2022-01-06 17:37:45

Kazakistan nerede? Kazakistan nüfusu kaç, dini inancı ve para birimi ne?

“Kazakistan nerede?” sorusu, son günlerde meydana gelen ve dünya gündemine oturan Kazakistan olaylarının ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmesine sebep olan ve dünya gündeminde en çok konuşulan konular arasına giren Kazakistan gösterileri, vatandaşlar tarafından merak edilmeye başladı ve Kazakistan ile ilgili araştırmalara neden oldu. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, “Kazakistan nerede?”, “Kazakistan nüfusu kaç, dini inancı ve para birimi ne?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Kazakistan nerede? Kazakistan nüfusu kaç, dini inancı ve para birimi ne?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına gelen zammın ardından ülkenin birçok bölgesinde meydana gelen olaylar, hızını kesmeden devam ediyor. Öfkeli protestocular, akaryakıt fiyatlarını protesto etmek üzere başlatmış oldukları gösterilerde çok sayıda dükkanın ve bankanın yağmalanmasına neden oldu. Ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmesine neden olan bu olaylar üzerine Birleşmiş Milletler’in yapmış olduğu itidal çağrısı, Kazakistan’ın dünya gündemine yerleşmesine ve araştırmaların yoğunlaşmasına neden oldu. Yaşanan olayların asıl devam edeceği merak edilirken, Kazakistan’ın nerede olduğunu sorgulatan vatandaşlar da dikkat çekmeye başladı. Peki Kazakistan nerede? Kazakistan nüfusu kaç, dini inancı ve para birimi ne? İşte detaylar…

KAZAKİSTAN NEREDE?

Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa’da bulunan bağımsız bir devlettir. 2.724.900 km2 yüzölçümüne sahip olan Kazakistan,dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Doğal kaynaklar bakımından zengin olan ülke batıda Avrupa’ya, doğuda ise Orta Asya’ya uzanan topraklara sahiptir. Kuzeyinde Rusya, güneyinde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğusunda ise Çin Halk Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ayrıca Aral Gölü ve Hazar Denizi’ne sınırı vardır.

KAZAKİSTAN HALKI TÜRK MÜ?

Kazakistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Kırgızistan, Türkiye ve Türkmenistan ile birlikte dünya genelinde yedi bağımsız Türk devletlerinden biridir. Türk Devletleri Teşkliatı ve TÜRKSOY üyesi olan Kazakistan, Müslüman ülkelerin ve Türki devletlerin arasında yüzölçümü bakımından en büyüğüdür. Doğal kaynaklar bakımından da yine Türk devletleri arasında en zengin olan ülkedir. Kazakistan, Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın Ordu gibi devletlerin merkez üssü ve Kıpçak, Oğuz, Karluk gibi Türk boylarının ise beşiğidir.

KAZAKİSTAN DİNİ İNANCI NEDİR?

Kazakistan, dini inanç olarak yaygın bir şekilde İslam dinine mensuptur. Ülke nüfusunun yüzde 70,2’si Müslümandır. Çoğunlukla Sünnilik’in Hanefi mezhebine mensup olan Kazaklar arasında Şii ve Ahmedi mezheplerine mensup olanlar da vardır. Coğrafi anlamda, Müslüman olan ülkelerin en kuzeyinde yer alan Kazakistan’da Müslüman nüfusun yarısını Kazaklar oluşturmakta, Özbekler, Tatarlar ve Uygurlar da Müslüman nüfusun diğer kesimini oluşturmaktadır. İslamiyet ülkeye 8. yüzyılda Araplar tarafından getirilmiştir.

KAZAKİSTAN PARA BİRİMİ NEDİR?

Kazakistan’ın para birimi ‘Tenge’dir. SSCB’den ayrıldıktan sonra ekonomiyi yeniden canlandırmak isteyen Kazakistan, 1993 yılında ulusal para birimi ‘tenge’yi Kazakistan Ulusal Bankası tarafından tedavüle sürülmüştür.

Etiketler