Tgrt Haber

Kararan gümüş yüzük, kolye nasıl parlatılır? Evdeki malzemeler ile gümüşlerinizi parlatın…

12 Ekim 2023 16:22 - Güncelleme : 12 Ekim 2023 16:22
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Gümüş takılarak severek kullanılan aksesuarlardan biridir. Ancak bu takılar zaman geçtikçe ilk halini kaybetmeye başlar. Işıl ışıl bakmaya bile kıyamadığınız bu takılar dış etkenler ya da vücut ısısına bağlı olarak bir süre sonra güzelliklerini kaybedip, kararmaya başlar. Göze zor görünse de gümüş parlatma zannedildiği gibi zor bir işlem değildir. Hatta kimileri bu işi yaparken çok da eğlenir. Peki “Kararan gümüş takılar evde nasıl beyazlatılabilir mi? Kararmış gümüş yüzük, kolye nasıl beyazlatılır?” İşte detaylar!

Kararan gümüş yüzük, kolye nasıl parlatılır? Evdeki malzemeler ile gümüşlerinizi parlatın…
Gümüş, Gümüş Takı, Gümüş Eşyalar Nasıl Beyazlatılır, Kararan Gümüş Takı

Gümüş eşyalar hem kibar hem de zarif oluşu ile pek çok evin sevilen eşyaları arasındadır. Aynı şekilde gümüş takılarda. Gümüş yüzük, kolye, bileklik pek çok kadının ya da erkeğin vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Ancak gümüş eşyalar ya da takılar zamanla kararır ve eski halinden eser kalmaz. Peki “Kararan gümüş eşyalar, takılar nasıl beyazlatılır, evde beyazlatma teknikleri nelerdir?” İşte detaylar!

KARARAN GÜMÜŞ EŞYALAR EVDE NASIL PARLATILIR?

Kararan gümüş takılar için bazit birkaç yol vardır. İşte o yollardan bazıları;

Diş Macunu

İlk yollardan biri diş macunu ile temizlemek; Temizlemek ve yenilemek istenilen gümüş ürünü hazırlayın. Diş macunu ve bir bez de bu işlem sırasında yanınızda olsun. Daha sonra çukur bir kasenin içine su koyun. Parlatmak istediğiniz ürünün tümüne diş macunu sürün. Kararan tüm bölgelere diş macunu gelmesini sağlayın. Diş macunu ürünün üzerinde kalacak şekilde, bir su dolu kabın içine eşyanızı koyun. Yaklaşık olarak da 30 dakika boyunca suyun içinde kalan gümüş eşyanızı sudan çıkarın ve ılık sudan geçiriniz. Ilık sudan geçen eşya, nemli bir bez ile silindikten sonra yeni alınmış hissiyatı verecektir.

Tuz ve Limon

Tuz ve limon suyunun renk açma etkisi vardır. Bunu gümüş ürünlerinizi parlatmak içinde kullanabilirsiniz. Önce derin bir kase içine bir tatlı kaşığı kadar tuz ve bir fincan limon suyu koyun. Son ekleyeceğiniz malzeme su olacak. Suyu da bu kabın içine koyun. Parlamasını istediğiniz gümüş ürünü bu kabın içinde 30 dakika boyunca bekletin. Eğer boyutu büyük gümüş ürünler için kullanacaksanız, bu suyu bez ile alıp dekorları nazikçe silebilirsiniz. Bekleme süresi dolduğu zaman eşyayı sudan geçirin ve kurumasını sağlayın.

Karbonat ve Sirkeli Su

Gümüş nasıl parlatılır sirke ile yapabilir miyim diyorsanız; evet sirkeli su ile bu işi kolayca halledebilirsiniz. Sirke ve karbonat ile hazırlayacağınız deterjan, tam da gümüş nasıl parlatılır karbonat etkili midir sorunuzun yanıtı olacak. Bir tabak içine 2 ya da 3 kaşık sirke dökün ve sirkenin üzerine bir paket karbonat ekleyin. Oluşan karışımın içinde gümüş ürünü bekletin. 30 dakika içinde gümüş eşya parlamaya başlar ve son olarak da sudan geçirin ve kurumasını sağlayın.

Amonyak

Bir başka yol ise Amonyaktır. Amonyak renk açan ve temizleyen bir madde olduğu bilinmektedir. Bu madde ile gümüşlerin de rengini açabilirsiniz. Hangi ürünü parlatmak istiyorsanız, o eşyanın sığacağı bir kap bulun. Seçilen kabın içine 1 yemek kaşığı kadar amonyak koyun ve eşyayı kabın içine atın. Gümüş malzemenin üzerini geçecek kadar da ılık su ekleyerek temizlik işlemine başlayın. Yarım saat geçtikten sonra, gümüş eşyanızı sudan geçirerek nemli bez ile kurulayınız. Eşyalarınızın renk değişimini hemen göreceksiniz.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.