlı Ay Tutulması
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Özellikle astrologlar ve fotoğrafçıların yakından takip ettiği Ay Tutulması ile ilgili tüm detaylar yakından takip ediliyor. Yılın ilk Ay Tutulması olarak gerçekleşecek doğa olayı için ilgililer "Kanlı Ay Tutulması ne zaman, saat kaçta gerçekleşecek? Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den görülecek mi?" sorularının cevabını merak ediyor. İşte etkisi 6 ay sürecek olan Kanlı Ay Tutulmasının detayları…

KANLI AY TUTULMASININ ETKİSİ 6 AY SÜRECEK

'Kanlı Ay' ya da 'Süper Çiçek Kanlı Ay' olarak da adlandırılan Ay Tutulması bu yıl ilk kez gerçekleşecek. Astrologlar, Kanlı Ay Tutulmasının etkileri ortalama 6 ay süreceğine değiniyor. Güneş, Dünya ve Ay'ın buluşacağı bu tutulma, çıplak gözle izlenebilecek.

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA GERÇEKLEŞECEK?

Heyecanla beklenen 2022 yılının ilk ay tutulması 16 Mayıs tarihinde Türkiye saati ile 07:13’te gerçekleşti. "Kanlı Ay Tutulması" olarak da bilinen tutulma burçları da büyük oranda etkileyecek. 

Akrep burcunda gerçekleşecek olan bu tutulmanın etkisi 6 ay sürecek. 6 ay boyunca hayatımızda birçok şeyin bitişine tanık olabiliriz. Sabit burçları daha fazla etkileyecek olan bu tutulma, bakış açımızı değiştirmemize olanak sağlayacak.

Farklı olayları hayatımıza getirecek sert bir tutulma bizi beklerken, 15-16 Mayıs tarihleri herkes için zor geçebilir.

KANLI AY TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Kanlı Ay tutulması Türkiye'den izlenmeyecek. Bu tutulmanın, Asya, Avustralya ve Pasifik Okyanusu kıtalarından gözlenebileceği bildirildi.

AY TUTULMASI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Ay tutulmaları Dünya’nın Güneş ile Ay arasına girmesi ile oluşur. Dünya burada Güneş ışınlarına perde görevi görür. Gerçekle sanalın izdüşümünü anlatan Ay Tutulması da gölge ile yansımadır.

Ay, Dünya'nın gölgesine girerek, Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybeder ve bu olayın sonucunda da Ay Tutulması meydana gelir.  

Bu şartlar sağlandığında Dünya'nın gölgesi Ay yüzerine düşer. Bu 42 milyar kilometreye uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 kilometre daha geniştir. Ay, saatte 3456 kilometre hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Ay tutulması, yeryüzünden Ay'ın ufuk çizgisinin üzerine olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilmektedir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferinde kırıldığından dolayı, Ay tutulmasında, Ay tamamen kaybolmaz ve Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Dünya'nın gölgesine giren Ay, ilk etapta karanlık görünümdeyken tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ve turuncu arasında bir renge bürünüyor.

Ayın bu renge bürünmesinin sebebiyse gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayrılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor. En kırılgan renk mavi gündüzleri gökyüzüne rengini verirken, en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor.

Cambridge Üniversitesi Astronomi Profesörü Andrew Fabian bu tutulmanın "Kanlı Ay" olarak tabir edilmesini, "Kanlı Ay deniyor çünkü güneşten gelen ışınlar Ay'a giderken Dünya'nın atmosferinden geçiyor ve atmosfer bu ışınları kırmızıya çeviriyor. Gün batımı sırasında gökyüzünün kızıla dönmesiyle aynı sebepten." şeklinde açıkladı.

NASA'dan Gezegensel Jeolist Noah Petro ise 'Kanlı Ay' için; "Ay yüzeyine gün doğumlarını ve gün batımlarını yansıtmak gibi" ifadelerini kullandı.

NASA bilim adamlarına göre tutulma sırasında Ay üzerinden Dünya'yı gözlemleyen bir kişi, bu nedenle dünyayı kaplayan turuncu-kırmızı bir renk hüzmesi görüyor.

Etiketler